מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > הנקה

קשיים בהנקה: הסיבות והפתרונות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 13/9/2017
קשיים בהנקה: הסיבות והפתרונות

מהו גודש בשדיים וכיצד מטפלים בבעיה, כיצד מטפלים בפטמות סדוקות וכואבות, כיצד תזהי דלקת בשד ועוד בעיות ודרכי טיפול בבעיות הקשורות להנקה

גודש בשדיים
    
בערך ביום השלישי או הרביעי שלאחר הלידה תחושי את שדייך נפוחים וכואבים, ולפעמים אף אדומים וחמים, תופעה זו נגרמת מגודש של חלב שהצטבר בשד. החלב המופיע לאחר הקולסטרום, שזה החלב הראשון שיש בשדייך ביומיים הראשונים, ממלא את השדיים בקצב מהיר יותר מאשר מסוגל תינוקך לינוק. מצב זה גורם לגודש, לנפיחות וכאב. יש להבדיל בין הרגשה נורמלית של מלאות אבל לא גודש (מצב נורמלי של מלאות חולף תוך יומיים).  אם השד מלא מאוד וקשה, התינוק עשוי להתקשות בתפיסת הפטמה.
    
קיימות מספר שיטות להקל על הכאב והגודש:


    1. ניתן לשאוב מהשד עם משאבה כדי לרוקנו מעט, 20-30 מ"ל.

    2. ניתן להניק לעתים תכופות יותר אם התינוק מעוניין.

    3. עסי את השד מהחלק הקרוב לגוף ועד הפטמה לשחרור חלב לפני שאת מגישה אותו לתינוקך.

    4. קומפרסים (בד כלשהו ספוג במים) חמים לשד, או מקלחת חמה לפני ההנקה - מאפשרים יציאת חלב בקלות והתרוקנות השד.

    5. לאחר ההנקה ניתן להקל על אי הנוחות ולהפחית את הנפיחות ע"י שימוש בקומפרסים קרים על השד.

    6. אם תינוקך יונק רק משד אחד (ולאחריו נרדם). שאבי מהשד השני כדי לשחררו מהחלב.

    7. עלי כרוב - כן, כן, עצות של סבתא, אבל זה עוזר מאוד. הניחי אותם בתוך החזייה לחצי שעה עד שעה, עד שתרגישי הקלה, בין הארוחות.
    
    
הימנעי משימוש בבקבוק ומוצץ בתקופת הגודש, כי אלו גורמים לבלבול אצל התינוק.

 


    
    
פטמות כואבות וסדוקות
    
מצב זה נובע בדרך כלל מתפיסה לא נכונה של התינוק את הפטמה. הדבר החשוב ביותר הוא לדאוג לכך שהתינוק יכניס את הפטמה לפיו בצורה נכונה ואז ימנע הלחץ וגרימת סדקים. יש לקרב את התינוק לפטמה עם פה פתוח, ולעזור לו לתפוס את הפטמה והחלק שסביב לפטמה, את החלק התחתון יותר מאשר החלק העליון. תפיסה כזאת תביא להנקה ללא כאבים. 

שינוי בתנוחות ההנקה ישנה את הלחץ שמפעיל התינוק עם הפה על הפטמה ויקל על הכאב. כדאי להתחיל להניק עם השד הפחות פצוע/כואב משום שתחילת פעולת היניקה היא בד"כ בעלת עוצמה חזקה והשד הרגיש פחות יושפע פחות מעצמת היניקה, והמשך ההנקה יהיה בשד הכואב יותר שאז עוצמת ההנקה קלה יותר. אפשרות נוספת להקלה על כאבים בפטמה פצועה, הנה ע"י הנחת קובית קרח על הפטמה ממש לפני ההנקה. פעולה זו מרגיעה וגם מקהה את התחושה במקום ואז תחילת ההנקה כואבת פחות.
    
כשהכאב עז וברצונך לשחרר את התינוק מתפיסתו בפטמה - החליקי את אצבעך בין הפטמה לבין לסתות התינוק, קפלי את אצבעך והתינוק יפתח את פיו.
    
החלמה יעילה ומהירה של הפטמות תתאפשר גם בכך שתימנעי מללבוש חזיה במשך היממה, ואם ברצונך בתמיכה לשדיים יש באפשרותך ללבוש חזית הנקה ולפתוח את פתח הפטמות וזאת כדי לאוורר אותן ולמנוע לחץ. לבשי חולצה גדולה לא הדוקה. לא מומלץ להשתמש במשחות שונות שכן חלקן עלולות לגרום לתגובה אלרגית אצל התינוק ובחלקן חומרים שאינם טובים עבורו. הטיפול הטוב ביותר הוא לטפטף מעט חלב מן השד לאחר ההנקה ולמרוח אותו על הפטמה.
    
    
פטמות שקועות, קצרות, שטוחות

    
לרוב אין בעיה עם טיפול נכון בפטמות:


    1. ניתן להוציא מעט חלב לפני ההנקה כדי לרכך את השד.

    2. סמוך להנקה לגעת בקלות בפטמה בקרח.

    3. אפשר להשתמש בפטמת סיליקון למספר ימים, ואז הפטמה כבר תקבל את צורתה הבולטת (ולא תצטרכי להמשיך עם הפטמה המלאכותית).
    
    
דלקת בשד
    
מאופיינת על ידי נפיחות, נוקשות וכאב ממוקד. השד המודלק אדום וחם למגע וגם יתכן שיהיה לך חום, מצב זה דורש טיפול אנטיביוטי, ולכן עליך לפנות לרופא נשים או רופא משפחה.

מסרי לרופאך שהנך מיניקה, כדי שיתן לך אנטיביוטיקה שלא תגרום לך להפסיק את ההנקה. המשיכי להיניק מהשד המודלק, כל עוד הדבר לא גורם לך לכאב עז. הימנעות מהנקה תגרום לגודש ותחמיר את הבעיה. אם אינך מסוגלת להיניק, השתמשי במשאבה. התרוקנות השד תזרז את החלמתו.
    
    
וסת
    

טעמו של החלב עשוי להשתנות בימי הווסת והתינוק עלול לסרב לינוק. יתכן גם שכמות החלב תהיה קטנה יותר והתינוק ירצה לינוק לעתים תכופות יותר.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן