מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

צרכנות > צרכנות המשפחה

הפיקוח על מחירי תחליפי החלב חוזר

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 17/7/2016
הפיקוח על מחירי תחליפי החלב חוזר

לאחר 15 שנים, ועדת השרים צפויה לאשר היום (ראשון) את החזרת הפיקוח על המחירים של תחליפי חלב האם בישראל

ועדת השרים לחקיקה אמורה לאשר היום (ראשון) את החזרת הפיקוח על מחירי תחליפי החלב בשיראל, זאת לראשונה מאז הוסר הפיקוח לפני 15 שנים. לאחר שתאושר הצעת החוק, היא תועבר לקריאה טרומית בכנסת.

מי שיזמה את החוק היא חברת הכנסת רחל עזריה ממפלגת כולנו, שלדבריה ציבור ההורים צודק בתחושתו כי חברות התמ"ל חוגגות על גבן של משפחות צעירות ויש לעשות לכך סוף.

 

משרדי האוצר והכלכלה בחנו את הסוגיה העוסקת במחירי תחליפי החלב בישראל וגילו כי קיים כשל חמור בשוק. לאחר בחינה עמוקה של הנושא, עלה כי תחליפי החלב בישראל יקרים באופן משמעותי ממחירי תחליפי החלב בעולם. לצורך דוגמה, מהשוואה שנערכה על ידי נעמ"ת עלה כי מחירי תחליפי החלב בארץ יקרים יותר בכ-62% מאלו הנמכרים בגרמניה ובכ-35% מאלו הנמכרים בארה"ב ובבריטניה. מבדיקת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומחקר מרכז המחקר המידע של הכנסת משנת 2006, המחירים בישראל התייקרו בכ-20% ומחירם הממוצע כיום לאריזה של 900 גרם עומד על 78 שקלים.
 

על פי ממצאי הוועדה חברת מטרנה מחזיקה באופן קבוע בנתח שוק העולה על 50%. חלקה של נוטרילון, השייכת לחברת טבע, עלה לכ-10%-11%, אבל זאת על חשבון סימילאק שמחזיקה בשאר השוק, ולא על חשבון חלקה של מטרנה.
 

מהלך נוסף שיצא לדרך בימים אלה, על ידי רשות ההגבלים לגבי צו שכבר הוסכם, מבקש בין היתר לחייב את בתי חולים להציע ליולדות את כל מגוון תחליפי החלב הקיימים בשוק. רשות ההגבלים החלה בתהליך איסוף נתונים מול בתי החולים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן