מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

גילאי ביה`ס יסודי > בטיחות, חינוך ועוד

חופשת פסח: זאת חירות זאת?!

מאת: איתמר קורן - 'המורה להורה' | פורסם: 22/9/2018
חופשת פסח: זאת חירות זאת?!

חופשת פסח, על שלל מטלות הבית השונות שקשורות בה, היא הזדמנות נהדרת לתת לילדינו הזדמנות ללמוד, לתרום ולהועיל, זאת בניגוד לסתם לשכב על הספה משועממים ולקטר, על אחת כמה וכמה כשהחופשה שלהם מתחילה שבוע וחצי לפני שהחג עצמו מגיע...

אז יש עוד יותר משבוע עד ליל הסדר ואווירת החג עדיין לא מורגשת ברחובות ובחלק מהבתים ברחבי הארץ. אבל אם אתם הורים לילדים בגילאי בית הספר, סביר להניח שאתם כבר מרגישים את החג במלוא "חגיגיותו" - כי הילדים שלכם שרועים כעת ברחבי הבית משועממים וחסרי מעש...
 
יש סיבה היסטורית לכך שהילדים יוצאים לחופשת החג יותר משבוע לפני ליל הסדר, במקור הם היו אמורים לעזור לנו בניקיונות והכנת הבית לחג. אני מניח שיש רבים שקוראים את השורות האלו עכשיו ומפטירים פחחחחחחח ארוך למקרא הדברים. איזה עוזרים, איזה ניקיונות ואיזה בטיח...
 
בואו נשים רגע בצד את השאלה עד כמה הילדים באמת יעזרו לנו בניקיונות, ונבחן כמה זה יעזור להם;
 
כל אחד, צעיר או מבוגר, שואף לחוש תורם ומשמעותי. זוהי שאיפה חוצה תרבויות, מינים וגילאים.
כולנו מרגישים הכי טוב, ובעלי ערך עצמי גבוה כאשר אנחנו מרגישים תורמים ומועילים.
יש מחקרים מפורסמים שאפילו מוכיחים שלתרומה יש השפעה ישירה על בריאותינו!
כלומר, ככל שנתרום יותר ונרגיש שאנחנו עוזרים לאחרים, כך אנחנו מעלים את הסיכוי שנהיה בריאים יותר!
 
ההסבר הפיזיולוגי הוא שבגופינו יש הורמון שנקרא אוקסיטוצין. רובינו זוכרים אותו מחדר הלידה, (בשמו של המקבילה הסינטטית פיטוצין) בלידה יש לו תפקיד חשוב בקידום התהליך ע"י זירוז ההתכווצויות ברחם. בשאר הזמן האוקסיטוצין מעורר רצון לקרבה ומופרש כאשר אנחנו מחבקים, תומכים באחרים או אפילו מסתכלים למישהו/י בעיניים בחיבה (למשל כשאם מניקה את תינוקה).
 
יש לזה הסבר הישרדותי; את שלל הסכנות שנקראו בפני אבותינו הקדומים – תקיפה של חיית טרף, רעידת אדמה, שריפה, שיטפון או בצורת - היה סיכוי טוב יותר לצלוח כקבוצה, ולא כיחידים. ולכן, כאשר אנחנו בלחץ או תחת איום, הגוף מכין אותנו להתמודדות עם המצב המסוכן, ומעודד אותנו לעזור ולהיעזר בסובבים אותנו, לכן הגוף מפריש הורמון שמעודד אותנו לעזור, לתמוך ולסמוך על האחרים. 
 
ואם תרומה ומועילות הם כוחות כל כך חזקים וצרכים כל כך בסיסיים שטבועים ב-DNA האנושי, אז ברור למה הצורך של ילדינו לתרום, לעזור, להרגיש מועילים ומשמעותיים הוא צורך כל כך חזק וחשוב להתפתחותם ולתחושת הערך העצמי שלהם.
 
חופשת פסח, על שלל מטלות הבית השונות שקשורות בה, היא הזדמנות נהדרת לתת לילדינו הזדמנות לתרום ולהועיל. תנו לילדים להיות שותפים לניקיונות הבית, היעזרו בהם, שבו איתם והכינו רשימה של המטלות והחליטו איתם על אילו מהמטלות הם יכולים לקחת אחריות. באילו מטלות הם יכולים לסייע. הצדיקו את הסיבה ההיסטורית שבגללה אנחנו "תקועים" איתם בבית כל כך הרבה זמן לפני ליל הסדר. ועל הדרך תצאו גם אתם ההורים לחירות.
 
ולקראת החופשה הארוכה והמאתגרת, עוד כמה טיפים חשובים:
 
שמרו על סדר יום קבוע וברור עד כמה שניתן, על פעילויות מיוחדות עדכנו את הילדים מראש והכינו אותם - אי ודאות מעוררת לחץ ומתח ומקשה על הילדים לשמור על ויסות ורוגע ועל ההורים לשמור על השלווה והגבולות. ידיעת הילדים מראש על מה שצפוי להם - מפחיתה את המתחים ואת הוויכוחים.
 
חופשת הפסח היא הזדמנות מצוינת לנקות גם את הילקוט, את הקלמר ואת השולחן שמשמש את הילד להכנת שיעורים. לזרוק מחברות ישנות, להניח בצד ספרים שסיימו את תפקידם ולזרוק לפח המון המון זבל שהילדים צוברים על השולחן והילקוט.

סיימתם עם השולחן והילקוט? זה הזמן להמשיך לשאר החדר. תנו לילד שקית ניילון או ארגז סופר ריק ובקשו ממנו לרכז בתוכם את כל הדברים שהוא כבר לא זקוק להם (אם זה בגלל שהם שבורים והרוסים ואם זה בגלל שהם כבר לא מתאימים לגילו). לאחר שתסיימו לסדר ולמיין תוכלו ביחד לתרום את הדברים שעדיין טובים לשימוש ולזרוק את כל מה שסיים את תפקידו.
 
עדיין בסימן לימודים, נצלו את חופשת החג כדי לחזק מקצועות בהם הילד חלש. נכון, חופש זה חופש, אבל אם לדוגמה תשבו עמו שעה בימים על התרגילים בחשבון שהוא לא מצליח לפתור או תוודאו שהוא קורא ספר כדי לשפר את רמת הקריאה שלו - הדבר יעזור לו לחזור מהחופשה בטוח יותר בעצמו.
 
עודדו את הילדים לחפש בעצמם איך למלא את זמנם הפנוי  - "כי לבד, אם תאהב זאת או לא תאהב, לבד זה מצב שתהיה בו זמן רב" (דר' סוס, אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים).
 
כדי לגדל ילדים שיהיו מבוגרים עצמאיים, ובהנחה שלהיות לבד זה מצב שכל אחד יתקל בו לא מעט במהלך חייו, חשוב להעביר את האחריות על התעסוקה מאתנו לילדים. כמו שהורינו נהגו לומר "אני לא צוות הוואי ובידור שלך".
 
אחת השיטות להתמודד עם שעמום היא להכין ביחד "קופסת שעמום" או חבילת "קלפי פעילות" – קופסה ובה פתקים עם הצעות שונות להפגת שעמום. כשהוא משועמם ולא מצליח להעסיק את עצמו, הילד מכניס את ידו לקופסה, מערבב את הפתקים. ואת מה שכתוב בפתק, צריכים לבצע. למשל -
 
* צייר/י ציור
* שחק/י משחק קופסה
* סדר/י את הארון
* בחר/י תחפושת מארגז התחפושות
* קרא/י ספר
 
אם מדובר באחים, אפשר גם לחלק את הקלפים לקלפים עם פעילות אישית וקלפים לפעילות קבוצתית, למשל * שחקו טאקי או * שחקו 'איש תלוי'.
 
שתהיה לכולם חופשה מהנה, וחג חירות שמח

המאמר מאת: איתמר קורן - מנחה קבוצות הורים ומדריך הורים פרטני.  054-8168865  itamar.koren@gmail.comלעמוד הפייסבוק של "המורה להורה" - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן