מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

אמא, תסמכי על האינטואיציה שלך

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 27/6/2017
אמא, תסמכי על האינטואיציה שלך

אינטואיציה אימהית קיימת אצל כל אחת ואחת מכן עוד בטרם הפכתן לאימהות, היא תלווה אתכן לאורך כל החיים ותהיה שם תמיד עבורכן, רק אל תשכחו להקשיב לה

בעידן בו הורים מוצאים את עצמם מוצפים במידע רב ועצות טובות (ופחות טובות...) מכל עבר, קל מאוד להפוך להורה מבולבל ומלא בחרדות.
 
זה כלל לא פשוט להפוך לאמא בעולם בו בפורום אחד אנחנו קוראות המלצות על לינה משותפת עם התינוק, בעוד מומחה בעל שם עולמי ממליץ לנו במאמר אחר להימנע מכך באופן מוחלט. וכאשר הילד שלנו חלילה חש ברע באמצע הלילה ועולה לו החום, אנחנו גולשות ברשת והולכות לאיבוד בין אינספור תסמינים שיכולים להתאים למגוון רחב של מחלות. יש אימהות המכניסות את הילד בביטחון לגן כשהוא בן ארבעה חודשים ויש המתקשות להיפרד גם כשהוא בן שנתיים, פשוט כי הן לא בטוחות שזה הדבר הנכון עבורו, יש אימהות שגומלות את הפעוט מחיתול בגיל שנה וחצי ויש החוששות שהוא לא בשל לכך גם בגיל שלוש.
 
אז מה עושים? כל כך הרבה שאלות וסוגיות והתשובות לא תמיד ברורות. כאן בדיוק נכנסת לתמונה האינטואיציה האימהית שלנו, כי יש תשובות שרק לאמא יש, יש דברים שרק אמא יודעת וזה לא משנה עם כמה מומחים נתייעץ ובכמה פורומים ואתרים נגלוש - בסופו של דבר נגלה שחלק גדול מהתשובות היו אצלנו בעצם כל הזמן. 
 
לפעמים זה מתחיל עוד לפני הלידה
 
אותה אינטואיציה אימהית, שהיא בעצם אינסטינקט טבעי הקיים אצל כל אחת ואחת מאתנו, מתחילה לפעול כבר בזמן ההריון, עוד בטרם מגיע התינוק לעולם. אימהות רבות מספרות על כך שהן ידעו שהן בהריון עוד בטרם בצעו את בדיקת ההריון, יש נשים שאפילו חלמו על כך ורק אז בצעו את הבדיקה. יש הטוענים שאותה אינטואיציה בכלל מתחילה לפעול מהרגע שהחלטנו להפוך לאימהות, בטרם נכנסו להריון, כאשר קבלנו את ההחלטה להביא חיים לעולם.
 
 
הפעם הראשונה היא לרוב הכי קשה
 
לצד השמחה וההתרגשות, כאשר אנחנו הופכות לאימהות בפעם הראשונה, חוסר הניסיון שלנו לפעמים גורם לנו לחוש חסרות ביטחון, זאת למרות שעבור התינוק שלנו אנחנו כבר האימהות הכי טובות והכי מנוסות בעולם. 
 
בשל אותו חוסר ניסיון אימהות טריות רבות שואלות, מתייעצות, קוראות ושוכחות לסמוך על האדם הכי חשוב בעולם שיש לו בעצם את התשובות לרוב השאלות - על עצמנו. בסופו של יום, אנחנו האימהות - אנחנו האדם שיודע הכי טוב מכולם מה הכי טוב עבור התינוק שלנו ולכן אסור לנו לשכוח את זה אפילו לרגע אחד. זה בסדר גמור לשאול ולהתייעץ עם אחרים, אבל עלינו לקחת הכל בפרופורציות הנכונות, ללמוד לסנן את הדברים ולא לשכוח שעלינו לקבל החלטות שיתאימו למשפחה לנו, לשגרה שלנו, לסדר היום שלנו, להרגלי התזונה המשפחתיים שלנו ולאורח החיים השלנו. 
 

 
באילו מצבים אינטואיציה אימהית נכנסת לתמונה?
 
כאימהות חדשות או וותיקות אנחנו נתקלות במצבים רבים בהם עלינו להפעיל את אותו אינסטינקט אימהי ופשוט לקבל החלטה, לכאן או לכאן. מדובר במצבים בהם איש לא יידע לתת לנו תשובה חד משמעית, מצבים בהם אין תשובה של נכון לא נכון, סיטואציות שהן לא מבחן, אין ציון ולא מחלקים פרסים בסוף - מדובר בסך הכל בהחלטות שבהן אנחנו שאימהות צריכות לקבל החלטות שקולות בדרך שנראית לנו הכי נכונה והגיונית עבורנו ועבור הילדים שלנו. 
 
 
- באיזה גיל כדאי להכניס את הילד לגן? ולאיזו מסגרת כדאי להכניס אותו? 
 
את התינוק כדאי להכניס לגן בגיל שנראה לך נכון עבורך ועבור הילד. יש שירגישו שהגיל הנכון הוא 3 חודשים ויש שירגישו שהגיל הנכון הוא 3 שנים. יש אמהות שרוצות או נאלצות לחזור לעבודה כאשר הילד עוד קטן ויש שרוצות לבלות איתו בבית את השנים הראשונות. 
 
יש ילדים שיפרחו בחברת קבוצה גדולה של ילדים ויש שתתאים להם יותר מסגרת אישית, הכל תלוי בילד שלך, באופי שלו ובמה שאת חושבת שיתאים לו. חשוב שתבחרי במה שמתאים לילד ולא לך, יש אימהות שמכניסות את הילד למסגרת קטנה או למטפלת כי הן חוששות מקבוצה גדולה של ילדים, אבל הילד דווקא היה יכול לפרוח ולהתפתח בחברת ילדים בני גילו ואף בחברת ילדים גדולים יותר. 
 
- מה מפריע לתינוק שלי?
 
ברוב המקרים תינוקות לא בוכים ועצבניים סתם, משהו בדרך כלל מפריע להם: זה יכול להיות רעב, חיתול רטוב, שיניים, עייפות יתר, גזים, חם להם, קר להם, וכן הלאה. אם אתן מרגישות שמשהו מפריע לתינוק שלכן, סביר להניח שאתן צודקות, כעת מה שנותר לכן זה לגלות מהי הסיבה.
 
 
- האם התינוק שלי שבע?
 
בשנה הראשונה לחייהם תזונת התינוק משתנה כל הזמן והמטבח שלך הופך למטבח ניסויים קטן של התינוק. בתוך כל השינויים התזונתיים האלה, לעתים לא קל להבין אם הילד שלך רעב או שבע. גם כאן, עליך לסמוך על עצמך. תינוקות יונקים פעמים רבות אוכלים בתדירות גבוהה יותר ולכן נכון להאכילם לפי דרישה. כאשר תינוק אוכל מבקבוק קל יותר לדעת כמה אכל בכל ארוחה ולדעת מתי הגיע הזמן להגדיל את הכמות בבקבוק (כי ניתן לראות שלפתע הוא מסיים את כל הבקבוק בכל ארוחה ועדיין נותר רעב ולא רגוע). בשלב המזון המוצק אם את רואה שהוא מסיים את כל הצלחת ונראה עדיין עצבני ולא רגוע, פשוט הציעי לו תוספת. בכלל, בכל הקשור למזון ותינוקות יש כאן הרבה עניין של ניסוי וטעייה, אז שוב, סמכי על התחושות שלך ובמקביל היי קשובה לאיתותים של התינוק, שיודע להראות היטב אם הוא עדיין רעב או שכבר שבע ואיבד עניין באוכל.
 
- האם הילד שלי בשל לגמילה מחיתולים/מוצץ?
 
בכל הנוגע לגמילה ממוצץ או חיתול חשובה הבשלות של התינוק אבל פחות חשובה היא גם הבשלות של ההורים. ההוכחות בשטח מעידות על כך שרוב הילדים נגמלים בסופו של דבר מחיתולים ומוצצים די בקלות, ההורים הם אלו שחוששים מהמהלך ולכן דוחים אותו. אז ברגע שאת מרגישה שהגיע הזמן - את ככל הנראה צודקת (וזה לא משנה אם עכשיו חורף, קיץ, אם הילד נכנס לגן חדש או כל מיני תירוצים אחרים שנהוג להשתמש בהם כדי לדחות את התהליך).  
 
האם יש כזה דבר עודף אינטואיציה?
 
לא בדיוק. כמו בכל דבר בחיים, אם זה בעבודה, בזוגיות או בכל תחום אחר, גם כאימהות לאורך הדרך לעתים אנחנו עושות טעויות וזה ממש ממש בסדר. אף אחד לא מצפה מאתנו להיות וונדר וומן וחכמים כבר אמרו זאת לפנינו - מטעויות לומדים. לכן חשוב לשמור על ראש פתוח וגם לא להרגיש רע אם לפעמים תחושת הבטן שלנו אמרה לנו דבר אחד ובפועל הדברים קרו אחרת. כמו בכל תחום אחר בחיים גם לאימהות תמיד יש מה ללמוד, מה לשפר, לאן לשאוף ולאן לצמוח. כל יום הוא יום חדש ולפעמים צריך לעצור להפיק לקחים ולהמשיך הלאה. אבל ברוב המקרים, עם אינטואיציה אימהית, קשה להתווכח.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן