מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

על היגיינה וניקוי התינוק

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 17/7/2016
על היגיינה וניקוי התינוק

מה השוני בין ניקוי איבר מין נשי לזכרי? כיצד מחתלים? איך עושים אמבטיה? כיצד מטפלים בטבור? ומה הדרך הטובה לנקות להם את האוזניים. התשובות - בפנים

כללי
    
אחת הפעולות הבסיסיות בגידול תינוקות מעבר לתזונה היא לדאוג להגיינת התינוק - לחתל את התינוק, לנקות את אזור הישבן ואברי המין, ולרחצו.
    
ניתן לרחוץ את אזור החיתול של התינוק בכיור תחת הברז, לכוון מים פושרים חמימים ולשים את פלג גופו התחתון מתחת לזרם המים ולנקות אותו. רחצו את ישבנו וקיפולי המפשעה עם מעט סבון היפואלרגני של תינוקות, ואחר כך נגבו היטב בכל החריצים והקפלים במגבת ולחתל בחיתול נקי. 

אפשר גם לקחת פיסת צמר גפן ולטבול אותה במים פושרים ולנקות את התינוק, ולאחר מכן לנגב בנייר מגבת או מגבת רכה ולחתל. ניתן להשתמש גם במגבונים הלחים שנמכרים בכל סופרמרקט או סופר פארם. מגבונים אלה מצוינים לשימוש, הם לא גורמים לגירויים והם מנקים היטב. בחרו לכם את הנוח לכם ביותר.
    
אין צורך למרוח את עור התינוק מתחת לחיתול במשחה, כי בדרך כלל הפרשות התינוק עדינות, מאחר והוא ניזון רק מחלב. אולם אם אתם רואים גירוי עור - לרוב בצבע אדום, אפשר ורצוי למרוח משחה מתאימה. קיימים בשוק עשרות משחות שניתן לקנותם ולהשתמש בהם. רצוי להתייעץ עם אחות טיפת חלב או רופא ילדים לסוג המשחה, בהתאם לגירוי העור.
    
במקרה של גירוי עור שלא עובר באמצעות טיפול במשחה רגילה, יתכן ומדובר בפטרייה, ואז יש צורך במשחה רפואית ולשם כך יש צורך בקבלת מרשם מרופא הילדים. במקרה כזה התייעצו שוב עם אחות או רופא.    
    
 

אמבטיה לתינוק
    
רחיצת התינוק באמבטיה היא לרוב פעילות נעימה עבור התינוק, מרגיעה ומעייפת. זמן האמבטיה נותן הזדמנות להעמקת הקשר בין ההורה לתינוק באמצעות המגע שנוצר בזמן הרחצה.

 

לפני שמתחילים בפעולת הרחצה יש להכין את המים ותכשירי הרחצה וכן את הבגדים עבור התינוק. על המים להיות חמימים ונעימים ובימים קרים רצוי לדאוג לחימום חדר האמבטיה והחדר בו תלבישו את התינוק. מכיוון שהרחצה מעייפת את התינוק מומלץ לבצע זאת בערב על מנת להכניסו למצב לקראת שינה ולעודד שינת לילה טובה.
 

 

מומלץ לא לרחוץ את התינוק מיד לאחר האוכל שכן טלטלו עשוי לגרום לפליטה או הקאה. כדאי לחכות לפחות שעה לאחר האוכל או לרחוץ אותו לפני הארוחה כול עוד הוא רגוע ועדיין לא רעב.


בשוק קיימים סוגי אמבטיה שונים, אמבט גדול או אמבט עם משטח נשיאה עבור התינוק, ועוד. אין המלצה למשהו ספציפי, כל אחד בוחר מה שנוח לו. הרבה תינוקות בוכים כשהם ערומים, הם מרגישים חשופים מדי וחסרי הגנה לעומת התקופה המוגנת והצפופה ברחם ולכן הם בוכים, תכונה זו משתנה בסביבות גיל שלושה חודשים שאז הם נהנים להיות ערומים כי הם שולטים יותר בתנועות שלהם, לכן אל תיבהלו מבכיים. שמרו אותם עטופים במגבת עד שאתם מכניסים אותם למים.
    
הסירו את המגבת מעל התינוק והכניסו אותו לאמבטיה כאשר ההורה מחזיק  את התינוק יציב, יד אחת אוחזת מתחת לעורפו ולופתת את זרועו והיד השניה תומכת בישבנו. גם בעת הכניסה למים, הרבה תינוקות נוטים לבכות, הם נבהלים ופורסים ידיים לצדדים ופורצים בבכי. במקרים כאלה ניתן להכניס את התינוק לאמבטיה כשהוא אסוף בידיכם עם הראש כלפי המים והטוסיק כלפיכם, הקפידו שהראש יישאר מחוץ למים. בתנוחה זו אתם מחזיקים את התינוק, ויש לו פחות אפשרות ל"רפלקס המורו" - שבו הוא פורס את ידיו לצדדים ונבהל מעצמו..

 

תוך כדי הרחצה סובבו אותו בעדינות ואז יישאר רגוע. את התינוק רוחצים החל מפלג הגוף העליון כלפי מטה. ניתן להשתמש בסבון רחצה של תינוקות או בשמן אמבטיה. כאשר משתמשים בשמן אמבטיה אין צורך להשתמש בסבון כי הוא מהווה תחליף גם לסבון והא טוב מאוד במקרים של עור יבש וגירויים שונים בעור. שימוש בסבון ינטרל את פעילות השמן ולכן הוא מיותר.

 קיימת שיטה נוספת להכניס תינוק בוכה לאמבטיה בצורה רגועה יותר ע"י עטיפתו בחיתול מבד עד שהוא בתוך המים ואז לשחרר את החיתול - עוזר מאוד.

 עם סיום הרחצה הוציאו את התינוק תוך אחיזה יציבה ועטפו אותו במגבת רכה ונעימה. נגבו אותו יסודיות ובעדינות. ניתן לנצל שלב זה לעיסוי הגוף ומגע נעים.
    
    
הטיפול בטבור
    
התינוק מגיע הביתה עם שארית חבל הטבור צמודה לטבורו. עליכם לטפל בטבור, וליבש את בסיס חבל הטבור על מנת שיוכל להתנתק מטבורו של התינוק.
    
כיום ממליצים להשתמש בחומר בשם אלכוקסידין, זהו אלכוהול עם חומר מחטא. צריך למרוח אותו בבסיס הטבור לפחות 3 פעמים ביום. יש להרים את החלק היבש של חבל הטבור, ולמרוח את החומר ע"י קיסם עם צמר גפן בתוך הטבור, בחלק הרטוב. הפעולה לא מכאיבה לתינוק, ואין צורך לפחד מלעשות זאת. ההפרשה מן הטבור היא לבנבנה לפעמים עם דם, וזה נורמלי. ככל שתמשיכו למרוח את החומר, בסיס הטבור יתייבש, וחבל הטבור יתנתק וינשור.

לפעמים גם לאחר נפילת חבל הטבור, תמשכנה הפרשות לבנות/צהבהבות או דמיות. המשיכו עם חומר החיטוי לעוד מספר ימים עד שההפרשות תפסקנה. לפעמים לוקח מספר שבועות עד שחבל הטבור מתנתק. חכו בסבלנות, המשיכו בטיפול, ובסוף זה ירד. במקרים אלו כדאי בכל מקרה שגם רופא    הילדים יעקוב אחר הטבור. 
    
שימו לב שאין הפרשה עם ריח מהטבור או אודם סביב לטבור, המראים על דלקת. במקרים אלו יש צורך בטיפול מיוחד על פי הנחית רופא.
    
    
ניקוי אוזניים
    
ניקוי אוזניים נעשה רק בחלק החיצוני של האוזן. עם צמר גפן לח או מטלית לחה מנגבים את ההפרשה הנראית כלפי חוץ. הקפידו על ניקיון גם מאחורי האוזניים .בשום אופן אין להחדיר קיסמים עם צמר גפן ולחטט בתוך האוזן, זה יכול לגרום לנזק בעור התוף - החלק שמגן על האוזן הפנימית.
    
    
ניקוי אברי המין
    
הטיפול בבנים ובנות שונה כאשר מדובר בניקוי איברי המין. אצל בנים אין כללי ניקוי מיוחדים, וכל אופן של ניקיון הינו תקין. לעומת זאת אצל בנות חשוב לדעת כיצד לנקות באזור הפות. מכיוון שאצל הבנות פתח היציאה של השתן קרוב לפתח יציאת הצואה, יש סכנה לזיהום ולגרימת דלקת בדרכי השתן. כדי למנוע אפשרות זאת, יש להקפיד לנקות מלמעלה כלפי מטה - לכיוון הישבן ולא מלמטה לכיוון הפות,

שאז קיימת אפשרות להכניס צואה לפות וכניסת חיידקים שיגרמו לדלקת בדרכי השתן.

מבנה הפות הוא של שפתיים חיצוניות ושפתיים פנימיות קטנות. השפתיים החיצוניות לעיתים נפוחות בשבועות הראשונים אצל בנות וזה נורמלי. יש לשים לב לנגב שאריות של לכלוך שהתהוו בין השפתיים החיצוניות לפנימיות ורק שם. אין לנקות בתוך השפתיים הפנימיות כדי למנוע החדרת זיהום.

בסיום הניקוי ניתן למרוח משחה להגנת העור לעור רגיש.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן