מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

הורמונים משתוללים: על מצבה הרגשי של האשה בעת הריון

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 12/7/2016
הורמונים משתוללים: על מצבה הרגשי של האשה בעת הריון

תקופת הריון הנה תקופה לא קלה לאישה מבחינה רגשית. תופעות רבות המתרחשות בתקופת הזמן הקצרה של ההריון משפיעות באופן חד על מצב רוחה והרגשתה של האישה, כמו שנאמר, זה לא אני, זה ההורמונים

תקופת הריון הנה תקופה לא קלה כלל לאישה מהבחינה הרגשית. גורמים ותופעות רבים המתרחשים בתקופת זמן קצרה יחסית של מספר חודשים משפיעים באופן חד על מצבי רוחה והרגשתה הכללית. בין הגורמים הללו ניתן למנות את השנויים הפיזיולוגיים בגוף האישה, שנויים באורח החיים עם  בן הזוג, חששות מפני העתיד (קבלת אחריות לילד, משימה רבת אחריות), הצורך לעתים לשנות את רמת הפעילות במקום העבודה, התארגנות התא המשפחתי מבחינת מקום המגורים ורמתו הכלכלית, והמידע הרפואי הרב שלפתע האישה נחשפת אליו (כתוצאה מהבדיקות והמעקבים שהיא עוברת ולמידה לגבי סיבוכים ומחלות אפשריות). כל אלו ועוד עשויים ליצור אצל האישה מצבי רוח והרגשה כללית המלווים בחוסר שקט לעיתים עד כדי חרדה. מצבי רוח אלו בדרך כלל נעלמים לאחר שהלידה עוברת בשלום.

 

הנשים קשורות לתינוק יותר מאשר הגבר, מכיוון שבהן חל השנוי, והן מרגישות את תנועות העובר.

הנשים גם נוטות להתרכז יותר בעצמן כי הן חשות את השנויים והתופעות הפיזיולוגיים שחלים בגופן, כגון התופעות ההורמונליות - בחילות, הקאות, עייפות רבה, וכו'.

 

תמיכת הבעל עוזרת להפחתת חרדת האישה בזמן ההריון. אולם הגברים אינם מתנהגים כולם באופן אחיד כלפי ההריון וכלפי בנות זוגן בתקופת ההריון. התנהגותם מושפעת מאופים ואופי הקשר עם בת הזוג. ישנם אלו שלא מבינים את השנויים בהתנהגות האישה, חשים ניתוק וחוסר שייכות.
 

אחרים לעומת זאת מאד מנסים לעזור ולהיות מעורבים, כגון ע"י לווי האישה לביקורות רופא/טיפת חלב, מגלים רגישות לתחושות האישה, מתרשמים מהבדיקות והממצאים, דואגים לנוחיות האישה, מתעניינים בקניות שלפני הלידה, וכו'. 

 

הקושי של הגברים לחוש את רגשות בת הזוג ולתמוך בה נובע מסיבות וגורמים שונים. יתכן שמדובר בקשר זוגי טרי, שבו בני הזוג עדיין לא למדו להכיר היטב אחד את השני. לפעמים יש מתחים בעבודה שמשפיעים על הסתגרות ולחץ נפשי. 

 

יש גברים המרגישים דחויים ע"י האישה בתקופת ההריון, שכן האישה נוטה להיות מופנמת ומכונסת בתוך עצמה. גם אופי יחסי המין ותדירותם משתנים  בתקופת ההריון ועשויים להשפיע על ההרגשה הכללית של בני הזוג בתקופת ההריון. רצוי מאד לדבר ולשוחח על הרגשות והתסכולים. לפעמים כששומרים הכל בבטן לא יודעים מה חושב בן הזוג ואחרי שמשוחחים מרגישים הרבה יותר טוב.

 

הבעל תורם גם להרגשה יותר אופטימית אצל אשתו, שכן עצם קרבתו אליה בתקופה זו, מבטאת וממחישה את קבלתה בדמותה הגופנית החדשה. לעומת זאת במקרים של התרחקות הבעל גוברת אצל האישה הרגשת הפסימיות, וההרגשה שרק עליה מוטל תפקיד הנתינה מעצמה לתינוק המתפתח.

 

המעבר להורות כרוך בלחצים רגשיים רבים אצל האישה במקביל להנאות והתרגשויות חיוביות רבות, וביכולתו של בן הזוג לתמוך ולהקל עליה בתקופה זו.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן