מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

שלשול בקרב ילדים ותינוקות – כל התשובות להורים המודאגים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 20/4/2016
שלשול בקרב ילדים ותינוקות – כל התשובות להורים המודאגים

האם תינוקות נמצאים בסיכון גבוה יותר להדבקה? מי אורז באמת עוזרים? מתי נותנים אנטיביוטיקה לטיפול בשלשול? באילו מקרים צריך להגיע למיון ילדים? כל התשובות לשאלות שלכם ההורים - בכתבה זו

הורים צעירים ובפרט הורים לתינוקות קטנים, נתקלים לא פעם בתופעת השלשול. ברשת ניתן למצוא הרבה אינפורמציה ו"עצות סבתא" לטיפול ולמניעה, וההורים עלולים למצוא את עצמם מבולבלים. ריכזנו עבורכם את כל התשובות לשאלות הנפוצות של הורים לילדים: 
 
1. איך מזהים שמדובר בשלשול?
שלשול בקרב ילדים ותינוקות מוגדר כמצב שבו הצואה הינה רכה או מימית, או כאשר תדירות היציאות הינה מוגברת ביחס לתדירות הרגילה של הילד/התינוק. השלשול עצמו הינו סימפטום של מספר מחלות אפשריות, והוא לבדו אינו מוגדר כמחלה. למרות ששלשול בקרב ילדים ותינוקות הינו שכיח מאד, ורק לעתים רחוקות חמור, חשוב להבין מתי יש צורך לפנות לעזרה, ואיך ניתן להקל על הילד/התינוק בסבלם. 
 
2. האם תינוקות נמצאים בסיכון גבוה יותר להדבקה?
תינוקות נדבקים בדרך כלל בעת השהות בפעוטונים ובמעונות היום או מהאחים הגדולים ואפילו מאתנו ההורים. תופעת השלשולים שכיחה יותר בקרב תינוקות וזאת מפני שמערכת החיסון שלהם עדיין אינה מפותחת דיה, ולכן תינוקות נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבק במחלות זיהומיות. כאשר השלשול מתמשך או חמור, התינוק עלול להימצא בסכנת התייבשות. ניתן לראות רמזים לכך אם התינוק אפאתי, חסר שקט, יש עלייה של חום, נתינה מופחתת של שתן ואף ירידה במשקל.
 
3. מתי נותנים אנטיביוטיקה לטיפול בשלשול?
במרבית המקרים, הגורם לשלשול הוא וירוס, כמו למשל רוטה־וירוס. בחלק קטן מהמקרים הגורם לדלקת הוא חיידק (קמפילובקטר, E. coli, שיגלה, סלמונלה) או טפיל (אמבה, ג'יארדיה). רופאי ילדים נותנים אנטיביוטיקה לטיפול בשלשול כאשר מדובר בזיהום חיידקי או בטפיל, ולא במקרים של וירוסים. על מנת לזהות אם מדובר בנגיף או חיידק, לרוב שולחים דגימה מהצואה לבדיקת מעבדה. גם במקרה של זיהום חיידקי/פטרייתי, הטיפול ניתן בדרך כלל רק לאחר מספר ימים (בין 3-5), בהם לא נראה שיפור בתסמיני השלשול ואף רואים החמרה, או במקרים בהם מתפתח חום או שלשול דמי. 
 
4. באילו מקרים צריך להגיע למיון ילדים?
במקרים חריגים בהם תסמיני השלשול אינם משתפרים למעלה משבוע, ובמקרים בהם יש חשש להתייבשות – הרופא יפנה את התינוק למומחה גסטרו או למיון ילדים. 
 
התייבשות קשה בזמן שלשול עלולה להשפיע על תפקוד מערכות חשובות בגוף, ולהביא במצבים קיצוניים לאי ספיקת כליות. לכן, חשוב לזהות את סימני ההתייבשות הראשוניים לפני שהיא מחמירה. סימני ההתייבשות הראשוניים יכולים להיות שינוי בגוון השתן (בקרב תינוקות הסימן יהיה חיתול יבש), יובש בפה בעיניים, יובש בעור, דופק מהיר, ישנוניות/ אפתיות.
 
5. כיצד ניתן למנוע הדבקה של בני הבית והאחים?
ההמלצה החשובה ביותר למניעת הדבקה בשלשול היא לשמור על סביבה נקייה בכלל, ובפרט בחדרי השירותים ובאזורי הטיפול במזון. יש לשטוף ידיים בסבון ובמים לאחר כל ביקור בשירותים או החלפת חיתול, ולפני מגע עם מזון. במרבית הבתים מרוקנים את פח החיתולים רק כשהוא מלא. אולם במקרה של תינוק משלשל, יש להקפיד לסגור את החיתול המלוכלך בשקית ולהשליך לפח חיצוני במהירות. חשוב לשמור על הפח החיצוני סגר על מנת למנוע מזבובים להיכנס לתוכן ולהפיץ את המחלות בסביבה הקרובה. 
 

 
6. האם החיסון לרוטה וירוס מגן מפני הדבקה?
רוטה וירוס הינו נגיף מדבק מאוד המוביל לשלשולים אצל תינוקות וילדים עד גיל חמש. הווירוס מופרש בצואה כשלושה שבועות ובפרק זמן זה הוא מדבק את הסביבה ותינוקות במיוחד. וירוס הרוטה גורם להקאות, חום ובמקרים נדירים גם לפרכוסים. הרוטה עמיד בפני הסביבה ולכן עלול להימצא על חפצים שהיו איתו במגע גם לאחר מספר שבועות. כיום יש חיסון נגד הווירוס, ומשרד הבריאות ממליץ לחסן תינוקות החל מגיל חודשיים. 
 
חיסון נגד נגיף הרוטה אמנם מגן מפני הדבקה בנגיף זה, אך אינו מגן מפני הדבקה בוירוסים אחרים העלולים לגרום לשלשול. 
 
7. האם כלכלה עוצרת מומלצת?
במרבית מקרי השלשול, ההחלמה תהיה מהירה יותר דווקא כאשר ממשיכים לאכול ולא צמים. הורים רבים מחליפים את תזונת ילדיהם למזונות המקלים של השלשול כגון:  בננות, אורז, רסק תפוחי עץ וטוסט, ברגע שהם נתקלים בילד משלשל. אמנם מאכלים אלו מסייעים בהקלה על השלשול, אולם כאשר הם ניתנים באופן בלעדי יש חסר ברכיבי תזונה חשובים כגון חלבון ושומן, ולכו ההמלצה היא לתת אותם ביממה הראשונה, ולאחר מכן לחזור לדיאטה רגילה.  
 
8. האם צריך להחליף לפורמולה צמחית ולהימנע ממוצרי חלב?
בעבר, ההמלצה הייתה להימנע ממאכלי חלב בזמן שלשולים. כיום ההמלצה היא שניתן להמשיך בהם כרגיל (במיוחד כשמדובר בפורמולות לתינוקות), למעט בשלשולים קיצוניים בהם ניתן לעבור לפורמולות דלות לקטוז. באופן מפתיע, יוגורט הוא המאכל הטוב ביותר לתת במצבי שלשול, שכן הוא מכיל חיידקים פרוביוטיים. מחקרים מצאו שכאשר מכניסים יוגורט לתרבית חיידקים המכילה זנים שונים של חיידקי E.Coli, ניתן לראות שחיידקים אלה מתים או שאינם גדלים.
 
9. האם מומלץ להשתמש בתמיסות מלח ומינרלים?
בזמן השלשול הגוף מאבד מלחים החיוניים לתפקוד התקין של הגוף, לכן, במקרים קשים של שלשול מומלץ לשתות נוזלים עשירים במלחים ובמינרלים. ניתן לרכוש תמיסות ייעודיות ללא מרשם בבתי המרקחת. בנוסף, חשוב לשתות לפחות 10 כוסות מים ביום. 
 
10. האם ישנו טיפול תרופתי שיכול לעזור?
עד לא מזמן, רופאי ילדים לא המליצו על טיפול תרופתי לטיפול בשלשול (למעט במקרים שמצדיקים טיפול באנטיביוטיקה). ההורים הונחו להמתין בסבלנות עד שיעבור וליטול תמיסות מלחים למניעת התייבשות. כיום יש טיפול בטוח ויעיל, המתאים כבר מגיל 3 חודשים, בשם טסקטן. מדובר בתכשיר המסייע בשליטה ובהפחתת תסמיני השלשול, כאשר לרוב יש הקלה בתסמינים לאחר 12 שעות בלבד (2 מנות בסך הכל). התכשיר משקם את דופן המעי ותורם להבראת מערכת העיכול, מבלי לעצור את התפקוד התקין שלה.  

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן