מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

3 ילדים בתוך פחות מ-5 שנים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 6/4/2016
3 ילדים בתוך פחות מ-5 שנים

הריונות רצופים גובים מחיר יקר בכל הקשור לברזל בגוף האישה כיצד עושים את זה נכון?

מאת: אורית ינקו דיאטנית קלינית
 
בזכות פתרונות הרפואה המתקדמים, החלום לבניית משפחה גם בגיל מאוחר נפרץ. נשים רבות בוחרות להביא ילדים בשלבים מתקדמים של חייהן כמעט מבלי להסתכן בריאותית, ועל כן במספר שנים מועט הן מנסות להוליד את מספר הילדים בו הן מעוניינות לבניית התא המשפחתי. כך קורה לעיתים שחברה שמזמן לא ראינו וזכורה לנו כרווקה תמידית, חובקת 3 ילדים שהביאה לעולם ב-5 שנים בלבד. 
 
מה הם הריונות רצופים? 
ההגדרה הרפואית להריון רציף עומדת על תקופה הקצרה מ-18 חודשים בין סיום הריון אחד לתחילתו של הריון חדש. למרות שישנן נשים אשר מעדיפות לשמור על פרק זמן קצר בין ההריונות ישנן גם  סכנות שעשויות להיות שכיחות כגון-  לידה מוקדמת, תינוק במשקל לידה נמוך, פגות והפלות.
 
כיצד עוברים הריונות רצופים בהצלחה?
נשים הריוניות ובייחוד נשים החוות הריונות רצופים חייבות לשים לב לתזונה נכונה עשירה בויטמינים (חומצה פולית, B12 וכו'), מינרלים (ברזל, יוד וכו') וחומצות שומן מסוג אומגה-3. בהריונות רצופים העדר פער בין ההריונות לא מותיר מספיק זמן לגוף האישה לחדש את מאגרי הברזל אליהם היא זקוקה, הן לעצמה והן לעובר הבא בתור, חוסר בברזל טומן בתוכו סכנה משמעותית. 
 
על מנת שהעובר יתפתח באופן תקין ובריא, האם ההרה צריכה להקפיד על אחוזים גבוהים של ברזל בדמה. במהלך ההיריון, עוברת כמות גדולה של ברזל דרך השלייה לעובר. עליה בנפח הדם של האם מובילה לגדילה ועליה במשקל, הגורמים לעליה בדרישה לברזל. לצד זה, בזמן הלידה מאבדת האם כמויות מאוד גדולות של דם, דבר המגביר את החוסר בברזל גם בתקופה שלאחר הלידה. רמות הברזל אצל האם נוטות להישאר נמוכות גם חודשים לאחר הלידה, עד שהן חוזרות לרמה תקינה. היבט נוסף שמוריד את אחוזי הברזל אצל אם טרייה היא פעולת ההנקה, שהיא חיונית לתינוק, אך היא נדבך נוסף הגורם לאובדנם של רכיבי תזונה חיוניים לאם וביניהם ברזל.
 
 
השגת אחוזי ברזל תקינים
על מנת למנוע את החוסר בברזל במהלך ההריון, יש לשים דגש על תזונה עשירה בברזל. זאת על מנת לאפשר עליה תקינה בנפח הדם בהמוגלובין ויכולת נשיאת חמצן טובה יותר, וכן שמירה על מאגרי ברזל תקינים (פריטין וטרנספרין). ספיגת הברזל ממזונות מן החי היא הגבוהה ביותר (בשר בקר, הודו ועוף) ואילו במזונות מן הצומח כגון קטניות (שעועית, גרגירי חומוס, עדשים), זרעים (קשיו) ופירות יבשים (תאנים, תמרים) כמות הברזל הזמין היא יחסית נמוכה אך עדיין אפשרית. נשים אשר מקפידות על תזונה טבעוניות ו/או צמחוניות חייבות להקפיד לנטר את מצב הברזל בדמם באופן תדיר במהלך ההריון. 
 
למרות ההקפדה על מזונות עשירים בברזל, נשים רבות עדיין נמצאות בחוסר ועל כן מומלץ להן  לתסף את תזונתן בברזל באופן חיצוני. דרך אגב, ההמלצה לתיסוף ניתנת פעמים רבות גם לנשים שרמת ההמוגלובין והברזל בדמן תקינה לחלוטין וזאת על מנת למנוע חוסרים מבעוד מועד ליצור מצב של עודף. 
 
בהריונות רצופים יש לשים תשומת לב כפולה למצב הברזל, כי ההיריון שהתחיל עם רמות ברזל נמוכות, יכול במהלך ההיריון להגיע למצב של מחסור חמור בברזל. במקרים אלו, התיסוף יהיה בתכשיר המכיל כמות ברזל גדולה יחסית על מנת לגשר על החוסר. צריכה מוגברת של ברזל יכולה לגרום לתופעות עצירות, השכיח בהריון בלאו הכי, ומכאן להפסקת השימוש בתוסף. באם זה המקרה, ראשית יש לידע את הרופא המטפל ושנית להחליף את תוסף הברזל, לברזל הנספג בצורה טובה ואינו גורם לתופעות במערכת העיכול, לדוגמא ספאטון -  המכיל מים עשירים בברזל טבעי, שהספיגה מהם היא 40%. 
 
חשוב לדעת כי הברזל נספג באופן שונה עם סוגי מזון שונים. כך לדוגמא, סמוך לאכילת מוצרי חלב, ביצים, חיטה מלאה, קפה/תה ומוצרים המכילים קופאין לא מומלץ ליטול את תוסף הברזל כיוון שלאחריו עשויה להיות פגיעה בספיגתו בדם. לעומתם, שילוב מוצרים המכילים ברזל למזונות העשירים בויטמין C (עגבניות, פלפלים, פירות הדר, קיווי), דווקא מעלים את ספיגת הברזל וכדאי לשלב בין נטילת תוסף הברזל למזונות אלה (שילוב של מיץ תפוזים סחוט טבעי ותוסף ברזל הם שילוב מוצלח ליעילות הספיגה).
 
תכנון מראש
במידה וההריונות הרצופים מתוכננים מראש, יש כמובן לעדכן את הרופא ולוודא כי הכניסה להריון הראשון תהיה ברמות ברזל תקינות. שמרו על רמות תקינות לאורך כל ההריון, ובמידת הצורך התאימו את תוסף הברזל למצבכן הבריאותי. הקפידו גם לאחר הלידה לנטר את רמת הברזל בדם, על מנת למלא את מאגרי הברזל להריון הבא אחריו. 
 
אם ההריון הנוסף אינו מתוכנן, וודא בבדיקות דם כי רמות הברזל תקינות ובמידת הצורך השלימו בתוסף ברזל מוקדם ככל הניתן על מנת להימנע מסיבוכים מיותרים. לידה קלה. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן