מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

נשים > תזונה ודיאטה

מורה נבוכים: מה זה BMI ולמה זה חשוב לשומרי משקל?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 5/7/2016
מורה נבוכים: מה זה BMI ולמה זה חשוב לשומרי משקל?

מחשבון BMI משמש כמדד מסת גוף ותפקידו להעריך מבחינה כמותית האם אדם נמצא במשקל תקין. את המדד מחשבים באמצעות נתוני גובה, ומשקל ושומרי משקל נעזרים בו על מנת לזהות את הצורך בשינויים בהרגלי הצריכה

מדד BMI מייצג את ראשי התיבות של Body Mass Index והוא נחשב כיום לחלק בלתי נפרד מהשאיפה לשמור על משקל תקין ותזונה נכונה. מדד מסת הגוף בודק את היחס בין משקל הגוף לגובה ובעזרת התוצאה ניתן ללמוד על הפרופורציה בין הגובה למשקל של הנבדק. אותה פרופורציה מושווית לאחר מכן מול נתונים זהים על פי מין וכך ניתן לדעת האם הנשקל נמצא במצב של משקל תקין, עודף משקל או תת משקל.
 
מדד BMI הוא כלי חיוני למדידת עודף ותת משקל ולכן הוא נפוץ בקרב רופאים, אנשי מקצוע ושומרי משקל. בעזרת מחשבון BMI אפשר לאבחן בשלב מוקדם התפתחות של בעיות בריאות הקשורות לעודף משקל, כמו גם לזהות את הצורך בהתערבות רפואית או בשינוי של הרגלי התזונה. 
 
חישוב BMI מבוצע בצורה פשוטה ואין צורך ברקע מקצועי או רפואי על מנת לאבחן את התוצאות. באופן עקרוני, המדד מחושב לפי המשקל בקילוגרמים חלקי הגובה במטרים ובחזקת שתיים. היות וחישוב מן הסוג הזה עשוי להיות מורכב ללא מחשבון ייעודי, יש צורך בהפעלת כלי ממוחשב. לתוך הכלי מזינים נתונים של מין (זכר או נקבה), משקל (בקילוגרמים) וגובה (בסנטימטרים). לאחר החישוב מתקבלת תוצאת BMI שמכניסה את הנשקל לאחת מבין הקטגוריות הקיימות (תת משקל, משקל בריא, עודף משקל, השמנה, השמנת יתר או השמנת יתר חמורה).
 
שימוש במחשבון לקביעת משקל היעד
 
שומרי משקל משתמשים במחשבון גם על מנת לקבוע את משקל היעד הנדרש עבורם במהלך דיאטות, או תהליך שינוי הרגלי תזונה. כך למשל אפשר לקבוע טווח למשקלי יעד להרזיה המבוססים על מדדי BMI בהתאם לגיל ולמין, להשוות מדדי BMI לקהלי יעד דומים ולבדוק מה הטווח התקין בהתבסס על טבלת BMI מוכנה. 
 
השימוש במחשבון ומדד BMI לא מתאים לילדים ולנשים הרות, כמו גם אנשים בעלי מסה שרירית גדולה שעלולים לחוות אי דיוקים. יתרה על כך, חשוב לציין שבקרב ילדים ופעוטות ישנו BMI ייעודי ובו עודף משקל מוגדר רק מעל אחוזון 85 בהתאם לגיל ולמין. 
 
כל שאר שומרי המשקל מוזמנים לנסות את המחשבון ולשלב אותו עם שגרת התזונה החדשה שלהם. השימוש במחשבון לקביעת משקל היעד גם הוא אינו מסובך, אולם לעיתים יש צורך בהתייעצות עם אנשי מקצוע. 
 
החל משנות ה-90 משתמשים רופאים בכל רחבי העולם ב-BMI כתקן הבינלאומי בתחום. הוא פופולארי לחישוב השמנה, יעיל בזיהוי אנשים שסובלים מעודף משקל או תת משקל וחיוני גם עבור אנשים פרטיים. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן