מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

נשים > זכויות נשים - ייעוץ משפטי

כל מה שחשוב שתדעי על זכויות נשים בעבודה

מאת: מערכת משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב | פורסם: 29/6/2010
כל מה שחשוב שתדעי על זכויות נשים בעבודה

רוב הנשים חוששות לספר לבוס על הריונן או על כך שהן עוברות טיפולי פוריות - האם יש להן סיבה אמיתית לחשוש?

רוב הנשים זורחות מרוב אושר עם היוודע דבר הריונן ורוב הנשים גם מחליטות לשמור על כך בסוד במקום עבודתן. רובן תוהות האם כדאי לספר על כך גם לבוס, מתוך חשש שהוא עלול לפטר אותן אם יגלה על הריונן. גם נשים רבות אשר עוברות טיפולי פוריות, קשים ומתישים, מוצאות עצמן פעמים רבות במצב לא נוח במקום העבודה, אם זה בשל העובדה שהן נאלצות להחסיר ימי עבודה בשל בדיקות וטיפולים שונים ואם זה בשל החשש שהבוס שיגלה כי הן מנסות להיכנס להריון יחליט לפטר אותן בשל כך. האם החששות של אותן נשים באמת מוצדקים?

 
הנושא של הגנה על זכויות נשים נמצא על סדר היום הציבורי לא מאתמול. בפועל, נחקקו כמה חוקים שמטרתם היא להגן על זכויות הנשים ולמנוע אפליה.

בהקשר של דיני עבודה, הנושא של זכויות נשים רלוונטי בכמה תחומים עיקריים: גיל, הריון ולידה, טיפולי פוריות ופיטורים.

 
הריון
חוק עבודת נשים מתייחס לזכויות האשה לפני ההיריון, במהלך ההיריון, בחופשת הלידה ולאחריה.

כאשר אשה מגלה שהיא בהיריון, היא לא חייבת להודיע לבוס שלה על כך באופן מיידי. החוק מאפשר לאשה העובדת להודיע למעביד על ההיריון עד החודש החמישי. מעביד שיודע כי עובדת שלו נמצאת בהריון לא יכול לדרוש ממנה לעבוד בשעות נוספות, בלילה או בשעות המנוחה השבועיות.

 
עובדות רבות שמגלות כי הן בהיריון, חוששות שאם יספרו על כך למעסיק, הוא יפטר אותן.

חשוב לדעת, כי ע"פ החוק, אסור לפטר אשה בהריון שעובדת במקום עבודתה למעלה מחצי שנה, אלא בהיתר של משרד התמ"ת. כמו-כן אסור לפגוע בהיקף עבודתה של אשה בהריון שעובדת במקום העבודה לפחות חצי שנה באופן שעלול לפגוע בהכנסתה.

 
לידה
אשה שילדה זכאית לתשלום דמי לידה אם היא עונה על התנאים שבחוק.

יולדת זכאית לדמי לידה עבור תקופה של 14 שבועות אם שולמו עבורה דמי ביטוח לאומי במשך 10 חודשים מתוך 14 החודשים שקדמו לצאתה לחופשת הלידה או ששולמו דמי ביטוח לאומי במשך 15 חודשים מתוך 22 שקדמו לצאתה לחופשת הלידה.

יולדת זכאית לדמי לידה עבור תקופה של 7 שבועות (כלומר: מחצית מדמי הלידה) אם שולמו עבורה דמי ביטוח לאומי במשך 6 חודשים מתוך 14 החודשים שקדמו לצאתה לחופשת הלידה.
 
טיפולי פוריות
עובדת שעוברת טיפולי פוריות רשאית להיעדר מעבודתה אם הרופא המטפל אשר מראש ומכתב שההיעדרות מהעובדה הכרחית, ואם היא הודיעה על כך למעביד מראש. בתקופת ההיעדרותה לצורך טיפולי הפריה העובדת זכאית לתשלום דמי מחלה מהמעביד.

 
איסור פיטורים אחרי חזרה מחופשת לידה
החוק מגן על אשה החוזרת מחופשת לידה, ואוסר על מעביד לפטר אשה במהלך חופשת הלידה שלה או 60 ימים לאחר חזרתה מחופשת הלידה.

הכתבה באדיבות אתר "משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב"

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן