מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

התינוק משלשל? למה זה קורה וכיצד אפשר להקל עליו

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 20/4/2016
התינוק משלשל? למה זה קורה וכיצד אפשר להקל עליו

שלשול אצל תינוקות היא תופעה לא נעימה שגם עלולה להפוך למצב מסוכן של ממש. בכתבה זו תמצאו מידע אודות סוגי השלשולים השונים, דרכי מניעה, הקלה וטיפול

על פי רוב, הורים לתינוקות קטנים מבחינים במהירות בכל שינוי קל בהתנהגות, בהבעות, ובסימנים פיזיים נוספים העשויים לאותת לנו שמשהו חריג עובר על התינוק שלנו. אחד מאותם מצבים רפואיים שדורשים תשומת לב והתייחסות מצד ההורים הוא שלשול.
 

הפרשות נורמליות בקרב תינוקות הן רכות בדרך-כלל ומתרחשות מספר פעמים ביום. עם זאת, כאשר התינוק משלשל הדבר ניכר בהפרשות מימיות יותר מהרגיל ובאופן תכוף – שלוש פעמים ביום ואף יותר מכך. בחלק מהמקרים מלווה את השלשול גם עלייה בחום הגוף, אך לעתים השלשול הוא התסמין היחיד.
 

הגורמים האפשריים לשלשול תינוקות מגוונים, ועל פי רוב מדובר בוירוס הרוטה (ROTA). הסיבה העיקרית נעוצה בכך שמערכת החיסון שלהם עדיין לא בשלה לגמרי ולכן הם חשופים יותר, כפי שמסביר הפרופ' רון שאול, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה-ילדים במרכז הרפואי רמב"ם: "כאשר מערכת החיסון שלנו, המבוגרים, נתקלת בגורמים מזהמים – היא מפתחת כלפיהם נוגדנים ולומדת להכיר אותם, ולכן רוב התחלואה בשלשול מתרחשת בשנים הראשונות לחיים".
 

הרוטה הוא הגורם מספר אחת לשלשול בקרב פעוטות, וכמעט כל ילד יידבק בנגיף לפחות פעם אחת עד גיל 5. בישראל כ-30% עד 40% ממקרי האשפוז של ילדים משלשלים מקורם בנגיף הרוטה. החיסון נגד הנגיף נחשב יעיל, אך הוא לא ערובה למניעה מוחלטת של השלשול. עם זאת, פעוט שחוסן נגד הנגיף עשוי לפתח תסמינים חמורים פחות ואף להחלים מהר יותר.

 

האם השלשול מסוכן?
 

מעבר לאי-הנוחות של התינוק השלשול עלול להתפתח למצב מסוכן, שכן גופו של התינוק מאבד נוזלים ומלחים בקצב מוגבר, ולכן הוא נמצא בסכנת התייבשות. תינוקות משלשלים בני פחות משנה נמצאים בסיכון גבוה יותר להתייבשות, והסיכון גדול אפילו יותר מתחת גיל 6 חודשים. בגלל משקל גופו הנמוך של התינוק, הפרת מאזן הנוזלים עד למצב שמסכן את חייו עלולה להתרחש בפרק זמן קצר של שעות ספורות, ולכן נדרשת לכך תשומת לב מיוחדת מצדנו, המבוגרים. אלה המצבים העלולים להידרדר עד כדי התייבשות:
 

* התינוק הפסיק לינוק באופן פתאומי

* התינוק הקיא יותר מפעמיים במהלך 24 שעות

* התינוק שלשל 5 פעמים ומעלה במהלך 24 שעות

* התינוק המשלשל בן פחות משנתיים ונולד במשקל נמוך
 

גם אם הבחנתם בשלשול ואתם נותנים לתינוק נוזלים בכמות מוגברת, בגלל הסכנה להתייבשות יש לפנות לרופא להתייעצות בכל מקרה שבו השלשול נמשך יותר מ- 36- 24 שעות.
 

במקרים שבהם זיהיתם אצל התינוק סימן אחד או יותר מבין אלה המעידים על התייבשות – יש לפנות מיידית לקבלת טיפול רפואי:
 

* אי-מתן שתן

* הקאות מרובות

* בכי ללא דמעות

* התינוק לא מגיב ונראה אפתי

 

האם אפשר למנוע שלשול בקרב תינוקות?
 

התשובה על כך פשוטה: לא – ודאי לא מניעה מוחלטת. חשוב לזכור שתינוקות נחשפים לגורמים מחוללי שלשול בפעוטונים ובגנים, מחוץ לבית וגם בתוכו – נקי ככל שיהיה. עם זאת, ישנן מספר דרכים לצמצם את החשיפה של התינוק לסביבה עם מחוללי שלשול, כפי שמסביר פרופ' שאול: "הקפדה על היגיינה וניקיון ידיים, אחסון מזון בצורה נאותה על מנת למנוע גדילת-יתר של חיידקים, בישול נאות, וכל דבר שיש בו יכולת למנוע הפצה של הוירוסים והחיידקים".


יש דרך להקל על תינוק משלשל
 

ראשית, חשוב לדעת שבניגוד להתנהגות שלנו המבוגרים – אין צורך בשינוי התזונה עבור תינוק משלשל, וחשוב להמשיך ולהזין אותו בצורה סדירה. אם הוא יונק או אוכל תחליפי חלב – המשיכו להאכיל אותו באותו אופן. עם זאת, מומלץ להוסיף כמות נוזלים (למשל, מים שהורתחו וצוננו) כדי להימנע מהתייבשות.
 

אם עורו של התינוק מגורה בשל השלשול החומצי אפשר להיעזר במשחות מקומיות להגנה על העור. חשוב לדעת כי הגירוי עשוי להימשך עוד זמן-מה לאחר שהשלשול נגמר. אם הגירוי מתפתח לפצעים בעור מומלץ להיוועץ עם רופא.
 

תסמיני השלשול בקרב תינוקות נמשכים בדרך כלל לאורך יומיים עד ארבעה. ניתן להקל על התסמינים ואף לקצר את משכם באופן משמעותי באמצעות טסקטן, הפועל באפקטיביות תוך 12 שעות ומשקם את התפקוד הפיזיולוגי של דופן המעי. יש לזכור כי לקיצור משך השלשול ישנה חשיבות גדולה במניעת התייבשות המסכנת את התינוק.
 

בניגוד לתכשירים אחרים בשוק, הטיפול בטסקטן מותר גם עבור ילדים ותינוקות מתחת גיל 3 שנים,  והשימוש בו נוח במיוחד עבור תינוקות, שכן ניתן להמיס את התכשיר בקלות בכמות קטנה של מים או תמ"ל בטמפרטורת החדר. עבור תינוקות גדולים יותר ופעוטות אפשר להוסיף את הטסקטן גם למחיות מזון או יוגורט.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן