מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

צרכנות > צרכנות המשפחה

ההבדלים בין ביטוח חובה למקיף

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 24/8/2016
ההבדלים בין ביטוח חובה למקיף

מקיף, חובה וצד ג` הם מונחים שגורים בתחום הביטוח, אבל רק מעטות מאתנו מבינות מה באמת עומד מאחוריהם. הגיע הזמן לחשוף את ההבדלים בין סוגי הביטוחים ולדעת כיצד לבחור את הפוליסה הכי טובה עבור המשפחה

ביטוח שעולה בקנה אחד עם הצרכים של התא המשפחתי מעניק לנו שקט נפשי ומבטיח פיצוי כספי במקרה של אסון. הבעיה מתחילה כשאנחנו מגלות שיש סוגים רבים של ביטוחים, ולא תמיד מצליחות להבין מה ההבדל ביניהם.
 

כמו כן, אימהות שנוסעות על רכב חדש או משומש כבר מכירות היטב מונחים כמו "מקיף", "חובה" ו"צד ג'". מסתבר שהחוק מחייב אותנו לרכוש לפחות חלק מהביטוחים האלה, אבל אף אחד לא טורח להסביר לנו מה עומד מאחוריהם.
 

מי צריך ביטוח חובה ולמי מתאים ביטוח מקיף?
 

במילים פשוטות, אפשר לומר שביטוח חובה כשמו כן הוא – ביטוח שאנחנו חייבים לרכוש מתוקף פקודת הרכב המנועי. הכיסוי של ביטוח חובה מעניק פיצוי לאחר נזקי גוף שנגרמים לנוסעים בכלי הרכב המבוטח או להולכי הרגל שנפגעו ממנו. הוא רלוונטי בעיקר אחרי תאונות דרכים ובמסגרתו ניתן לקבל פיצוי שמגלם בתוכו גם את ההוצאות הרפואיות בגין הטיפול, וגם אובדן בגין כושר השתכרות ופיצוי בגין כאב וסבל.
 

לעומת זאת, ביטוח מקיף מתייחס רק לרכוש. אי אפשר לקבל פיצוי על הוצאות רפואיות במסגרת הביטוח הזה. הוא נועד לכסות רק נזקים לרכוש של המבוטח עצמו, או במקרים של "ביטוח צד ג'" גם נזקים לרכוש של אדם אחר. ביטוח מקיף וביטוח צד ג' זהים מבחינת סוג הכיסוי (לרכוש בלבד) אך שונים מבחינת המוטב (ביטוח מקיף מכסה נזקי רכוש שנגרמו לנו בתור מבוטחים, לעומת ביטוח צד ג' שמכסה אך ורק נזקים שנגרמו לאדם שנפגע).
 

איך נקבעת פרמיית הביטוח?
 

אפשר כמובן לרכוש ביטוח מקיף שכולל בתוכו גם כיסוי לצד ג'. ניתן גם לרכוש את כל סוגי הביטוחים מאותה חברה, אך בכל מקרה כדאי להשוות בין החברות שמציעות את השירות. כך למשל נוכל לבדוק את ההיסטוריה של החברה מול המבוטחים, לקבל המלצות מלקוחות מרוצים או פחות מרוצים ולדרוש פריסת תשלומים נוחה.
 

פרמיית הביטוח נקבעת לפי מידת הסיכון שלוקחת על עצמה חברת הביטוח. אם לדוגמא יש מאחורייך היסטוריה בעייתית של תאונות דרכים, סביר להניח שחברת הביטוח תדרוש פרמיה גבוהה עבור הביטוח המקיף וביטוח צד ג'. מנגד, מחשבון ביטוח חובה משאיר פחות מקום לגמישות כי הוא מבוסס על פרמטרים קבועים. הגורמים העיקריים שישפיעו על מחיר ביטוח החובה הם סוג הרכב, סוג העלות (פרטית או אחרת), גיל הנהג הצעיר ביותר שצפוי להשתמש ברכב, מאפייני הנהגים (מספר תאונות ומספר פסילות רישיון), מאפייני הרכב (סוג דלק, נפח מנוע, כוחות סוס וכן הלאה) ואופי השימוש ברכב. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן