מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

צרכנות > צרכנות המשפחה

כל מה שצריך לדעת על תכנית חיסכון לכל ילד

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 1/12/2016
כל מה שצריך לדעת על תכנית חיסכון לכל ילד

(צילום: shutterstock)

תכנית חיסכון לכל ילד אמורה לסייע לבוגרים הצעירים בישראל להתחיל את חייהם. מה זה בדיוק אומר ואיך זה יעבוד?

מאת: שולי מילשטיין

 
אחת מאין ספור הדאגות שנמצאת בראשו של כל הורה נוגעת לרווחה הכלכלית של ילדיו, הן בתקופת מגוריהם בחיק המשפחה והן בגיל בו הם יוצאים לעצמאות ומן הבית. כל הורה שואף שילדיו יצליחו ביום מן הימים להשתלב בנוחות בחיים הבוגרים, אך לא תמיד יש ברשותו את המשאבים הכלכליים להיות בטוח בכך. 
 
בחודש ספטמבר השנה אישרה ועדת הכספים של הכנסת את התקנות המסדירות את התוכנית הממשלתית ״חיסכון לכל ילד״, שתיכנס לתוקפה החל מינואר 2017. במסגרת התוכנית, המוסד לביטוח לאומי יפריש מדי חודש 50 שקלים לחיסכון עבור כל ילד, עד שיגיע לגיל 18. צעד זה מגיע בעקבות הגדלת קצבת הילדים במאי 2015, והצעד הנוכחי יכלול הפקדות רטרואקטיביות של עד כאלף שקלים עבור כל ילד שטרם מלאו לו 18 שנה. 
 
בחישוב פשוט, כל תינוק שייוולד אחרי הראשון בינואר 2017 יצבור כ-10,800 שקלים עד הגיעו לגיל 18. לא מדובר בסכום שיאפשר לו לקנות דירה במגדלי היוקרה בתל אביב, אבל זה גם לא סכום שניתן להקל בו ראש. 
 
איך מתבצעות ההפקדות לחיסכון לכל ילד? מי זכאי לחיסכון ומתי יופקדו הכספים? מי בוחר היכן יופקדו הכספים? לכל שאלה תשובה. 
 
מי זכאי לחיסכון? 
כל ילד עד גיל 18 שמשולמת בעדו קצבת ילדים. 
 
מתי יופקדו הכספים? 
ביטוח לאומי יפקיד 50 שקל לחשבון על שם הילד במועד ההפקדה של קצבת הילדים. 
 
היכן יופקדו הכספים? 
הורים ראשים לבחור בין קופת גמל להשקעה לבין תכנית חיסכון בבנק מתוך רשימה שתפורסם באתר ביטוח לאומי. לאחר הבחירה בין האפשרויות ונותני השירותים, יש להודיע על כך לביטוח הלאומי. 
 
הרגע חזרנו הביתה מבית החולים, עד מתי נוכל להודיע? 
עד חצי שנה מיום הלידה. הביטוח הלאומי ישלח להורים הודעה בנושא יחד עם ההודעה על זכאות לקצבת ילדים. 
 
ואם לא בחרתי?
הכספים יופקדו רטרואקטיבית בקופת גמל להשקעה כברירת מחדל לאחר חצי שנה מיום הלידה, במסלול ברירת מחדל אשר ייקבע בתקנון קופת הגמל. 
 
אם יש ילדים אחרים שעבורם כבר מופקד חיסכון כזה, אזי ברירת המחדל לאח/ות החדשים תהיה קופת הגמל או הבנק בו מנוהלים הכספים של הילד הצעיר ביותר במשפחה. 
 
מה באמת לגבי הילדים שלי שנולדו לפני 2017?
מכתב בנושא מביטוח לאומי אמור היה להגיע אל ההורים בחודש נובמבר, ובו הודעה על זכאותם לבחור קופת גמל או בנק  עד הראשון ביוני 2017. באם לא תבוצע הבחירה עד אז, הכספים יופקדו לקופת גמל כברירת מחדל. 
 
במשפחות בהם ישנם ילדים אשר יהיו בני 15 ומעלה בראשון בינואר, ולא ייחבר עבורו מכשיר חיסכון, הם יופקדו כברירת מחדל לבנק בו נמצא חשבון העו״ש אליו מועברת קצבת הילדים החודשית. במידה והבנק אינו נמצא בהסדר ״חיסכון לכל ילד״, הכספים יופקדו בבנק אחר הכלול בהסדר.  
 
וזה עולה לנו כסף?
דמי הניהול על החיסכון ישולמו על ידי הביטוח הלאומי עד שהילד יגיע לגיל 21. לאחר גיל 21 ייגבו דמי הניהול מחשבון החיסכון.
 
50 בחודש, זה הכל?
הורים יכולים לבחור להפקיד 50 שקלים נוספים (מאצ׳ינג) על חשבון קצבת הילדים, כך שסכום ההפקדה יגיע ל-100 שקלים בחודש. זאת ועוד, כשימלאו לילד 18 שנים, יפקיד הביטוח הלאומי מענק בסך 500 ש"ח לחיסכון. כספי החיסכון שנצברו יעמדו לרשות הילד, והוא יוכל למשוך אותם באישור ההורה. אם כספי החיסכון לא יימשכו עד שימלאו לילד 21 שנה, יפקיד הביטוח הלאומי מענק נוסף בסך 500 ש"ח לחיסכון, והילד יוכל למשוך את כספי החיסכון לפי החלטתו. 
 
איך אדע כמה כסף נחסך?
בכל שנה יישלח הגוף שמנהל את החיסכון (הבנק או קופת הגמל) דיווח על ההפקדות ורווחי התוכנית של כל אחד מהילדים.
 
מי מנהל את הכסף של הילדים שלי? 
בקופות הגמל והבנקים יהיו מספר מסלולי חיסכון או השקעה וההורים יוכלו לבחור באחד מהם. כל מסלול ניתן לשינוי באמצעות הגשת בקשה לבנק או קופת הגמל, אלא אם צוין אחרת בתנאי המסלול הנבחר. 
 
מתי הילד שלי יקבל את הכסף?
בהגיעו לגיל 18. משיכת כספי החיסכון שנצברו תתאפשר גם לפני גיל הפדיון בשל מצב רפואי העלול להביא לפגיעה בחיי הילד, וזאת לאחר קבלת אישור המוסד לביטוח לאומי לכך.
 
איך שלא נסתכל על זה, תוכנית חיסכון לכל ילד מסירה חלק קטן מהדאגות שבראשנו. זה נכון שהסכום אינו עצום ובוודאי שלא יממן לילדינו טיול מסביב לעולם, לימודי תואר ראשון ושכר דירה לשנה, אבל הוא בהחלט יכול להקל עליהם ועלינו בצעדים הראשונים שלהם בבגרותם. כדאי להקדיש את הזמן ולקרוא לעומק על התוכנית, כדאי לוודא שהבחירה במסלול היא המתאימה ביותר. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן