מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


נשים > זכויות נשים - ייעוץ משפטי

פיטורין לאחר לידה: מה אומר החוק בנושא?

מאת: עו''ד אורנית אבני-גורטלר | פורסם: 21/1/2011
פיטורין לאחר לידה: מה אומר החוק בנושא?

למרות שנדמה שזה ברור מאליו, בכל שנה ישנם הרבה מקרים של פיטורין לאחר הלידה. מהו חוק עבודת נשים סעיף 9? ומה הן הדרכים בעזרתן תוכלי להגן על עצמך ועל משרתך

ללדת ולהביא לעולם תינוק זה דבר מרגש ונעים, אך לגלות שאת מפוטרת לאחר הלידה זה הרבה פחות נעים.

קחו לדוגמא את סיפורה של ש', אדריכלית צעירה במשרד אדריכלים בינוני בגודלו, שבשעה טובה ילדה את בתה הבכורה. ש' היא תכננה לחזור מיד בתום חופשת הלידה לעבודה, ולהמשיך לעסוק בפרויקטים שהתחילה בטרם ילדה ויצאה לחופשת הלידה. היא דאגה למטפלת לבתה, ארגנה בבית את כל מה שצריך וחזרה למשרד שמחה וחדורת מוטיבציה לעבודה. היא עבדה במשך כמה שבועות, בהם הצליחה לשלב בהצלחה את העבודה והטיפול בבתה הקטנה, אך כל זה נקטע ברגע בו  הודיעה לה לפתע בעל המשרד שהיא מפוטרת. התירוץ הלא רשמי היה "שינויים ארגוניים", "חלוקה שונה של התקציב", "צורך בקיצוצים", אולם ש' ידעה היטב שלא בכך מדובר. הבוס, שידע שהיא לא תוכל לעבוד שעות נוספות כבעבר, חשש שיהיו ימים שתיעדר מעבודתה בשל הצורך לטפל בבתה, ולכן החליט לפטר אותה. העובדה  שהיא עדיין הצטיינה בעבודתה ושתפוקתה במהלך יום העבודה הייתה מצוינת כבעבר - לא  ממש שינתה לו והוא החליט לוותר על שירותיה. השאלה הנשאלת היא האם מותר לבוס של ש' לפטר אותה עם חזרתה מחופשת הלידה? ומה בעצם יכולה ש' לעשות בנידון?

 

חוק עבודת נשים סעיף 9 - מה בדיוק הוא אומר?
 
ע"פ סעיף 9 בחוק עבודת נשים, אסור למעביד לפטר עובדת שיצאה לחופשת לידה במשך תקופה של 60 ימים לאחר סיומה של חופשת הלידה או החל"ת (חופשה ללא תשלום, אפשרות שבה נשים רבות נוקטות, ומאריכות את חופשת הלידה על חשבונן).

המטרה של סעיף זה בחוק היא ברורה-לאפשר לעובדת שילדה להוכיח את עצמה ולהשתלב מחדש בעבודה לאחר הלידה, ולמנוע אפשרות מהמעביד לסכל זאת.

בסעיף זה בולט הרעיון של איזון יחסי הכוחות בין הצדדים - "ריסון" הצד החזק-המעביד למול הצד החלש-העובדת.

חשוב לדעת, שהאיסור על מעביד לפטר עובדת שילדה הוא מוחלט, ולא משאיר לו מקום לשיקול דעת, למעט במקרים ספציפיים שמצריכים אישור של שר התעשייה והמסחר.

 
פסק דין תקדימי בתי הדין לעבודה דנו במקרים שבהם נשים פוטרו עם חזרתן מחופשת הלידה או תקופה קצרה לאחר מכן. במארס 2008 קבע בית הדין הארצי לעבודה בפסק דין תקדימי, כי מעסיק לא רשאי לפדות בכסף את תקופת איסור הפיטורים שלאחר חופשת הלידה הקבועה. נקבע, כי חברה לא יצאה ידי חובתה אם שילמה פיצוי מלא עבור 60 ימים, ואפילו אם שילמה את 30 הימים עבור ההודעה המוקדמת, אשר בהם חל איסור לפטר עובדת שחזרה מחופשת לידה.
 
בפסק הדין ישנה התייחסות נרחבת ומעמיקה לזכויות נשים לאחר לידה, והחשיבות בשמירה עליהן. "הנה כי כן, האיסור בחוק עבודת נשים על מעביד לפטר עובדת בתקופה שלאחר תום חופשת הלידה נועד להתמודד עם התופעה במסגרתה יולדות אשר נעדרות מעבודתן בשל הצורך להיות בשמירת הריון ובחופשת הלידה, נקלעות בעל כורחן למצב בו בשל היעדרותן מעבודה הן עלולות לאבד את מקום עבודתן או את משרתן בה עבדו עובר להיעדרות", כך כתבה השופטת ורדה וירט-ליבנה בפסק הדין. (אורלי מורי נ' מ.ד.פ ילו בע"מ).

הכתבה באדיבות אתר "משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
"

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן