מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

עזרה ראשונה > הנחיות בטיחות לילדים ותינוקות

זהירות תינוק לפניך – כל מה שצריך לדעת על נהיגה עם תינוק ברכב

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 21/10/2018
זהירות תינוק  לפניך – כל מה שצריך לדעת על נהיגה עם תינוק ברכב

(צילום: Shutterstock)

רצועות לוחצות, גזים, חוסר קשר עין עם ההורים או סתם רצון בתשומת לב – סיבות רבות עלולות לגרום לפעוט הרך לחוש חוסר נוחות בנסיעה. כשזה קורה הוא מסיח את דעתנו מהכביש ומוריד את רמת הריכוז שלנו בו. ריכזנו עבורכם את הטיפים הכי טובים וחשובים – לנהיגה עם תינוק

מאת: ענת פלדמן
 
הכי חשוב – הבטיחות
נתחיל בנתון מעט מזעזע: לא פחות מ-15% מהפגיעות בילדים בזמן תאונה הן קשות, ומסתיימות במוות או פציעה קשה. נהיגה בטוחה עוזרת למזער את הסיכוי לתאונה גם עבור המבוגרים ובמיוחד עבור הילדים. שימוש במערכות בטיחות מתקדמות שיכולות למשל להתריע על מפגעי דרך בזמן, שמאפשר תגובה ובלימה, מורידות גם הן את הסיכוי לתאונה באחוזים ניכרים. רמת הבטיחות ברכבים אלו עולה כל כך, עד שחלק מחברות ביטוח ברכב נותנות הנחות על שימוש במערכות הללו. לכן בחרו ביטוח רכב שלוקח בחשבון קיום מערכות בטיחות. כך בעצם תזכו לא רק בביטחון מוגבר עבור הילדים ועבורכם – אלא אפילו בהוזלה של פרמיית ביטוח הרכב שתרכשו. תחשבו על זה כמו פרס על הזהירות שלכם.
 
בטיחות הרכב 
כאשר באים לרכוש רכב חדש מתוך ידיעה שייסעו בו ילדים כדאי לשים לב במיוחד לדגשי בטיחות הרכבים. תקנים מגדירים ונותנים ציונים לרכבים השונים על פי תוצאותיהם במבחני ריסוק, קיום מערכות מצילות חיים דוגמת כריות אויר, חגורות בעלות גובה מותאם, ניטור וביטול אפשרות פתיחת דלתות אחוריות ועוד. לרב ניתן ציון נפרד גם לבטיחות לילדים. מלבד הציונים הכלליים הללו, בדקו שהרכב מצויד בנקודות עגינה למושבי הבטיחות לילדים – חיבורי LATCH/ISOFIX. בנוסף, בדקו היכן ממקומות נקודות עגינה אלו, האם הן מתאימות עבור צרכיכם וכמובן – כיצד לחבר אותם בצורה מיטבית.
 
מושבים הפוכים לכיוון הנהיגה
ההמלצה לגבי מושבי הבטיחות היא שימוקמו בחלק האחורי ברכב – רצוי במרכזו. ילד עד גיל שנה ועד תשעה ק"ג יש להושיב כך שהוא פונה לגב המושב כנגד כיוון הנסיעה. החוק בארה"ב ובאירופה מחמיר וכולל ילדים עד גיל שנתיים ושלוש. בדרך זו, המושב יספוג את מרבית הפגיעה ולא שרירי הראש והצוואר העדינים עדיין. הורים רבים מעדיפים למקם כסא כזה במושב שליד הנהג, על מנת שיוכלו לטפל בתינוק בזמן הנהיגה. טיפול בתינוק מהווה הסחת דעת לנהיגה ומעלה במאות אחוזים את הסיכוי לתאונה. גם בכי תינוקות גורר הסחת דעת. נסו לדאוג למבוגר נוסף שכל תפקידו הוא טיפול בתינוק במושב האחורי ולא להטיל את התפקיד על הנהגת או הנהג. כאשר אין אפשרות כזו, ייתכן שמראה הממוקמת מול התינוק תעזור לתינוק להירגע שיראה ממושבו ההפוך בחלק האחורי את ההורה הנוהג ויאפשר גם להורה ליצור קשר עין עם התינוק וצעצועים שיסיחו את דעתו של התינוק ויספקו לו תעסוקה בזמן הנהיגה.
 
במידה והתינוק ממוקם בחלק הקדמי של הרכב, יש לדאוג לנטרול כריות האוויר מול ובצד מושב הבטיחות שעלולה להתנפח ולחנוק את התינוק בעת תאונה. 
 
מושבי בטיחות ובוסטרים
אחת הבעיות המשמעותיות ביותר לגבי מושבי בטיחות בכלל (כולל כאלו שהם כנגד כיוון התנועה) היא עיגון לא תקין. בבדיקות שנערכו התגלה שמעל ל- 70% ממושבי הבטיחות אינם מעוגנים נכון ולכן למעשה פוגעים בבטיחות הילדים. יש לברר עם יצרן הרכב והמוכר של כסא הבטיחות מה היא צורת העגינה הנכונה, רצוי גם לבקש הדגמה.
 
לפני רכישת כסא בטיחות יש לבדוק כי לכיסא יש תאריך ייצור ותפוגה והם בתוקף. גם אם הכיסא עובר מילד לילד, רצוי להחליפו כשש שנים לאחר תאריך הייצור גם בגלל בלאי וגם בגלל חידושים בטיחותיים שנכנסים כל הזמן ומגבירים את בטיחות הילדים ברכב.
 
דאגו להתקנה נכונה של מושב הבטיחות ברכב – הכיסא אמור להיות יציב, הרצועות צמודות אך שעדיין ניתן להכניס אצבע בינן לבין הילד. ישנן היום רפידות נעימות שמכסות את הרצועות ומספקות מגע עדין יותר לילד או לתינוק. יש לעגן את המושבים באחת משתי הטכנולוגיות – נקודות עיגון או חגורות בטיחות אבל לא בשתיהן. עיגון "כפול" שכזה אולי נשמע בטוח יותר אבל למעשה הוא לא בטיחותי. 
 
לזכור ולא לשכוח
חלק נוסף מבטיחות הילדים ברכב היא לדאוג לא לשכוח אותם ברכב, אפילו לא לזמן קצר ואפילו לא בטמפרטורות מתונות. כיום ישנן מערכות שמזכירות לא לשכוח ילדים ברכב. החל ממערכות פשוטות כמו כבל המחובר להגה ידנית כשיש ילדים מזכיר לנהג לשחרר אותם בסיום הנהיגה ועד מערכות מתוחכמות בהרבה הכוללות חיישנים בכיסאות הבטיחות, שמופעלים אוטומטית כאשר נהג התרחק מהרכב כשהילד בתוכו.
 
ילדים זה שמחה, אז בואו ונשמור עליהם – גם כשאנחנו נוסעים ברכב.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן