מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

אחרי החגים – כיצד להקל על התינוק את החזרה לשגרת המעון?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 8/10/2015
אחרי החגים – כיצד להקל על התינוק את החזרה לשגרת המעון?

החגים מאחורינו וזה הזמן להחזיר את התינוק לשגרה ולהקפיד על שעות האכלה, שינה ופעילות המסייעות להתפתחות תקינה

רננה מזרחי דיאטנית קלינית ומנהלת מדעית מטרנה


אחרי החגים כבר כאן, ועם כל הכיף המאפיין תקופה ייחודית זו של השנה, יש גם תחושה של הקלה וציפייה להתחיל באמת את השנה, לפחות בכל הקשור להסתגלות הילדים לגנים ולמעונות. חשוב לזכור שסדר יום מקנה תחושת בטחון ורוגע לילדך, כי כשהוא יודע מה צפוי לו במהלך היום, הוא הופך רגוע יותר וגם ברגעים שהוא באי שקט או בוכה, קל יותר לזהות האם אלו איתותי רעב, אי נוחות  או עייפות. 
 

לכן, בימים אלו כדאי לחזור ולקיים את שגרת היום בכל הנוגע לשעות האכלה, מנוחה ושעת השכבה שיקלו על החזרה לשגרה.
 

שעות שינה סדירות מסייעות להתפתחות תקינה
 

השינה היא מרכיב משמעותי בהתפתחות תקינה של תינוקות ופעוטות ובמהלכה מתקיימים בגוף תהליכים כגון הפרשת הורמונים המקדמים גדילה. אבל כדי שהתינוק ישן באמת "כמו תינוק" לא מספיק להקפיד רק על שעת השכבה לשנת הלילה אלא גם על שעות ערות ומנוחה לאורך כל היום. שמירה על זמני האכלה, מנוחה ומשחק קבועים יכולה לעשות את מרבית ההבדל בין תינוק עצבני לרגוע. בנוסף, אני ממליצה לכם לא לוותר על  קיום "טקס השכבה" קבוע שיכול לכלול אמבטיה ולאחריה סיפור על מנת להקל על המעבר לשנת הלילה.
 

שגרת אכילה ועידוד התנסות באכילת מזונות חדשים
 

תינוקות הם סקרנים ואוכל חדש הוא חוויה עבורם. אבל כולנו מכירים את הקטנטנים שמעווים פרצופם, מסיטים את המבט הצידה וסוגרים את הפה כאשר אנחנו מציעים להם מזון חדש. כדי להקל עליהם ולהגדיל את פתיחותם להתנסות במזון חדש כחלק מתפריט המעון, הקפידו קודם כל לייצר אוירה רגועה ומעודדת התנסות כבר בבית: תנו לו להרגיש בטוח עם המאכלים שהוא מכיר ואוהב, הקפידו שימשיך לקבל את תחליף החלב או ההנקה המהוות את החלק העיקרי הבונה את התפריט היומי שלו, ותוך כדי אפשרו לו לנסות טעמים ומרקמים החדשים בשעות שהוא ערני אך גם רגוע ועדיין לא רעב מדי. גם אם הוא לא מתלהב אל תמהרו להסיק שהוא לא אוהב את מה שנתתם לו וזכרו שמחקרים מראים שתינוקות רבים זקוקים להצגה חוזרת ונשנית של מזונות חדשים אפילו עד 20 פעמים עד שהם מתרגלים אליהם.
 

חיזוק ההגנה החיסונית
 

השילוב של חזרה לגנים עם בוא הסתיו מלווה לרוב גם בתחלואה של התינוק. חשוב להבין שעל אף אי הנעימות לתינוק (ולכם ההורים) החשיפה לחיידקים מסייעת  לחיזוק המערכת החיסונית. אחת הדרכים המומלצות לחיזוק ההגנה הטבעית של התינוק היא לתת לו פרוביוטיקה (חיידקים ידידותיים) באופן יומיומי וקבוע. חיידקים פרוביוטיים תורמים לחיזוק ההגנה הטבעית של תינוקות ואף עשויים להפחית את שיעורי התחלואה, וכשם שהם מצויים בחלב אם, במידה והתינוק אינו יונק חשוב לבחור בתחליף חלב המכיל חיידקים פרוביוטיים, כמו למשל מטרנה אקסטרה קר.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן