מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > בריאות פעוטות

10 עובדות מפתיעות שלא ידעתם על כינים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 2/3/2016
10 עובדות מפתיעות שלא ידעתם על כינים

האם שמעתם כבר על מקרה של טיפול בכינים שהסתיים במוות? האם מותר להשמיד כינים בשבת? האם הכינה מופיעה בתנ``ך? לפניכם עובדות מעניינות במיוחד אודות הכינים שמבקרות מעת לעת בראשם של הילדים

כמעט כל הורה לילדים נתקל בכינים על ראשי ילדיו לפחות פעם אחת במהלך שנות חייהם המוקדמות. חלק מההורים גם נדבקים בהן בעצמם ונאלצים להתמודד עם מקרים מביכים של גירוד בפומבי. 
 
אך מה אנחנו באמת יודעים על כינים מלבד העובדה שהן מדבקות (מאוד) ומצריכות טיפול מיוחד וקפדני? ריכזנו עבורכם 10 עובדות מפתיעות, שאולי לא ידעתם על כינים: 
 
1. כינת הראש הפופולארית, היא חלק ממשפחה
 
עיקר העיסוק של הורים בישראל הוא בכינת הראש, שכן היא זו שמככבת במרבית המקרים של ההדבקה. אולם קיימים בסך הכל שלושה סוגים של כינים שחיות על גופם של בני אדם: 
 
כיני ראש -  נמצאות בקרקפת ובשיער, בעיקר מעל העורף ומאחורי האוזניים. הדבקה תתבצע דרך מגע ראש בראש. 
 
כיני ערווה - נמצאות בדרך כלל באזור הערווה. במקרים מסוימים ניתן למצוא אותן גם על שיער הפנים, על הריסים, על הגבות, בבית השחי, וכולי. לרוב ההדבקה תתבצע באמצעות מגע מיני.  
 
כיני גוף - חיות ומטילות ביצים בתפרי הבגדים, ועוברות אל גוף האדם רק כשהן ניזונות. זוהי הכינה היחידה שעלולה להעביר מחלות. הדבקה מתבצעת ממגע קרוב בין בני אדם, אך מתקיימת בדרך כלל בקרב אנשים שחיים בתנאי צפיפות והיגיינה ירודה.
 
אף אחד מהסוגים של הכינים לא מועבר לנו ע"י בעלי חיים אלא רק ע"י בני אדם אחרים. 
 
2. לא ניתן להטביע את הכינים
 
ישנה הנחה שאם נכניס את הראש למים עמוקים הכינים יחנקו וימותו. הנחה זו שגויה כיוון שנמצא כי כינים יכולות לעצור את נשימתן עד 8 שעות. עובדה זו מסבירה את היעילות הפחותה של מוצרים להשמדת כינים הפועלים על מנגנון של חנק, בהשוואה  לתכשירים כמו ריזאלטס וזבנג המבוססים על מנגנון של ייבוש. 
 
3. כינים הן בררניות באוכל
 
כינת הראש ניזונה מדם אנושי בלבד. לפיכך, היא לא תשרוד מחוץ לראש אנושי יותר מיום יומיים – כי היא פשוט תמות מרעב. לכן הסיכוי להידבקות מפאות או מכובעים הוא נמוך מאד. היא גם לא תוכל לשרוד על בעד חיים או על כל גורם אחר שאינו שייך למין בני האדם. 
 
4. הכינה מופיעה אפילו בספר תהילים
 
הכינה הראשונה הופיעה בתנ"ך כחלק מעשרת המכות שהוטלו על פרעה ומצריים. האזכור המלא של המכה מופיע בספר שמות, פרק ח', פסוק י"ג - "וַיַּעֲשׂוּ כֵן וַיֵּט אַהֲרֹן אֶת יָדוֹ בְמַטֵּהוּ וַיַּךְ אֶת עֲפַר הָאָרֶץ וַתְּהִי הַכִּנָּם בָּאָדָם וּבַבְּהֵמָה כָּל עֲפַר הָאָרֶץ הָיָה כִנִּים בְּכָל אֶרֶץ מִצְרָיִם".
 
מה שאנו לא יודעים הוא שהמילה "כינים" מופיעה במקומות קדושים נוספים. בספר תהילים, שרבים מאתנו פותחים וקוראים בו ברמה יומיומית, מופיע אזכור של המילה כינים בפרק ק"ה, פסוק ל"א - "אָמַר וַיָּבֹא עָרֹב כִּנִּים בְּכָל גְּבוּלָם".
 
5. לא רק בקיבוץ
 
מי שגדל בקיבוצים בשנות ה-80, עלול לזכור את חוויית הטיפול בכינים כחוויה לא נעימה שכרוכה בשפיכת נפט על ראשי הילדים. אבל מסתבר שזו לא הייתה חוויה בלעדית לקיבוצים. לפני שהגיעו למדפים תכשירי הדור החדש שאינם כוללים חומרי הדברה, היו שיטות משונות ותרופות סבתות רבות לטיפול בתופעה המטרידה. חומץ, מרגרינה, מיונז וחיתולי בד הם רק חלק מהטיפולים שהיו נהוגים, ועם השנים הבינו, שלא רק שאין הוכחה לכך שהם משמידים את הכינים, אלא שסביר שיגרמו יותר סבל לילדים מאשר לכינים.
 
 
6. כבר בתקופה הרומית השתמשו במסרקי כינים
 
הרשות לעתיקות יצאה במבצע דרמטי לסיכול שוד עתיקות ב"מערת הגולגולות" במצוקי מדבר יהודה. במהלך המבצע, התגלה מסרק כינים מהתקופה הרומית, אשר מוערך כבן 2,000 שנים. 
 
7. מקרה של טיפול בכינים הסתיים במוות
 
לפני כשנה, התפרסם בארה"ב מקרה מזעזע במיוחד אודות תינוקת בת שנה וחצי, שנפטרה כתוצאה מטיפול בכינים באמצעות "תרופות סבתא". הפעוטה נחנקה למוות, לאחר שהוריה מרחו מיונז על שיערה כדי לטפל בכינים, עטפו את השיער בשקית ניילון, ושלחו את הילדה לישון עם השקית על הראש. 
 
8. ההלכה קובעת – אין להשמיד כינים בשבת
 
כל אדם עלול להידבק בכינים, ובתנאי שיש שיער על ראשו. הכינה אינה מבחינה בין גברים ונשים, אשכנזי או מזרחי, דתי או חילוני. אולם, לפי פסק הלכה חדש שיצא, אסור להרוג כינים בשבת, כך שאם אדם דתי נתקל באחת מהן בשבת, הוא יצטרך להמתין לצאת השבת כדי להשמיד אותה. 
 
9. אפרו-אמריקאים נדבקים פחות
 
במחקרים שנערכו בארה"ב  נמצא שהדבקה בכינים הרבה פחות נפוצה בקרב אפרו-אמריקאים מאשר בקרב אוכלוסייה ממוצא אירופאי. המחקרים מראים כי אפרו-אמריקאים שנדבקים בכינים מהווים 0.5% בלבד מכלל האוכלוסייה שנדבקת בכינים, לעומת אמריקאים ממוצא אירופאי שמהווים 10% מהאוכלוסייה הנדבקת בכינים. החוקרים מעריכים כי הכינים בארצות הברית הגיעו עם המתיישבים האירופיים המוקדמים, ולכן הן מותאמות יותר לשיער שמאפיין את האוכלוסייה הזו. ככל הנראה, התלתלים ההדוקים והאליפטיים שמאפיינים שיער של אדם אפרו–אמריקאי הינם קשה יותר לתפיסה על ידי הציפורניים של הכינים, שמותאמות לתפיסת שיער בצורה מעוגלת.
 
10. הכינה נחמה מוכרת במקומות נוספים בעולם 
 
בשנת 1990 יצא לאור בישראל ספר הילדים הפופולארי "הכינה נחמה", שכתב מאיר שלו ואייר יוסי אבולעפיה. הספר בהוצאת עם עובד, מתאר את הרפתקאותיה של כינת ראש בשם נחמה, והוא גם עובד להצגה על ידי תיאטרון אורנה פורת לילדים. "נחמה" הפך להיות שם נרדף לכינה, ועד היום גננות בגני הילדים משתמשות בה כדי להעביר להורים את המסר שצריך לטפל בילדים. 
 
עד היום נמכרו לא פחות מ-100,000 עותקים מהספר, ולאורך השנים הספר תורגם גם לגרמנית וספרדית, שם זכתה הכינה לשם "הכינה תלמה". 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן