מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

צרכנות > צרכנות המשפחה

הורים, האם אתם יודעים באילו חומרי הדברה משתמשים בגן של ילדכם?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/8/2015
הורים, האם אתם יודעים באילו חומרי הדברה משתמשים בגן של ילדכם?

מחדלי ההדברה ממשיכים להתרחש בישראל ולסכן ילדים, נשים בהריון, קשישים וחולים. כל גננת יכולה להחזיק חומרים רעילים מתחת לכיור ואין פיקוח, אין אכיפה ואין מי ששומר על הילדים שלנו. איך תוודאו שהאסון הבא לא יתרחש בגן של הילדים שלכם?

מאת ארז אהרון
 

המחשבה על יתושים, תיקנים, פרעושים, שיירות נמלים או חולדות ועכברים שמתרוצצות בגן בו שוהים ילדינו מחרידה אותנו ובצדק. מדובר במזיקים שמביאים עמם זיהומים ומחלות ויש לעשות מה שנדרש בכדי להרחיק אותם. אך האם עצרתם פעם לבדוק באילו חומרים הגננת מרססת את המטבח שבו מבשלים את האוכל שילדיכם אוכלים, את הרצפה שעליה הם זוחלים או את המתקנים שבהם הם משחקים בחצר? 
 
האם בדקתם פעם מה הם החומרים שאותם היא מפזרת? האם הם רעילים? מסוכנים? האם הם נשארים בגן גם אחרי ימים ארוכים? 
 
כאב לשלושה ילדים, שמגיע מתחום ההדברה ומכיר את חוקי המשחק, היה לי חשוב לשאול את הגננת של בנותיי את השאלות האלה. התשובה שקיבלתי לצערי לא הפתיעה אותי – "אני משתמשת בחומרי ההדברה שנמכרים בסופר". 
 
ואכן, כשפתחתי את הארון שמתחת לכיור המטבח מצאתי תרסיסי הדברה ביתיים, שהיו רעילים ומסוכנים בהרבה לילדים מנוכחותו של כל חרק. כאלה שיכולים ללא ספק לפגוע קשות בבריאותם. כשהסברתי לה על הסכנות הרבות הכרוכות בשימוש באותם חומרים רעילים היא נחרדה. עד לאותו רגע, הגננת, כמו מרבית האזרחים, לא הבינה את המשמעות של חשיפת הילדים לאותם כימיקלים מסוכנים. מבחינתה, אם התרסיסים נמכרים בכל סופר וכולם משתמשים בהם, אז אין סיבה שלא יעשו בהם שימוש גם בגן. אלא שגם על המדף בסופר יש תכשירים שהם רעילים ומסוכנים, וקיימות כמה שיטות לזהות אותם. 
 
השיטה הקלה והמהירה ביותר היא סימון הגולגולת על האריזה, שמזהיר מפני חומרים רעילים ומסוכנים שהשימוש בהם דורש כללי התנהגות קפדנים. גם כאשר מדובר בתכשירים אורגנים וירוקים, מומלץ לערוך תחקיר קצר באינטרנט אם יש לתכשיר אישורים מארגונים בינלאומיים מוסמכים כדי לדעת שהמוצר הוא אכן כפי שהוא מוצג. 
 
כיום קיים רק מוצר אחד בישראל המיועד לקטילת והרחקת חרקים אשר המשרד להגנת הסביבה אישר להוריד ממנו את סמל הגולגולת המתריע מפני רעלים ושמו אורנג' גארד. מדובר במוצר שאינו מכיל חומר כימי ובעצם מקור החומר הפעיל בו הוא קליפות תפוזים. באמצעות פטנט מהפכני, ריסוס ישיר של האורנג' גארד מבצע פעולת חניקה לחרק ומחסל אותו במקום. כמו כן, הוא מתמודד בהצלחה עם חרקים "קשים" ומסוכנים כמו התיקן הגרמני, נמלת האש והיתוש הנמר האסיאתי. 
 
לאחר שהסברתי לגננת בגן של בנותיי על הסכנות הרבות בחומרים הרעילים שבהם השתמשו בגן, היא הסכימה מיד להחליפם באורנג' גארד האורגני. מאז ועד היום עברו שלוש שנים, בהם ילדי אותו גן שוהים בגן ללא חרקים וללא רעלים ואפילו עוזרים לגננות ומשתתפים מידי פעם במלאכת הריסוס. אך למרבה הצער ביתר הגנים המצב נותר כשהיה.
 
מחדלי ההדברה ממשיכים להתרחש יום יום בישראל ולסכן בני אדם בראשם ילדים, נשים בהריון, קשישים וחולים. הם מגיעים לתודעה של רובנו רק כאשר מתרחש אסון נורא.לכן, רגע לפני שילדינו חוזרים לגנים, ועל מנת שלא נתעורר שוב כולנו לטרגדיה חדשה, עלינו כהורים, לשאול, לבדוק, לצעוק ולהילחם, אם צריך, על הסדרה מידית של תקנות מחייבות להדברה בטוחהבמוסדות החינוך, כדי להיות בטוחים שהאסון הבא לא יתרחש בגן של הילד שלכם.
 
הכותב הוא מדביר מוסמך ומנכ"ל חברת "הדברה אורגנית בע"מ"

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן