מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

עזרה ראשונה > הנחיות בטיחות לילדים ותינוקות

האם זה בטוח לחמם לילד אוכל במיקרוגל?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 20/3/2016
האם זה בטוח לחמם לילד אוכל במיקרוגל?

בישול במיקרו לא פוגע בחומרים מזינים שנמצאים במזון ולעיתים נדירות גורם לנוזלים להתפרץ ולהתיז. למרות זאת, אמהות רבות עדיין חוששות להשתמש במיקרו בכדי לחמם מזון לתינוק. בכתבה זו ננסה להבין האם זה בטוח וגם מה עומד מאחורי השיקולים השונים

חלב אם לא מומלץ לחימום בתוך מיקרוגל כי הקרינה האלקטרומגנטית עלולה לפגוע בו. בנוסף, רוב החברות שמייצרות תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) לא ממליצות גם הן על שיטת החימום הזו. התוצאה היא חשש לא מוצדק שנפוץ בקרב אמהות רבות. אותן אמהות מוותרות על חימום במיקרו וזאת על אף שהסכנה היחידה היא חימום לא אחיד שעלול להוביל לכוויה.
 
האמת מאחורי חימום מוצרי מזון יכולה להפתיע את מי שאינו בקיא בתחום. ראשית, בישול במיקרו לעולם לא יגרום למזון לאבד חומרים מזינים. מזון שבושל בצורה כזו עשוי לשמור על ויטמינים ומינרלים לא פחות מאשר מזון שבושל על הכיריים. מיקרו מחמם את המזון במהירות ובלי הרבה מים. שנית, הקרינה שנפלטת במהלך החימום אינה גורמת נזק ובכל מקרה המכשיר מפסיק את פעולתו באופן אוטומטי ברגע שהדלת נפתחת. חימום גם לא יכול לגרום לנוזל להתפרץ ולהתיז, אלא במצבים קיצוניים והרבה מעבר לנקודת הרתיחה. זו גם סכנה שקיימת באמצעי חימום אחרים והיא לא ייחודית למכשירי חשמל. 
 
איך מונעים חימום לא אחיד?
אמהות יכולות למנוע חימום לא אחיד שעלול להוביל לכוויה על ידי בדיקת הטמפרטורה. את הטמפרטורה בודקים לפני ההגשה לתינוק בעזרת האצבע או השפתיים. מעבר לכך, רוב האמהות כבר לומדות לתפעל את החימום בצורה מדויקת תוך זמן קצר בלבד. המשמעות היא שאין צורך בניסוי וטעייה של מעל מספר פעמים על מנת לנצל את היתרונות של החימום בלי חשש.
 
תרכובת מזון לתינוקות לא מכילה שומן ואין סכנה מכך שישתחררו כימיקלים מהכלי. מצד שני, עדיף לוותר על חימום פורמולות באריזות פלסטיק, ניילון נצמד המשמש לאריזת מזון, כלים מפלסטיק שלא מיועדים למיקרו או כוס עם קש שמוכנס לנוזל חם. מומלץ לחמם רק בכלי פלסטיק שמיועדים לכך ולא בכל פלסטיק שיש בבית. גם כלים מפיירקס וקרמיקה מצוינים לחימום תרכובת מזון לתינוק כי הם שומרים על טמפרטורות אחידות. 
 
קרינה שלא גורמת לסרטן
עוד חשש של אמהות לתינוקות היא מפני הקרינה שנפלטת מתוך מכשירי החשמל. למרות שלא ניתן למנוע לחלוטין את הקרינה, היא לא מגיעה לרמות מסוכנות. כל מכשיר חשמלי שנמכר בארץ ובמדינות מערביות בעולם עומד בתווי תקן מחמירים של בקרת איכות. החימום בכלי פלסטיק לא משחרר למזון דיוקסינים מסרטנים והקרינה של המיקרו לא יכולה לגרום סרטן. קרינה עזה יכולה לגרום לכוויות או חוסר פוריות רק אם גוף האדם חשוף אליה לאורך זמן ובצורה ישירה. סוג כזה של חשיפה לא רלוונטי בשימוש פרטי והוא דורש הרבה מעבר למגבלות הדליפה שמותרות בתנורי חימום חדשים.
 
החשש של אמהות מפני חימום תחליפי חלב אם מובן ולגיטימי. אף על פי כן, תמיד כדאי לעקוב אחר פרסומים ולזכור שיש היום הרבה שיפורים טכנולוגיים שלא היו קיימים בעבר. חלק מהשיפורים הללו מאפשרים להשתמש באמצעי חימום בצורה בטיחותית ונוחה. אמצעי החימום חוסכים זמן ומאמץ, הם לא מסכנים את הילד וברוב המקרים הם אפילו משדרגים את המזון. הדבר החשוב הוא לבדוק היטב את מידת החום של המזון לפני שמגישים אותו לתינוק ולהקפיד על הוראות יצרני הפורמולות. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן