מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

צרכנות > צרכנות המשפחה

הורות חכמה – בית חכם בשירות המשפחה

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/3/2017
הורות חכמה – בית חכם בשירות המשפחה

(צילום: shutterstock)

בית חכם בשירות הורים בניהול חיי המשפחה והיומיום הוא כבר לא פנטזיה בדיונית מצד אחד, אך עדיין לא הגיע לכל בית בישראל. מהו בית חכם, מהי הורות חכמה ואיך כל זה עוזר לנו?

מאת: יובל בנר
 
הורות חכמה היא מושג שגור ומוכר, בעיקר בארצות הברית, אך אצלנו המושג עוד לא מקבל את הכבוד המגיע לו. Smart parenting מתייחס להורים המשתמשים בטכנולוגית הבית החכם ככלי עזר לגידול הילדים, שמירה עליהם וניהול משק הבית הכללי. בהמשך נסביר את הרעיון הזה לפרטיו, אך לפני כן נסביר את המושג שממנו התחיל הכל, הבית החכם.
 
הבית החכם מאפשר לנו לרתום טכנולוגיות תקשורת לטובת תפעול של אביזרים שונים בבית. למערכת יכולות להיות דרגות אוטונמיה שונות, עצמאות יחסית או שליטה מלאה של המפעיל דרך אפליקציה ייעודית במכשיר הטלפון החכם או הטאבלט. המערכת יכולה לעשות שימוש בחיישנים לטובת פעולות מסויימות, כמו סגירת החלונות והפסקת ההשקייה בחצר כשמתחיל לרדת גשם והמפעילים בדרך כלל יוכלו לשלוט על פעולות רבות בתוך הבית מתוך המכשירים הניידים. לדוגמה, להפעיל את מכונת הכביסה מבעוד מועד או להדליק את המזגן בבית כדי שיהיה קר ונעים כשניכנס הביתה. בנוסף, ולהבדיל ממערכות האבטחה והמעקב מהדור הקודם, ההתקנה והתחזוקה זולים בהרבה, בעיקר עקב שימוש רב בווי-פיי הביתי, אך גם בגלל שמצלמות HD וחיישנים כבר נמצאים בשוק במחירים נמוכים יותר מבעבר, וכמעט כל חשמלאי יכול לבצע התקנה כזו.
 
הורות חכמה, אם כך, עושה שימוש ביתרונות הבית החכם כדי לשלב בין הקלות שבתפעול הבית החכם לבין רשימת המטלות האינסופית של ניהול משק הבית. הבית החכם הוא קונספט ורסטילי, אולם אנו נתמקד באופן שבו הבית החכם עוזר לנו להיות הורים חכמים.
 
חיישני דלת וחלונות 
חיישנים אלה מספקים מידע על כל פתיחה או סגירה של חלון או דלת. בשילוב חיישן שמותקן על תיק בית הספר של הילד, תוכלו לקבל מידע בזמן אמת שהוא הגיע הביתה בבטחה.  אבל לא רק תלמידי בית הספר היסודי יכולים לשאת עימם את החיישן. גם אם יש בבית מתבגרים שחוזרים בשעות מאוחרות ולכם לא ממש מתחשק לקום מהמיטה כדי לבדוק מי נכנס הביתה בשתיים בלילה תוכלו להשתמש בחיישנים. 
 
מנעול דלת חכם 
המנעול החכם נפתח בעזרת חיישן או דרך מערכת ההפעלה כך שהוא ניתן גם להפעלה מרחוק ואין חשש מלשכוח מפתח. המנעול הזה עוזר להורה להיות בשליטה ולדעת מי נמצא בתוך הבית בזמן אמת. לפעמים פשוט יותר נוח לפתוח את הדלת בלי מפתח, כמו בכניסה הביתה כשהידיים עמוסות סלים וילדים.
 
 
 
מצלמות Wi-fi
קל להבין את היתרונות הרבים שיש למצלמות ברחבי הבית, אולם חשוב לזכור שלצד השימושיות הרבה ישנן גם חסרונות, בעיקר סביב אובדן הפרטיות. אמנם, מבחינה חינוכית הדבר בעייתי, אך אם אנו שולטים על מינון המעקב זה יכול לעזור מאד לביטחונו של הילד להישאר לבד בבית בגיל צעיר יותר, או כאשר הוא תחת השגחה, בעוד ההורים יכולים באמת להרגיש בטוחים יותר. קיימת גם האפשרות להציב מצלמה בדלת הכניסה כדי לדעת מי מצלצל בדלת, גם כשאנחנו לא בבית. 
 
תאורה חכמה
מערכת תאורה חכמה היא קונספט פשוט למדי אבל גורם לבית כולו להתארגן לפי סדר יום מוגדר: כך הבית יודע מתי לעמעם את האורות ולהתכונן לשינה או לחילופין, להדליק את האור בבוקר וכדי לעזור לבני הבית להתעורר. כשהתאורה בבית מגדירה את סדר היום, כל הדיירים קצת יותר מסונכרנים. חוץ מזה, מדובר במוצר נוח, חסכוני וירוק.
 
מערכת מיקרופונים ורמקולים סביבתיים
נניח שהילד לא מוצא את הכסף שהשארתם לו, או לא מצליח לחמם את ארוחת הצהריים. במקום להתקשר, הוא יכול פשוט לדבר איתכם. בקול רם. אל תוך מערכת המיקרופונים המשוכללת. את התשובה הוא ישמע באמצעות מערכת הרמקולים הצמודה – זה כמעט כמו להיות איתם בבית.
 
בטוח להניח שאביזרים חכמים לבית יהפכו נפוצים יותר ויותר. בעתיד הלא רחוק הבתים החכמים יהיו חלק אינטגרלי מחיינו. בינתיים, חשוב להבין שחלק גדול מהמערכות נמצאות עדיין בשלבי פיתוח ויש להתחשב בכך כשמרשתים את הבית בחיישנים ומצלמות. מצד שני, עם שפע האפשרויות שמערכות אלה מאפשרות לנו, לייעל את חיי הבית – ואת ניהול המשפחה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן