מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

תופעות שכיחות בשבועות הראשונים לאחר לידה

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 5/8/2019
תופעות שכיחות בשבועות הראשונים לאחר לידה

מידע אודות אותן תופעות המופיעות בשבועות הראשונים לחייהם של רוב התינוקות החל מלשון לבנה, הפרשות שונות ועד התקלפות של העור ודלקות עיניים

תופעות שכיחות בשבועות הראשונים המוצגות בכתבה:

 

רפלקסים

שדיים נפוחים וקשים אצל בנים ובנות

טבור בולט - בקע טבורי

הפרשה דמית מהפות

הפרשה לבנה גבינתית בפות

הפרשה צהובה מהעיניים

כתמים כחולים על פני הגוף 

כתמי לידה

התקלפות העור

פצעונים על הפנים והצוואר

לשון לבנה

שלפוחיות על השפה העליונה של התינוק

טורטיקוליס

עצירות

 

 

רפלקסים

התינוק מתעטש כאשר איננו מצונן, מגהק, סנטרו רועד, נבהל מקולות חזקים על ידי קפיצה ופרישת ידיו לצדדים ובכי גדול. תכונות אלה נורמליות אצל ילודים, עד שהמערכת העצבית מתייצבת. תופעות אלו הולכות ונעלמות בהדרגה עד גיל שלושה חודשים. בגיל זה עורכים בדיקת התפתחות אצל רופא הילדים, הבודק שתופעות רפלקסים אלה אכן נעלמו.
    
    
שדיים נפוחים וקשים אצל בנים ובנות
    
הסיבה לכך היא הורמונלית. עוברים מספר ימים עד שבועות עד שהנפיחות נעלמת. אין צורך בקומפרסים ולחיצות, זה לא יועיל. ורק יכאיב לתינוק. חכו בסבלנות ותופעה זו תיעלם.
    
    
טבור בולט - בקע טבורי
    
בקע טבורי נובע מחולשה בשרירי דופן הבטן, מצב הגורם לטבור לבלוט בגלל שחלק מהמעיים נדחק דרכה עד מתחת לעור הבטן. בליטה זו של הטבור תסתדר מעצמה במשך הזמן תוך שנה. אם הבליטה היא גדולה יחסית (שני ס"מ ויותר), מחכים עד גיל 4 שנים, ואם לא תסתדר מאליה עד אז, יערכו התערבות כירורגית לתיקון הבליטה. ישנם מצבים בבליטות גדולות, שיש כליאה של המעיים בתוך קטע זה של שרירים חלשים, המעיים יכולים להסתובב בתוך עצמם, מצב זה מסוכן, וגורם לכאבים. התינוק בוכה ללא הפסקה ובבליטה מרגישים גוש קשה. במקרים כאלה צריך לפנות במהירות לבי"ח, לחדר מיון, ושם יחליטו איזה טיפול להגיש לתינוק, עד להתערבות ניתוחית.


גזים ותינוקות: דרכי טיפול והקלה - לכתבה לחצו כאן

    
    
הפרשה דמית מהפות
    
תופעה שכיחה אצל בנות. הפרשה קטנה. קשור להשפעה הורמונלית וחולפת לאחר יום יומיים.
  
    

הפרשה לבנה גבינתית בפות
    
תופעה נורמלית אצל בנות. ניתן לנקות את המקום בזמן הרחצה באמבטיה, אך אין לנסות ולהוריד את החומר הלבן שהורים רבים נוטים לטעות שזו שארית של המשחה שמרחו קודם לכן. במשך הזמן מרקם זה יעלם.
    
    
הפרשה צהובה מהעיניים

    
דלקת עיניים - תופעה שכיחה אצל ילודים. יש והתופעה היא זמנית. ברוב המקרים זו תהיה תופעה חד פעמית שתחלוף, אך ישנם מקרים, שהתופעה חוזרת על עצמה, והופכת כרונית. תופעה זו מתרחשת בגלל סתימה בבלוטת הדמעות. התופעה יכולה לעבור מאליה תוך מספר שבועות עד חצי שנה לשנה. בתקופה זו צריך להיות תחת מעקב רופא עיניים מומחה ילדים, והוא ימליץ על טפול מתאים. במקרים מסוימים, צריך לפתור את הבעיה בהתערבות כירורגית קלה, שנעשית ע"י רופא העיניים, וכמובן רופא העיניים הוא שקובע את סוג הטיפול. 

הטיפול: צריך לנגב את ההפרשה מכל עין לחוד, במטלית נקיה או צמר גפן טבול במים רתוחים שהתקררו או טבולים בתמצית תה פושר, שזה תמיד טוב לעיניים.
    
הניקוי צריך להיעשות על העין לכיוון האף, בפעם אחת. אם יש צורך בפעם חוזרת, לקחת צמר גפן נקי. לא להשתמש באותו צמר גפן לעין השניה. אם התופעה לא חולפת לאורך הזמן, או שההפרשות  מתרבות, עליכם לגשת לרופא ילדים על מנת לקבל משחת עיניים אנטיביוטית לטיפול בדלקת.
    
    
כתמים כחולים על פני הגוף

    

Mongolian spots - הצבע נובע מהצטופפות זמנית של פיגמנט מתחת לעור. מופיע מעל הישבן והגב, וגם על הגפיים במקומות שונים. תופעה זו מוכרת בעיקר אצל עדות המזרח.


כתמים אלו לא מצביעים על בעיה כל שהיא, והם נספגים ונעלמים עם הזמן.


למה הוא בוכה? כך תזהו את הסיבה לבכי התינוק - לכתבה לחצו כאן

    
    
כתמי לידה
    
קיימים כתמים שייעלמו עם הזמן וישנם כתמי לידה שהם לכל החיים. כתמי לידה שכיחים המופיעים מעל גשר האף ועל העפעפיים - כתמים אדומים, בדרך כלל נעלמים תוך מספר שבועות. כתם נוסף המופיע באזור העורף - אינו נעלם, אך בשל מיקומו בין השערות הוא לא בולט. לפעמים מופיעים כתמים אדומים על העור בעקבות לחץ בזמן הלידה, והם ייעלמו תוך מספר ימים.
    
המנגיומה - Hemangioma - זהו כתם אדום, שלא נראה בדרך כלל בימים הראשונים ללידה. הוא מתחיל בקטן, ולאט לאט מתחיל לגדול ולבלוט מעל העור. כתם זה מורכב מכלי דם ויוצר גושים בולטים. המנגיומה יכולה להיות בכל מקום בגוף. היא גדלה במשך מספר חודשים, ואז מתחילה נסיגה איטית.


לפעמים לוקח מספר שנים עד שנספגת.
    
    
התקלפות העור
    

בימים הראשונים שלאחר הלידה שכיח לראות התקלפות עור בעיקר באזורים הבאים: באזור הקרסוליים, כפות הידיים, ולעתים גם באזור החזה והגב. זו תופעה שכיחה, שתעבור מאליה.
    
ניתן לרחוץ את התינוק באמבט עם שמן אמבטיה (לא שמן תינוקות - שלא מומלץ להשתמש בו, כי גורם הרבה פעמים לפריחות על העור). בשמן האמבט השתמשו לפי ההוראות, אך לא להשתמש במקביל בסבון, כי זה מנטרל את יעילות השמן. תוך מספר ימים תראו שיפור ניכר במצב העור. השימוש בשמן אמבט טוב תמיד לטיפול בגירוי העור במקומות שונים בגוף, גם לתפרחת חיתולים.
    
תופעה שדומה לקילוף עור ושכיחה גם באזור הקרקפת והגבות ומאחורי האוזניים, תופעה זו מוכרת בשם סבוריאה. מופיע שכבה דקה עד עבה של קשקשת בגוון צהבהב. תופעה זו יכולה לחלוף מאליה, אך הורים רבים מעונינים לטפל בזה מסיבות אסתטיות. הטיפול הוא ע"י מריחת שמן על הקרקפת והאזור הנגוע חצי שעה לפני האמבטיה, ואחרי החפיפה לסרק בעדינות את השערות, וכל יום יורדת שכבה דקה של הקשקשת, עד שהיא נעלמת. הטיפול גורר אחריו גם נשירה של שערות הראש.


מה חשוב לדעת על פריחות אצל תינוקות? לכתבה לחצו כאן

 


    
    
פצעונים על הפנים והצוואר
    
פצעים קטנים בצבע אדום, מופיעים על פני העור, נעלמים ובמקומם יוצאים חדשים. 

תופעה ששכיחה בערך עד גיל 3 חודשים, כאשר אצל כל תינוק זה לאורך תקופה שונה. אין צורך לטפל בזה, מספיק לשטוף את הפנים במים. ניתן גם לשטוף את הפנים עם מים ושמן אמבט, ניתן למרוח ישירות שמן אמבט על עור הפנים ולשטוף עם מים לאחר מכן. הטיפול בשמן אמבט מיטיב לעור,   ותוצאות נראות בתוך מספר ימים. 

לעתים התפרחת מתפשטת מאוד על כל הפנים והצוואר. התפרחת צפופה, ואף מופיעים כתמים לבנים על כל נקודה אדומה, במצב כזה רצוי לגשת לרופא הילדים שיתן לכם משחה מתאימה לטיפול מקומי למספר ימים.
    
    
לשון לבנה
    
 יש להבדיל מלשון שמחופה בלובן בגלל החלב שהתינוק ניזון ממנו, לבין לובן שנובע מפטרת. לשון לבנה חלקה בשכבה דקה, נובע לרוב מהחלב שהתינוק אכל. תוכלו לראות שלקראת הארוחה הבאה, הלשון פחות לבנה, אחרי האוכל הלשון תהיה שוב לבנה.
    
פטרת על הלשון מופיעה ככתמים לבנים על הלשון, בשכבה עבה יותר, ובדרך כלל ניתן לראות את הכתמים גם על החך העליון. במקרה כזה יש צורך לגשת לרופא הילדים לקבלת מרשם למשחה נגד פטרת. 
    
יש באפשרות ההורים לטפל בכך גם ללא משחה, אם התופעה היא רק בהתהוותה. קחו חיתול מבד, ועטפו את האצבע, הרטיבו את החיתול במים וטפטפו כמה טיפול לימון, ושפשפו את הלשון והחך של התינוק בעדינות באמצעות החיתול. החיתול הוא מעט מחוספס ועוזר בגירוד השכבה של הפטרת.


מה כדאי להחזיק בארון התרופות עבור התינוק? לכתבה לחצו כאן

    
    
שלפוחיות על השפה העליונה של התינוק
    
רואים מעין שלפוחית לבנבנה באמצע השפה העליונה. זוהי שלפוחית מציצה, הנגרמת ממציצת התינוק בפטמה - משפשוף השפה עם הפטמה. שלפוחית זאת תעלם תוך מספר ימים. אין לכך חשיבות.
    
    
טורטיקוליס
    
Torticolis - התכווצות שריר הצוואר. תופעה שכיחה בתינוקות. יכולה לנבוע ממאמץ תוך כדי היציאה בתעלת הלידה, או בלידות של מכשירים כמו מלקחיים או ואקום. וגם יכולה לנבוע מתנוחה של התינוק בעת היותו ברחם.
    
קיימות דרגות שונות של טורטיקוליס, דרגות קלות שניתן לטפל בהם לבד, ועד דרגות קשות יותר, שרצוי לקבל עזרה וטיפול פיזיותרפי. תוכלו לראות אם יש לתינוק שלכם את הבעיה הזו על ידי כך שתראו שהוא מפנה את ראשו בעת שכיבה על הגב, יותר לצד אחד, לעומת הצד השני, רואים שהוא מראה  העדפה להסתכל לכיוון אחד, ולא משנה היכן מניחים אותו. אם תרצו שיסתכל לכיוון השני, ייעצר סיבוב ראשו באמצע הדרך, ויראה התנגדות להסתכל לצד השני.
    
אם תקפידו מההתחלה לתת לו גירויים משני צדדי הגוף, ולגרום לו לסובב את הראש כל פעם לצד אחר, אז גם אם הוא נולד עם בעיה מינימלית של טורטיקוליס זה יסתדר מאליו, ואפילו לא תחושו בכך. אך אם תתנו לו להיות בתנוחה קבועה מצב הטורטיקוליס יחמיר. עליכם להקפיד לשנות תנוחות של התינוק כל יום במשך היממה, פעם על צד ימין, ופעם על צד שמאל, פעם על הגב ופעם על הבטן. ושוב מההתחלה. גיוון התנוחות ייתן לתינוק מרחב מקסימלי לתנועתיות הגפיים והשרירים. גם בזמן שאתם אוחזים את התינוק בידיים, הקפידו פעם להחזיק אותו על יד ימין שלכם ופעם על יד שמאל שלכם, כי כשהתינוק נשען על הכתף שלכם, הוא מפנה את ראשו כלפי חוץ, אז כל פעם הוא מתרגל צד אחד של שרירי הצוואר.
לגבי תינוק האוכל מבקבוק, הקפידו גם על שינויי תנוחה בזמן האכלה. פעם השעינו אותו על יד ימין שלכם ופעם על יד שמאל שלכם.
    
בדרך כלל מיטת התינוק צמודה לקיר והצד השני שלה פתוח לחדר. יש נטייה של התינוק להפנות את הראש תמיד לכיוון המואר יותר שזה מרכז החדר. אם תמיד התינוק ישכב עם ראשו בכיוון אחד, למראשות המיטה, בזמן שהוא על הגב, יפנה את ראשו למרכז החדר, יהיה גירוי קבוע לשרירי הצוואר רק לכיוון אחד. לכן חשוב גם כשהתינוק במיטה להשכיב אותו עם הראש בכיוון שבפעם הקודמת היו הרגליים, ואז כשיסתכל לכיוון מרכז החדר, הוא בעצם מפנה את ראשו לצד השני וכך שני צדדי הצוואר יקבלו גירוי שווה.    
    
עצירות
    
איך אנו מגדירים עצירות? הנורמה בתינוקות מגיל חודש ומעלה ליציאה הוא פעם עד פעמיים ביום, ועד יציאה אחת ל 10 ימים. כל עוד התינוק רגוע, ויש לו תאבון לאכול, זה נורמלי שיש יציאה רק אחת ל 10 ימים. חשוב לראות שיש לתינוק חיתולים רטובים.


תינוק שהיה רגיל לעשות מספר יציאות ביום, ופתאום יש לו רק פעם ביום, או פעם ביומיים, והוא מתאמץ בלשחרר את הקיבה ובוכה ולא רגוע במשך היממה, זה סימן לעצירות.
    
עצירות יכולה לנבוע מסוג האוכל שהתינוק מקבל, שאולי לא מתאים לו, מחוסר נוזלים או מסיבה לא ידועה. אם אתם יודעים שבדיוק החלפתם לתינוק את סוג האוכל, אפשר לחכות מספר ימים, עד שיתרגל, ואז יחזור ליציאות מסודרות, ואם זה לא מסתדר, אפשר לחזור לאוכל הקודם שאכל.
    
אפשר לנסות להוסיף לילד נוזלים בין הארוחות, אך לא להוריד מכמות האוכל שנותנים לתינוק במשך היממה.
    
ניתן לתת לתינוק מספר כפיות של מיץ עגבניות מסונן. אם הילד לא סובל זאת בגלל החמיצות ניתן להוסיף קצת סוכר. לעגבניות ערך גבוה של ויטמין C ותאית. הוא מאוד בריא, ומומלץ על ידי גסטרואנטרולוגים בכל גיל. אין בעיה עם גיל התינוק. התחילי לתת 2 כפיות מיץ עגבניות מסונן בבוקר, ואם עדיין אין תוצאות תני לילד עוד 2 כפיות בצהרים ושוב בערב. בדרך כלל לאחר 3 פעמים תהיה יציאה. ואז הקפידי לתת כל יום 2 כפיות של מיץ עגבניות בבוקר למשך שבוע לפחות, עד שיהיו לו יציאות קבועות. מותר גם להמשיך עם מיץ העגבניות באופן קבוע גם בלי קשר לעצירות. לתינוק הסובל מגזים לא מומלץ לתת עגבנייה.


כיצד גוזרים ציפורניים לתינוקות? לכתבה לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן