מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

נטילת ברזל בהריון ואחרי הלידה - מידע מקיף וכמויות מומלצות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 27/5/2019
נטילת ברזל בהריון ואחרי הלידה - מידע מקיף וכמויות מומלצות

(צילום: יחסי ציבור)

במהלך חודשי ההיריון ישנם מספר תוספים אשר מומלץ לאישה ההרה ליטול, כאשר אחד מהם הינו תוסף ברזל

ברזל בהריון חשוב מאוד ויש ליטול אותו במינון של כ-30 מיליגרם מהשליש השני (החל משבוע 14) ועד לסיומה של תקופת משכב לידה (כשישה שבועות לאחר הלידה). 
 
כמו כן, ישנן נשים שיצטרכו ליטול כמות גבוהה יותר של ברזל והמינון שיקבע עבורן תלוי בתוצאות של בדיקות הדם שהן יעשו בהנחיית הרופא. אם אינך בטוחה כמה ברזל צריך לצרוך ביום במהלך ההיריון את יכולה להתייעץ עם רופא הנשים באמצעות האפליקציה או עם אחות מעקב היריון.
 
גוף האדם זקוק לברזל, בטח ובטח כשמדובר באישה שנושאת ברחמה עובר. הברזל חיוני לה מאוד מכיוון שהוא מייצר המוגלובין אשר מעביר לתאי הגוף שלנו חמצן. כמו כן, מחסור בברזל יכול לגרום למערכת החיסון להיפגע והאישה עלולה לחלות במחלות שונות. 
 
בנוסף, הברזל מסייע לנו להפיק אנרגיה בתאי הגוף וכך מעברת העצבים מתפקדת כשורה. בהיריון, בשונה מכל תקופה אחרת, כמות הדם בגוף האישה עולה פי שניים ממה שמתרחש בדרך כלל. הגוף של האישה ההרה זקוק למעשה ליותר ברזל וזאת בכדי שיוכל לייצר המוגלובין. יש נשים ששוכחות ליטול ברזל או בוחרות במודע לא לעשות זאת ולהן הסיכוי לחלות ולסבול מאנמיה גבוה משמעותית מנשים שנוטלות תוספי ברזל כנדרש. לריכוז תוספי ברזל מומלצים לחצו כאן.
 
אילו סיכונים ובעיות עשויות להיווצר אם לא אקח תוספי ברזל בהריון?
 
כל אישה וכל מקרה הוא שונה אך מחקרים מראים כי אנמיה בהיריון מתרחשת כאשר האישה לא נוטלת את כדורי הברזל המיועדים לה. כמו כן, ישנו סיכוי כי אישה שלא נוטלת תוספי ברזל תלד מוקדם מן הצפוי ומשקלו של העובר עלול להיות נמוך משמעותית. 
 
יתרה מכך, עובר שלא קיבל ברזל במהלך שהותו ברחם, עשוי להיוולד עם בעיות התפתחותיות וקוגניטיביות. יש לקחת בחשבון כי אישה שסובלת ממחסור בברזל קרוב לוודאי תחוש זאת פיזית די מהר - היא תהיה חלשה יותר, עייפה ומדוכדכת. על מנת שתוכלי לטפל בתינוקך אחרי הלידה באופן מיטבי, עלייך ליטול את כל תוספי התזונה הנחוצים.
 
כיצד ניתן לדעת אם אני סובלת ממחסור בברזל?
 
אם אינך בטוחה מהו המצב של הברזל בגופך, בקשי מהרופא האחראי על מעקב ההיריון שלך לבצע מספר בדיקות פשוטות. מדובר לרוב בבדיקה פשוטה שנלקחת על ידי דגימת דם והתשובה אודותיה תתקבל תוך יממה לכל היותר. 
 
סימנים למחסור בברזל יכולים להיות שונים אך אם את מבחינה בחיוורון או מרגישה חלשה ועייפה יותר מתמיד - בהחלט יש סיכוי כי את סובלת ממחסור בברזל.
 
ברזל בהנקה
 
אישה שנוטלת תוספי ברזל ומניקה את תינוקה - למעשה דואגת להעביר לו את הערכים התזונתיים שחשובים לו, במיוחד בתקופה כה משמעותית מבחינה התפתחותית. ההנחיה של משרד הבריאות היא להוסיף וליטול תוספי ברזל גם לאחר הלידה. 
 
מדובר בתהליך פשוט מאוד - האם נוטלת כדור או שניים ובאמצעות הנקה התוספים הנחוצים עוברים אל התינוק היונק. אם אינך יודעת מהי הכמות הנחוצה לך ולתינוקך, התייעצי על כך עם הרופא או הרוקח.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן