מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

מבקבוק למזון מוצק: המדריך המקוצר להורה החושש

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 27/3/2017
מבקבוק למזון מוצק: המדריך המקוצר להורה החושש

איך תדעו שהילד בשל לעבור למזונות משלימים? מה חשוב לדעת על דייסות לתינוקות? וכיצד תמנעו מטעויות החל מהביס הראשון של הילד?

בששת החודשים הראשונים לחייו התינוק ניזון מחלב אם או תחליף חלב בלבד. אומנם בגיל 4 חודשים ובמידה והוא מראה סימני מוכנות, מותר להתחיל להציע לו טעימות, אבל מדובר בכפיות בודדות ביום בלבד והמעבר האמיתי למזון מוצק מתחיל בפועל בגיל חצי שנה ולא לפני.

הורים רבים חשים מבולבלים ואף חוששים בימים הראשונים למעבר למזון המוצק: הם לא בטוחים כמה ארוחות ביום יש להציע לתינוק, אם יש לשלב בתפריט היומי של התינוק גם דייסה, עם אילו מאכלים מומלץ להתחיל, האם יש מזונות שאסורים בגיל הזה ובאופן כללי הם מוצפים בהמון שאלות. אז אנחנו כאן בכדי לענות לפחות על חלק מאותן שאלות ולפזר קצת את ענן הערפל בכדי שהמעבר של התינוק שלכם למזון המוצק יהיה כמה שיותר פשוט וקל.

 

רגע לפני שיוצאים לדרך - מה חשוב לבדוק?
 

רוב ההורים נרגשים מאוד לקראת השלב החדש בהתפחות של תינוקם, הם כל כך נרגשים עד שהם שוכחים לוודא שהתינוק שלהם בשל לכך וכאשר הוא לא בשל לכך הם פעמים רבות נתקלים בקשיי הסתגלות למזון המוצק, מתאכזבים וחשים תסכול רב.
 

לכן, רגע לפני שאתם מתחילים להציע לתינוק שלכם מזונות משלימים, עליכם לבדוק שהוא אכן בשל לכך:

- שהוא סקרן, רוצה לטעום ומגלה עניין במזון שאתם אוכלים ובטעימות (במידה וכבר הצעתם לו).
- שהוא מסוגל לשבת באופן יציב בכוחות עצמו (גם אם זה בחיק מבוגר או כיסא תינוק).
- שהוא מראה יכולת לגרוף את המזון מהכפית שאתם מציעים לו ולבלוע מזון במרקם מחיתי.
- שהוא לא מסרב לאכול (זה בסדר וטבעי אם לוקח לו זמן להתרגל למרקמים ולטעמים חדשים בתחילה).
- שהוא פיתח כבר את התיאום בין העיניים, הידיים והפה כך שהוא מושיט את ידיו אל חפצים, אוחז בהם ומכניסם לפיו.

אל תשכחו גם להכין את עצמכם, הכינו את עצמכם לכך שהתינוק לא יאהב כל מאכל שתציעו לו, לעתים יעשה פרצוף חמוץ, פעמים רבות יוציא את כל האוכל החוצה מפיו, גם אם כן יאהב מזון מסוים יכול מאוד להיות שיתקשה להתרגל למרקם שלו או לריח שלו - כל תהליך ההסתגלות של הילד למזונות המשלימים הוא תהליך שיכול לקחת זמן, שידרוש הרבה סבלנות, עידוד והקשבה מצדכם ההורים. חשוב מאוד שכל ארוחה תהפוך לחוויה מהנה עם טעם של עוד ולא למלחמה שבה אתם מכריחים את הילד לטעום ולאכול בכוח.

 


 

הילד בשל להתחיל - מה הם המזונות שכדאי להציע לו?
 

נהוג להציע בתחילה ירקות ופירות, כאשר בשלב ההתחלתי מציעים כל פרי וירק בנפרד, בכדי לשלול תגובה אלרגית - ולאחר מכן ניתן להציע שילובים (לדוגמה תפוח ובננה ביחד). את הטעימות מומלץ להציע בשעות הבוקר, כאשר התינוק עירני ולא רעב מדי, על מנת להגדיל את שיתוף הפעולה שלו עם ההתנסות החדשה.
 

בהדרגה הארוחות אמורות להחליף את ההנקות או ארוחות התמ"ל, כך שבגיל זה כשתי ארוחות ביום יהיו של מזונות מוצקים.
 

דייסה היא אחד המאכלים הראשונים שנהוג להציע לתינוק לטעום ולנסות, זאת מכיוון שהיא מהווה דרך נהדרת לתת את הדגנים הראשונים לתינוק : מכינים אותה על בסיס תחליף החלב שהתינוק רגיל ואוהב לאכול מה שמקל על התקבלותה וכן מרקמה המאפשר האכלה בכפית והרכבה התזונתי הותאמו במיוחד לתינוקות. את הדייסה מומלץ לתת בכפית כארוחה של ממש כמו שאר המזונות, כיוון שההאכלה בכפית חשובה לצרכים התפתחותיים כגון רכישת מיומנויות אכילת מוצקים והתפתחות השפה.

 

עוד קצת על דייסות לתינוקות
 

בשנה הראשונה לחייו של התינוק, הוא מתפתח וגדל בקצב מהיר, לכן לכל ביס שהוא מכניס אל פיו יש חשיבות עצומה ובאופן כללי חשוב שהתפריט שלו יהיה מאוזן ויכיל את כל הדרוש לו למען התפתחות תקינה ויספק לו את כל צרכיו. לדייסה יש מקום של כבוד בשנה הראשונה לחייו של התינוק: דרכה הוא נחשף לדגנים הראשונים שלו, כפי שכבר ציינו המרקם שלה אהוב על התינוק במיוחד, היא מוגשת על בסיס חלב אם או תחליף חלב, היא מועשרת בברזל, מותאמת במיוחד לתינוקות ופותחה מתוך מחשבה על התפתחותם התקינה.

לדוגמה: מנת דייסת מטרנה בהכנה סמיכה (להאכלה בכפית) מספקת לתינוק כ-40% מהקצובה היומית המומלצת לתינוקות בגילאי חצי שנה ועד שנה. את הדייסה מומלץ להציע בישיבה בכפית, ממש כפי שמציעים מזונות משלימים אחרים, דבר שהופך אותה למזון מוצק ראשון מומלץ במיוחד, שיהיה לתינוק קל ונעים להסתגל אליו.


ביסים ראשונים של טעימות - כך תמנעו מטעויות:
 

* ארוחות משפחתיות הן מתנה - ארוחות משפחתיות הן הבסיס להקניית הרגלי אכילה טובים לילדים וגם לשעת גיבוש משפחתי. זוהי הזדמנות להוות דוגמה עבור הילד, להראות לו כיצד אתם אוכלים, לגרום לו לרצות לחקות אתכם, לסקרן אותו ולהראות לו מה וכיצד אתם אוכלים. בנוסף זהו זמן נהדר לכל המשפחה לשבת יחד מסביב לשולחן ולהיות ביחד, הקטנים והגדולים כאחד, בלי מסכים, בלי הסחות דעת, פשוט לדבר ולשתף.
 

* השנים הראשונות הן קריטיות - הרגלי התזונה שתקנו לילד שלכם בשנים הראשונות ילוו אותו לכל החיים, אז הקפידו להקנות לו הרגלים טובים ונכונים, לדוגמה: אל תתנו לו לאכול מול הטלוויזיה, הקפידו להציע לו מזון מגוון ובריא, אל תדלגו על ארוחות, ועוד.
 

* אל תשתוללו עם הסוגים - אל תציפו את התינוק ביותר מדי סוגים של מזונות חדשים בפעם אחת, השתדלו לחשוף אותו בכל פעם למזון חדש אחד, הניחו לו להתרגל אל הטעם, אל המרקם ורק אז המשיכו הלאה.
 

* אל תצמדו רק למה שמוכר ואהוב - לעתים להורים יש נטייה להציע עוד ועוד ממה שהילד אוהב ורגיל אליו, אבל למעשה שלב זה הוא חלון הזדמנויות להגדיל את המגוון של המאכלים שהתינוק אוכל. אם הילד אוהב כבר סוג מסוים של מזון זה נהדר, כעת המשיכו הלאה ונסו משהו חדש והקפידו לעשות זאת לפחות אחת לשבוע. 
 

* אל תמהרו לצאת בהצהרות - זה שילד לא אהב מזון מסוים זה לא אומר שלא יאהב אותו בעתיד. נסו להציע את המזון שוב בהמשך, לאחר הפסקה קצרה או כאשר הוא רגוע יותר, עירני יותר, בשילוב עם מזון אחר, במקום אחר וכן הלאה. חשוב מאוד להיות יצירתיים וסבלניים וזה שילד סירב למזון מסוים פעם או פעמיים זה לא אומר שיסרב לו גם בעתיד.
 

* לא בכוח - אתם יכולים להציע לילד סוגים שונים ומגוונים של מזון: ירקות, פירות, דייסות, בשר, דגנים ועוד, אתם יכולים להרגיל אותו לשבת ליד השולחן, יכולים לעשות הכל נכון ו... עדיין התינוק לא ירצה לפעמים לאכול, לא תמיד ישתף פעולה, לא תמיד יסיים את הצלחת ולא הכל יילך תמיד בדרך שלכם. בסופו של יום התינוק יחליט כמה לאכול ומה הוא אוהב לאכול, בדיוק כפי שאתם מחליטים מה וכמה טוב לכם עבור הגוף שלכם, לכן חשוב שתכבדו את הילד שלכם ותהיו קשובים אליו ואל שפת גופו איתה הוא מביע יפה מאוד את רצונו (או אי רצונו) לאכול.

 

מאת: רננה מזרחי, דיאטנית קלינית, מנהלת מדעית מטרנה

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן