מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

גילאי ביה`ס יסודי > בטיחות, חינוך ועוד

כיצד לתכנן את השכלת ילדיכם

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 20/4/2018
כיצד לתכנן את השכלת ילדיכם

ציוני הפסיכומטרי והבגרות הם שני גורמים קובעים בקבלה למוסדות השכלה גבוהה שניתן לקבוע עוד במהלך הלימודים התיכוניים, לכן חשוב מאוד להשקיע בהם ולהטמיע בילדים ערכים של התמדה, שקדנות, ואכפתיות כלפי הלימודים כבר מגיל צעיר

אם עוד לא שמעתם את זה מהגננת, כבר תשמעו את זה מכל מורה שני: 12 שנות לימוד עוברות כמו כלום. ומה הלאה? אחרי הגיוס צריך ללכת ולרכוש השכלה גבוהה! אחרי הכל, לפני עשורים מספר תעודת בגרות הייתה כרטיס כניסה למקום עבודה, וכיום תואר שני הוא עניין של מה בכך. אז איך אתם יכולים למנוע מהילד או הילדה דאגות בשלב מאוחר יותר, כבר עכשיו?
 
כמובן, הכל מתחיל בחינוך, וככל שהילדים גדלים, תשימו לב שאת רוב זמנם הם מבלים בבית הספר, ועל כן, שם הם רוכשים את רב חינוכם המשמעותי. לכן, תחילה, חשוב לדאוג שהילד יגיע לבית ספר טוב. בית הספר היסודי (ובחלק מהמקומות אף חטיבת הביניים) הם בעיקר תקופה בה ילדיכם רוכשים מיומנויות חברתיות, וטיפה מיומנויות למידה. חשוב להבהיר להם עם הגעתם לחטיבת הביניים שההשקעה במקצועות הבגרות (מתמטיקה, לשון, תנ"ך, אנגלית, ומקצועות המדע) תקל עליהם בהרבה בשלב מאוחר יותר בתיכון, שכן לא יאלצו לבזבז זמן מיותר על תיקון ציונים.
 
במדינתנו מספר סוגי מוסדות חינוך, ביניהם נמנים בתי ספר מקיפים לבגרות מלאה של רשת "אורט", בתי ספר דמוקרטיים ואנטרופוסופים בהם ילדיכם אמורים לבחור לעצמם את המקצועות הנלמדים, בתי ספר שדה, בתי ספר למקצועות יד (כמו נגרות, מכונאות וכולי) ואף בתי ספר צבאיים כגון הטכני.
 
רוב התלמידים בבתי ספר על-יסודיים לומדים בבתי ספר מרשת "אורט", ובעוד העניין שנוי במחלוקת, מדובר ברשת עם ממוצעי הבגרויות הגבוהים בארץ, ועל פי דרישה ברשת זו, הילדים לומדים לפחות מקצוע מדעי אחד לבגרות. אפשרות נוספת טובה להמשך ההשכלה הוא המערך טכני של חיל האוויר, שכן בוגריו מגיעים לצבא עם מקצוע בידיהם ובאפשרותם להתקבל למסלולי קצונה עתודאית ולימודי י"ג י"ד. שאר רשתות בתי הספר גם מציעות אלטרנטיבה מעניינת, אך בדרך כלל, אלו האפשרויות האידאליות במידה ואתם מעוניינים שילדיכם יתחילו לעבוד על רכישת ההשכלה העתידית שלהם עוד בתיכון. בתי ספר מרשת "אורט" בדרך כלל מציעים לימודים מז' עד י"ב, בעוד שהטכני מציע לימודים מט' עד י''ד.
 
עיקר הדברים הוא שתביעו הרבה מאוד תמיכה בילדיכם במהלך הלימודים שלהם. יש כאלו שירצו להתמקד במגמה מסוימת ולהפוך אותה למקצוע בחיים, אחרים ירצו לעשות פסיכומטרי במהלך לימודי התיכון ולצאת לעתודה, ויהיו גם אלו אשר יעמיסו על עצמם המון מקצועות מורחבים ויצטרכו בשלב כלשהו בלימודים להתמודד עם עומס רב בבגרויות. חשוב להיות ריאלים ולהבין שזה תהליך חיוני בהתבגרותם, ויש לעודדם לשאוף למצוינות. לעומת זאת, חשוב לוודא שיבינו שלהיות בכיתת מופ"ת, או לעשות 5 יחידות מתמטיקה זה לא עיקר הדברים. כמובן שעליהם לעשות את המאמצים הרבים כדי לצאת מבית הספר עם תעודת הבגרות הטובה ביותר, שכן לתקן אותה אחר סיום הלימודים עולה המון כסף, דורש הרבה זמן, ועלול לעכב התקדמות בחיים.
 
חשוב לזכור שציוני הפסיכומטרי והבגרות הם שני גורמים קובעים בקבלה למוסדות השכלה גבוהה שניתן לקבוע עוד במהלך הלימודים התיכוניים, לכן חשוב מאוד להשקיע בהם. בנוסף, לימודי האנגלית הם עיקר הדברים, משום שכיום, כל תכניות הלימודים המבוקשות מועברות בשפה האנגלית. ישנם שלל דרכים לתגבר את אותם תחומים, ותכניות שונות בונות על כך שאתם בתור הורים מלמדים את ילדיכם שההשכלה היא הדרך הראשית לעצמאות כלכלית. לכן, חשוב להטמיע בילדים ערכים של התמדה, שקדנות, ואכפתיות כלפי הלימודים כבר מגיל צעיר. יש לוודא שהם מבצעים את כל המשימות כראוי ונוכחים בשיעורים, מומלץ מאוד להיות בקשר טוב עם המחנך\כת בכדי לדעת את מצבו של הילד ביותר מפרספקטיבה אחת. חשוב גם לזכור שמעגל החברים משפיע רבות על ההשכלה, אך מוטב לתת לילד ללמוד בעצמו בניסוי וטעייה מי חבר ומי לא (בגבול הטעם הטוב).
 
אילו הילד מתקשה בלימודים, בימינו, משרד החינוך ושותפיו מציעים המון כלים לתקן את זה עוד לפני הגיוס לצה"ל. רוב בתי הספר מציעים שיעורים פרטניים ותגבורים, ותכניות מחוץ לבית הספר נעשות כיום יותר משתלמות מהשכרת שירותיהם של מורים פרטיים (כך למשל, ישנו כרגע מבצע של 50%- הנחה בHighQ!) ואף ישנו שלל של תנועות נוער שונות אשר עוזרות לילדים לשפר את השכלתם. כיום, אין תירוץ לא לחפש עזרה כשמדובר בלימודים, כי אלו השנים שבאמת יכולות לקבוע את העתיד.
 
ממש ברגעים אלו, בארץ קם גם פרויקט "בית קק"ל למצוינות", שהוקם בנצרת עילית ובתהליך הקמה כעת בבאר שבע, שהולך בסופו של דבר להתפשט לכל רחבי הארץ בשנים הקרובות. תכנית זאת מבטיחה הענקת תגבורים חינמיים אחר שעות הלימודים בכל מקצועות הבגרות. נוסף על כך, מכינות קדם צבאיות שונות באשר הן עוזרות לתלמידים מתקשים גם בלימודיהם העל-יסודיים. בכל שלב בהשכלת ילדיכם חשוב תמיד להיות שם לצידם. לקראת סוף התיכון, הלימודים עשויים להיות מאוד מתישים ולתפוס את רוב רובו של הזמן החופשי של ילדיכם, אבל גם זה שלב שעוברים.
 
תלאות גיל ההתבגרות אשר משתלבות במקרה עם הלימודים הכי אינטנסיביים הם אמנם אתגר, אך ילדיכם יסתכלו יום אחד לאחור ויתגעגעו לתקופה הזאת של בית הספר. 
 
בסופו של דבר, זכרו, הילדים שלנו הם העתיד של העולם הזה, וההשכלה היא העתיד שלהם.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן