מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

ויטמין K: מדוע הוא כל כך חשוב לתינוק שלכם?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 21/12/2015
ויטמין K: מדוע הוא כל כך חשוב לתינוק שלכם?

הוריה של תינוקת בת חודש וחצי סירבו לתת לבתם ויטמין K בבית החולים לאחר הלידה, הדבר גרם לדימום מוחי ופגיעה במנגנון קרישת הדם של הילדה. משרד הבריאות קורא כעת לכל ההורים להקפיד על מתן ויטמין K בהזרקה לתוך השריר לאחר הלידה, כפי שמומלץ מזה שנים

תינוקת בת חודש וחצי אושפזה בבית החולים ספרא לילדים שבשיבא, כשהיא סובלת מדימום מוחי קשה ומפגיעה משמעותית במנגון קרישת הדם. התינוקת אושפזה בבית החולים לפני כשבוע וחצי, שם עברה ניתוח שבמהלכו נוקז הדם שלחץ על מוחה, דבר שגרם לשיפור במצבה.
 

התינוקת הגיעה אל בית החולים כשהיא מעורפלת ואישוניה מורחבים, בבדיקה התגלה כי היא סובלת מדימום מוחי ומהפרעות בתפקודי הקרישה. הוריה של הילדה ספרו לצוות בית החולים כי בחרו שלא לתת לה ויטמין K לאחר הלידה ולאחר בדיקות רפואיות עלה כי אכן זו הסיבה לפגיעה ממנה סובלת התינוקת.
 

ויטמין K הינו מרכיב חיוני לקרישה תקינה של הדם. לתינוק הנולד אין רמה מספקת של ויטמין K מאחר ורמת ויטמין K בדם הטבורי נמוכה מאוד וכמו כן רמת ויטמין K בחלב האם נמוכה, כך שצפוי מחסור של ויטמין K שהינו חיוני בשבועות הראשונים לחיים. כתוצאה מחוסר בוויטמין K היילוד עלול לסבול מדימומים קשים ובכללם דימומים תוך מוחיים. הדימומים יכולים להופיע עד לגיל - 3 חודשים.

 
בעבר, בעידן שלפני מתן הטיפול השגרתי בויטמין K, עד ל-%1.5 מהיילודים סבלו מדימומים כתוצאה מחסר ויטמין K.
 
בישראל כמו בעולם, ניתנת זריקה של 1 מג' ויטמין K לשריר לאחר הלידה למנוע חסר ויטמין K ולמניעת
הדימומים הקשים היכולים לנבוע מכך. מאז שניתנת זריקת ויטמין K כשגרה, נעלמה למעשה המחלה של דימומים מחסר ויטמין K.
 
בשנה האחרונה אירעו מספר מקרים של תינוקות שאושפזו במצב קשה עקב דימום מסוכן במוח כתוצאה מחסר ויטמין K, שנבע מסירוב ההורים לתת ליילוד לאחר לידתו זריקה של ויטמין K.
 
משרד הבריאות, האיגוד לרפואת ילדים, האיגוד לרפואת ילודים והאיגוד להמטולוגיה אונקולוגיה ילדים רואים - בדאגה רבה סירוב הורים למתן ויטמין K בזריקה לאחר הלידה, טיפול שהוכח כיעיל במניעת דימומים ביילוד היכולים לסכן את חייו ואת בריאותו. הטיפול הינו פשוט, בטוח, יעיל ומציל חיים . על הורים הבוחרים במתן ויטמין K דרך הפה לדעת כי טיפול דרך הפה, המחייב מתן מנות חוזרות, פחות יעיל בהשוואה למתן ויטמין K בזריקה, וחושף את הילוד לסכנה ממשית של דימומים קשים כולל במוח ולמוות בעיקר אחרי גיל שבועיים.
 
משרד הבריאות, ואיגודי רופאי הילדים קוראים להורים להקפיד על מתן ויטמין K בהזרקה לתוך השריר לאחר הלידה, כפי שמומלץ מזה שנים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן