מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


פעוטות > בחירת מטפלות וגן ילדים

כיצד תכינו את הילד למעבר לגן עירייה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 24/8/2019
כיצד תכינו את הילד למעבר לגן עירייה?

המעבר מגן פרטי לגן עירייה עלול להיות לא פשוט, זאת בשל השוני הקיים בין שתי המסגרות. במידה ותשכילו להתכונן ולהיערך לשינוי כבר עכשיו בימי החופש הגדול, תוכלו להקל על הילד וגם על עצמכם

המאמר מאת:
שני יעקבי ברמן מדריכת הורים בעלת תואר שני בייעוץ משפחתי
לעמוד הפייסבוק של שני (פסגת ההורות) לחצו כאן

 

המעבר מגן פרטי לגן עירוני הוא מאוד משמעותי, והורים רבים מודאגים וחוששים ממנו.
 

החשש של ההורים מקורו בסיבות שונות ועיקרן - השוני שבין המסגרות: לרוב בגן עירייה כמות הילדים גבוהה יותר, יש פחות אנשי צוות, הדרישות מהילדים גבוהות יותר, שעות הגשת ארוחת צהריים שונות והעדר האפשרות לישון שנת צהריים שמקשים על המעבר. 
 

אז נכון, לא בכדי יש את המשפט "כל ההתחלות קשות..." אך החדשות הטובות הן, שניתן וחשוב לעשות לילדים הכנה למעבר הזה ולאחר תקופת הסתגלות, מרבית הילדים נהנים מהמסגרת ואוהבים ללכת לגן העירוני. בנוסף, הורים רבים מדווחים על "קפיצת גדילה" משמעותית מהיבטים שונים, לרבות מבחינת רמת העצמאות והיכולות הקוגניטיביות.
 

חשוב ביותר, שאנחנו, כהורים, נזכור שלילדים יש יכולת הסתגלות מדהימה, וברוב המוחץ של המקרים הם מפתיעים אותנו לטובה במהירות שבה הם מרגישים בטחון במסגרת החינוכית החדשה.
 

כיצד אנחנו כהורים יכולים לסייע להסתגלות של הילד למסגרת הגן העירוני?


לפניכם מספר הצעות שניתן ליישם כבר עכשיו בימי החופש הגדול:
 

עידוד לעצמאות -  אחד הדברים המשמעותיים שילדים נדרשים בגן עירוני זו היכולת להיות עצמאי ולהיעזר פחות בצוות החינוכי. על כן, עיבדו איתו בבית וחזקו את היכולת שלו להיות עצמאי. חישבו לפני כל מטלה שקשורה אל הילד האם הוא יכול לעשות אותה לבד? (נכון הוא לא יעשה אותה ברמת הביצוע שלכם, אבל המיומנות תשתפר עם הזמן והניסיון), לכן אפשרו לו לעשות אותה לבד עם ליווי שלכם ועידוד על הניסיון והרצון שלו לעצמאות. לדוגמא: למדו אותו לפשוט את בגדיו ולהתלבש לבד (לנעול נעליים ולהוריד אותן לבד), לרחוץ ידיים, לנגב לבד בשירותים, לפנות את הצלחת מהשולחן, לוודא שהוא אכן יודע לאכול באופן עצמאי ללא עזרה, למדו אותו ללכת להביא חפצים שהוא צריך במקום להביא עבורו (אם זה מוצץ, בקבוק מים, צעצוע ועוד).
 

תפקיד בבית - תנו לילד תפקידים שונים בבית, זאת כדי להעלות את תחושת המסוגלות שלו ובכדי לתרום לבניית הביטחון העצמי שלו. לדוגמא: להשקות עציצים, לשטוף ירקות לסלט, להכניס את הבגדים למכונת הכביסה, לסייע בקיפול הכביסה, לנקות אבק, לערוך את השולחן וכדומה.
 

כושר התבטאות - בגן עירייה לרוב יש כ-30 ילדים. מאחר ואתם מכירים היטב את הילד שלכם, לפעמים אתם מצליחים לנחש למה הוא זקוק, אבל בגן זאת לא ציפייה ריאלית מהצוות החינוכי. לכן, באופן טבעי כאשר הילד זקוק לעזרה עליו לדעת לבקש אותה, כי לא תמיד הצוות יצליח להיות ערני לצרכי הילד. בכדי לסייע לו, למדו ותרגלו איתו בבית את הדרך הנכונה להתבטא בצורה ברורה כך שיבינו מה הוא רוצה במצבים שונים, לדוגמא: למדו אותו כיצד לבקש שיביאו לו דבר מה, כיצד להסביר שהוא עייף או חלילה לא מרגיש טוב. הסבירו לו גם מהי הדרך המנומסת והמקובלת לבקש דברים, עם דגש על מילים כמו "בבקשה" ו-"תודה". 
 

פיתוח מוטורי - השתדלו לבלות עם הילד בחוץ, אפשרו לו לרוץ, לטפס, לשחק בכדור, לקפוץ על טרמפולינות ולחזק את הצד המוטורי שלו. 
 

גמילה מחיתולים - אם הילד עדיין לא נגמל מחיתולים, החודש האחרון של החופש הגדול הוא זמן נהדר לעשות זאת. בגן העירייה רוב הילדים מגיעים גמולים וכדאי שגם ילדכם יגיע גמול, גם בשביל התחושה שלו וגם מכיוון שלצוות הגן לא יהיה את הזמן להקדיש לו בכדי לסייע לתהליך. 
 


להיפרד לשלום משנת הצהריים - אחד הקשיים שילדים רבים מתמודדים עמם בגן העירוני הוא הקושי לוותר על שנת הצהריים. יש ילדים שכבר בגיל שנתיים וחצי-שלוש מוותרים עליה, אבל יש ילדים שזקוקים לה גם עד גיל ארבע, אבל בניגוד לגן פרטי בגן עירייה אין מקום לישון, אין זמן לישון ולכן מצב זה גורם למשבר אצל חלק מהילדים. נסו לפחות בשבוע האחרון של החופש הגדול להרגיל את הילד שלכם לוותר על שנת הצהריים. בנוסף זה גם בסדר ללמד אותו שאם הוא חש עייף בגן אז יש דרכים נוספת לנוח מלבד לישון, לדוגמא: ללכת לשבת/לשכב בשקט בפינת הבובות עם מוצץ לזמן מה, לשתות כוס מים ולשטוף פנים, ועוד - כי לפעמים מספיק שלילד יהיו כמה דקות של שקט והתרעננות בכדי שיוכל "למשוך" עד סוף היום. 
 

הכנה מראש - כמו בכל מעבר חדש, חשוב לעשות לילדים הכנה מראש למה צפוי לקרות ומה עומד להשתנות. המידע שניתן להם בגובה העיניים, מסייע לתחושת הבטחון שלהם ולתחושת המסוגלות שלהם. לדוגמא: ספרו להם היכן הגן ממוקם ואפילו צאו עמם לטיול והראו להם את הגן מבחוץ. ספרו לילד איך קוראים לגננת החדשה, אילו ילדים הוא יפגוש בגן שהוא מכיר, מי יקח אותו בכל יום לגן ומי יאסוף אותו. ספרו לו שבצהריים הצוות משתנה ולאחר מכן תוגש ארוחת צהריים או כל מידע רלוונטי אחר שלדעתכם יעזור לילד להסתגל בימיו הראשונים.
 

בהסבר שלכם הדגישו בפני הילד שהוא עובר לגן של "גדולים", זאת על מנת להעצים את תחושת הערך שלו.
 

מפגשי היכרות רצוי שכל ילד יגיע לגן כשהוא מכיר לפחות שני ילדים. במידה ואין לכם הכרות מוקדמת עם הילדים, אפשר בקלות לכתוב פוסט באחת מהרשתות החברתיות ולנסות ליצור קשר עם הורים מהגן או אפילו לבקש מהגננת לקשר ביניכם לבין הורים אחרים. כך ניתן לפני תחילת השנה להפגיש בין הילדים בימי החופש הגדול עוד לפני תחילת השנה. זו לא חייבת להיות הכרות עמוקה, גם פנים מוכרות יכולות לעשות את ההבדל ולהקנות תחושת בטחון בימים הראשונים.
 

מסר לסיום -  לפעמים, לא בכוונה, ואפילו ללא מילים, אנחנו מעבירים מסרים של חששות, פחדים ואת רגשות האשם שלנו לילדים והם סופגים ומגיבים לכךנסו לראות את השלב הזה כגדילה, העצמה וכדבר נפלא וחיובי שמקדם את הילד שלכם. נסו לעורר בילד שלכם תחושה של גאווה - הוא עולה לגן של גדולים!

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן