מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

צרכנות > צרכנות המשפחה

כל מה שרציתם לדעת על בחירת עגלה לתינוק

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 6/8/2017
כל מה שרציתם לדעת על בחירת עגלה לתינוק

מה ההבדל בין עגלה משולבת לטיולון? מה זה בדיוק קיפול מטריה? האם עגלה טובה חייבת לרדת לזוית שכיבה של 180 מעלות? והכי חשוב - כל המבצעים שמחכים לכם עכשיו בחנויות

אז בשעה טובה, ההריון מתקדם, הלידה מתקרבת והגעתם לשלב הקניות (שלב שרוב ההורים יגידו שהוא שלא מסתיים אף לעולם). אחד הדברים שתמצאו בראש רשימת הקניות שלכם, היא עגלת התינוק, אותה עגלה שאמורה לשמש אתכם במשך שנתיים לפחות (או פחות, תלוי באיזו עגלה תבחרו, פרטים בהמשך).

על פניו נדמה שמספיק להכנס לחנות למוצרי תינוקות, למצוא עגלה חמודה בצבע האהוב עליכם ולצאת הביתה מרוצים. מסתבר שלקנות עגלה זה לא כל כך פשוט כמו שנדמה, ישנם הרבה מאוד קריטריונים שצריך לבדוק ולחשוב עליהם וקשה לדעת מה הם ללא הכנה מוקדמת, בטרם תגיעו לחנות.

רכזנו עבורכם טיפים שקיבלנו מהורים מנוסים, שיעזרו לכם לבחור את עגלת התינוק הטובה ביותר, אחת כזאת המתאימה עבור התינוק הספציפי שלכם ולא פחות חשוב - עבורכם.
 

רוצים גם לדעת כיצד בוחרים כיסא בטיחות? - לכתבה המלאה לחצו כאן
 
 

לפני הכל: בררו מה הם הצרכים שלכם
 

1. ראשית עליכם לחשוב איזה סוג עגלה מתאים לסביבת המגורים שלכם, בה סביר להניח שתשוטטו הכי הרבה. ישנן עגלות שמתאימות יותר לשטח (לאנשים שמתגוררים במושב, בקיבוץ ובאופן כללי לשטח לא עירוני שניתן למצוא בו הרבה אזורי דשא, חול וחצץ, וגם לאנשים שמרבים לצאת לטיולים בשטח). מצד שני, אם אתם מתגוררים בעיר ומבלים את עיקר זמנכם בקניונים וברחובות, סביר להניח שתתאים לכם עגלה פחות מסיבית ויותר פשוטה. 

2. חישבו מי יהיה האדם שיסתובב הכי הרבה עם העגלה (סביר להניח שתהיה זו האמא) לכן על העגלה להיות נוחה עבורה לקיפול, להרמה, ומומלץ גם שתתאים כמה שניתן לגובהה של האם.

3. חשוב למדוד את רוחב המעלית בביתכם ואת רוחב דלתות הבית, מכיוון שכבר היו מקרים של אנשים שקנו עגלה ופשוט לא הצליחו להעלות אותה הביתה או גרוע מזה - להכניס אותה.

4. למרות שלקבל המלצות מהורים זה נהדר, אל תשכחו שמה שמתאים לאחרים לא בכרח יתאים גם לכם ובסופו של דבר, לאחר ששאלתם, בדקתם ועשיתם סקר שוק קטן, עליכם למצוא את העגלה האידאילית עבורכם. אם תלכו רק על מה שטרנדי ונראה טוב, ישנו סיכוי גדול במיוחד שתמצאו את עצמכם מאחסנים את עגלת הפאר במחסן ומשתמשים ביום-יום דווקא במשהו זול, פשוט ונוח שקניתם בסופו של דבר בלוח יד שנייה.
 


בחירה ממש לא קלה. עגלות (צילומים: יח"צ)

 

הגעתם לחנות: קבלו את המדריך השלם לבחירת עגלה
 

מחיר
בשוק תמצאו עגלות יקרות שמחירן מזכיר קצת מחירן של מכוניות קטנות, ומצדו השני של המתרס עגלות המתאימות כמעט לכל כיס. בדקו עם עצמכם מה התקציב שתוכלו לעמוד בו, לכמה זמן העגלה אמורה לשמש אתכם (במידה ואתם בונים עליה גם לילד הבא שווה להשקיע קצת יותר). בכל מקרה, אל תשכחו - עגלה יקרה ויפה היא לא בהכרח עגלה טובה ועל אחת כמה וכמה היא לא בהכרח העגלה שתתאים לכם ולצרכים שלכם (העגלות היקרות יותר לעיתים נוטות גם להיות כבדות ורחבות יותר). כדאי לכם לקבל המלצות מהורים אחרים וסביר להניח שתשמעו המלצות לעגלות רבות וגם סיפורי זוועה על עגלות שהתפרקו לאחר חודש, שהיו כבדות בצורה יוצאת דופן, שהחלידו בגשם או דהו במהרה בשמש. 


סוג העגלה 

בשוק תמצאו שלושה סוגי עגלות בולטים במיוחד:

עגלה משולבת: לרוב היא היחידה שתאפשר לתינוק לשכב בזווית של 180 מעלות. היא יעילה ומומלצת בעיקר מגיל 0 עד גיל חצי שנה. בשלב מאוחר יותר יש להחליף את המושב לכזה המאפשר ישיבה. העגלה נחשבת למסורבלת יותר מבחינת קיפול ונחשבת לעגלה שתופסת יותר מקום מעגלות אחרות. מכיוון שהעגלה מורכבת בשלב ראשון מעריסת אמבטיה, עליה ניתן להשכיב את התינוק במצב שכיבה גם על הבטו, הורים רבים לעיתים משתשמשים בה גם כעריסה לחודש-חודשיים הראשונים, לרוב לשימוש בשעות היום. העריסה גם לרוב מתפרקת ומשמשת כסלקל.

עגלה חצי משולבת - זויית השכיבה שלה מתקרבת ל-180 מעלות ובחלקן גם המושב מתפרק ומשמש כסלקל לרכב. העגלה נחשבת לקלה יותר לקיפול מהעגלה המשולבת והיא גם תופסת פחות מקום.

טיולון - בשוק קיימים טיולונים המיועדים לשימוש עבור תינוקות בגילאי 6 חודשים ומעלה. יחד עם זאת, חשוב להבהיר שכיום קיימים בשוק גם טיולונים המיועדים לתינוקות מגיל לידה. בעבר עגלת הטיולון נחשבה לעגלה שלא מתאימה מגיל לידה, בשל הדעה הרווחת בין ההורים שעגלת תינוק, המיועדת לחודשי חייו הראשונים, חייבת להיות מסוגלת להגיע למצב שכיבה של 180 מעלות ואף פחות. בדיקה מעמיקה מגלה שהדבר ממש לא מחייב. כאשר התינוק שוכב על גבו אפילו מומלץ שראשו יהיה טיפה בזווית ומעבר לכך תוכלו למצוא היום בשוק גם מזרנים זולים שניתן לחבר לעגלות מסוג טיולון ובכך לבחור את הזוויות והתנוחות המתאימות עבורכם (בטן או גב). היתרון הגדול בטיולון היא בכך שלרוב היא תשמש אתכם מגיל הלידה ועד שהילד לא יזדקק יותר לעגלה.
 
זוויות המושב
אז לאחר שהבהרנו שהעגלה לא חייבת לרדת ל-180 מעלות, נדגיש שהיא כן צריכה להתקרב לזווית זו. בעגלה טובה תמצאו לפחות ארבע זוויות שכיבה אפשריות, החל מכמעט שכיבה ועד לישיבה מוחלטת (בעגלות המיועדות לכך). באופן כללי, אם תעשו בדיקה שלא תהיה מושתת על סיסמאות שיווקיות של יצרנים וחנויות, תגלו שגם זווית של 150-165 מעלות בהחלט מתאימות גם לתינוק שזה עתה נולד.

משקל
עליכם לקחת בחשבון שהילד לא יישאר 3.200 קילו לנצח, טפו,טפו, טפו מהר מאוד הוא יעלה במשקלו, וככל שיעלה במשקלו כך גם יעלה המשקל שעליכם לדחוף עם העגלה. עגלה ששוקלת 10 ק"ג זה נחמד, אבל תוסיפו לכך ילד בן שנה ששוקל משקל זהה ותגלו שזה כבר הרבה יותר כבד. בשנים האחרונות עלה משקלן של חלק מהעגלות והיצרנים זוקפים זאת לכך שהעגלות עברו תהליכי שיפור ושדרוג שגרמו גם לעלייה במשקל העגלה. 

קיפול
קיפול המטריה נחשב לקיפול העגלה הנוח ביותר, על כך הסכימו כמעט כל ההורים פה אחד, מסיבה הפשוטה שהרבה יותר קל ונוח לתפעל עגלה שניתן לקפל ולפתוח אותה ביד אחת, בשעה שהיד השנייה יכולה אפילו להחזיק את התינוק. 

רוחב העגלה
מומלץ שלא לקנות עגלה שרוחבה עולה על 75 ס"מ. מעבר לרוחב זה קיים סיכוי שתגיעו למקומות בהם פשוט לא תוכלו לעבור (מעליות ודלתות). מדובר בפרט ששווה לשים אליו במיוחד בכל הנוגע לעגלות תאומים

אחסון העגלה בתא המטען של המכונית המשפחתית
ברוב החנויות יסכימו שתקחו את העגלה החוצה אל המכונית, בכדי שתוכלו לבדוק שהיא אכן נכנסת לתא המטען. מומלץ לבוא עם תא מטען פנוי כמה שניתן.

ריפוד
שאלו ובדקו האם ניתן להסיר אותו, לנגב אותו, לכבס אותו. כיצד הוא סופג גשם, כיצד הוא שורד את אור וחום השמש. בדקו האם הריפוד נעים למגע, אחרי הכל בחודשי הקיץ הילד ישב עליו חשוף ועורו יחוש את מגע הריפוד במשך שעות רבות.

עמידות
התבוננו היטב בפרטים הקטנים שבעגלה: בדקו את השלדה, הצירים, הבלמים, איכות הצבע, ובדקו את הפרמטרים הללו גם במצב בו העגלה מקופלת. יכול להיות שתגלו אזורים בהם החיבור רופף, צבע המתקלף בגירוד ציפורן קל או כל תקלה אחרת שתגרום לכם לוותר על קניית העגלה.

ידיות העגלה
בשוק תמצאו עגלות בעלות ידית ובעלות שתי ידיות. הורים רבים מעדיפות עגלות בעלות שתי ידיות מהסיבה הפשוטה שנוח לתלות עליהן תיקים ושקיות. יחד עם זאת, חשוב מאוד לציין, שהיצרניות ממש לא מעודדות שימוש זה בידיות וכבר היו לא מעט מקרים בהן מרוב משקל שהעמיסו על הידיות - העגלה פשוט התהפכה כשהילד בתוכה. אם נתעלם מעניין הפיכת עגלת התינוק לעגלת סופר, מתברר שדווקא ידית אחת נחשבת פעמים רבות לנוחה יותר, מהסיבה הפשוטה שניתן לדחוף את העגלה ביד אחת וגם קל יותר להעלות אותה על מדרכות.

מקומות אחסון בעגלה
אז מקום לתלות שקיות ותיקים על ידיות, עדיף פשוט לבחור עגלה בה תוכלו להניח את הדברים בצורה בטוחה בתוך סל האחסון שלה. בדקו אם הגישה אליו נוחה, אם הוא מספיק גדול ואם הוא יצליח לשאת בכובד התיק שלכם ויתר החפצים. במידה ואתם יודעים שאתם עומדים להעמיס על הסל משקל יחסית כבד, שימו לב שתחתית הסל לא נוגעת ברצפה מכובד המשקל. מעבר לסל תמצאו גם בחלק מהעגלות מקומות לאחסון כוס/בקבוק שתייה ותאים נוספים הממוקמים בגב מושב התינוק.

גלגלים
העגלות המשולבות מתאפיינו לרוב בגלגלים גדולים יותר, איתם נוח וקל יותר להסתובב בשטח לא עירוני. הטיולונים מתאפיינים בגלגלים קטנים יותר, שאמנם עושה עבודה נהדרת לרוב בעיר אך בדרך לא סלולה תגלו שהעגלה רוטטת, רועדת ומתקשה לנסוע חלק. למרות שהעגלות המצויידות בגלגלים גדולים הרבה יותר קלות לדחיפה קחו בחשבון שהן גם נוטות להתפנצ'ר, אך בניגוד לרכב תוכלו להמשיך להשתמש בהן, רק במהירות יותר איטית וזהירה, עד לתיקון הגלגל.

סוג פגוש העגלה
ישנן עגלות בעלות פגוש קדמי או מגש. ישנם הורים הטוענים שהדבר תרם לתחושת הביטחון שלהם (במידה והילד יצליח להשתחרר לפחות יהיה לו מכשול נוסף לעבור). אך למען האמת, לא יצא לי לשמוע על הורים שחוו סיטואציה כזאת בפועל, ואלו שרכשו עגלות ללא פגוש או מגש לא התלוננו על כך. לשיקולכם.

כיסוי רגליים
יש לבדוק שהעגלה מגיעה עם כיסוי המגן על גוף התינוק בחורף, לא כל העגלות מגיעות עם כיסוי כזה. הורים רבים טענו שהשתמשו בו בימים קרים במיוחד, בהם רצו לתת לילד הגנה מקסימלית מפני הקור. אך מכיוון שאנו עוסקים בכל זאת בקור הישראלי, סביר להניח שגם אם תלבישו אותו מספיק חם ותכסו אותו, זה בהחלא יעשה את העבודה. הורים רבים שעגלתם הגיעה עם כיסוי שכזה הודו שמעולם לא השתמשו בו.

כיסוי מפני הגשם
בניגוד לכיסוי הרגליים, שהוא לא ממש הכרחי, כיסוי מפני הגשם הוא בהחלט דבר שימושי בחודשי החורף, כאשר אין ברירה אלא לצאת עם התינוק בגשם אל המעון או לכל מקום אחר. הכיסוי נותן לתינוק הגנה מקסימלית והוא לרוב מגיע עם "חלונות" שקופים שמאפשרים לכם להציץ עליו בשעה שהעגלה מכוסה.
 

רוצים גם לדעת כיצד בוחרים כיסא בטיחות? - לכתבה המלאה לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן