מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

חיסונים: סיבות בעד ונגד

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 10/7/2009
חיסונים: סיבות בעד ונגד

בשנים האחרונות ישנם יותר ויותר הורים המתנגדים לחיסון ילדיהם, בשל הסיכונים המיוחסים לאותם חיסונים. על הסיבות לחשיבותם הרבה של החיסונים ועל הסיכונים הכרוכים בקבלתם

מתוך: ביטאון האחות בישראל


תקציר
    
לחיסונים השפעה רבה על בריאות האדם. חיסונים גורמים למערכת החיסונית שבגוף לייצר נוגדנים למחלה כפי שהגוף היה מפתח נוגדנים אם היה חולה במחלה. ילד שלא חוסן נמצא בסיכון להדבקות במחלה ובעל סיכוי גבוה ללקות במום קשה עד מוות. היום אנו ערים יותר לתופעה של הורים המתנגדים לחסן את ילדיהם בעקבות הסיכונים המיוחסים לחיסונים. נושא בטיחות החיסונים מבחינת אמינות מדאיג את הציבור, בגלל חוסר ההבנה והמשמעות של תופעות הלוואי בעקבות החיסונים.
    
    
מבוא
    
כבר למעלה מ-50 שנה שלחיסונים יש השפעה אדירה על בריאות האדם בעקבות תכנית החיסונים הקיימת נגד חיידקים ווירוסים גורמי מחלה. בעולם הנמצא בתהליכי התחדשות והתפתחות מואצים, מפתחים כל הזמן חיסונים חדשים נגד מחלות שונות וכך תכנית החיסונים הניתנת לתינוקות ופעוטות בשנתם הראשונה נעשתה צפופה. בעולם ישנן קבוצות הורים המתנגדים לחסן את ילדיהם או דוחים את מתן החיסונים לשלב מאוחר יותר בחיים בעקבות הטענה שלחיסונים תופעות לוואי בלתי צפויות. שיקולים אלה אינם אפידמיולוגיים והם מהווים בעיה בכל הקשור לכיסוי החיסוני. לעומת זאת הקהל הרחב תומך במתן חיסונים, וחיסונים ידועים כמונעים מחלות ובמקרים מסוימים אף הביאו לחיסול המחלה מן העולם. במאמר זה אטען לכך שהורים לא אמורים למנוע חיסון מילדיהם בתקופת הינקות מכיוון שחיסון אכן מונע הידבקות במחלה.

 

מאמר זה יבחן מספר קטגוריות: ראשית אסביר את הנחיצות בחיסונים משלב מוקדם בינקות. שנית אדון בגישת ההורים המתנגדים לחיסונים והפחד והבלבול שהם זורעים בקהל הרחב. לסיום אדבר על הקושי להוכיח קשר בין סיכונים המיוחסים לחיסונים ומקרים של תגובת לוואי.
    
    
חשיבות החיסון מגיל הילדות
    
ראשית, אנו צריכים להסביר את הנחיצות בתכנית החיסונים כבר מהינקות. תינוקות נולדים עם נוגדנים בגופם נגד מחלות רבות בעקבות מעבר של נוגדנים מהאם דרך השליה עוד בתקופה העוברית שלהם, אך הם אינם מחוסנים נגד מחלות רבות אחרות, שכנגדם קיימים חיסונים והנמצאים בתכנית החיסונים השגרתית. למשל גוף התינוק אינו חזק דיו להילחם במחלות כמו שעלת, חצבת ופוליו. לפני המצאת החיסון תינוקות וילדים רבים מתו ממחלות אלו שכנגדם קיימים היום חיסונים.

 

היום התינוקות  מוגנים כנגדם ולכן אנו גם ממעטים לראות ולשמוע על מחלות אלה לעתים קרובות. למרות שמחלות אלו מופיעות באחוזים נמוכים, החיידק/הוירוס גורם המחלה עדיין קיים וילד שלא חוסן נמצא בסיכון להדבקות במחלה. (CDC, 2000a) חיסונים גורמים למערכת החיסונית שבגוף לייצר נוגדנים למחלה כפי שהגוף היה מפתח נוגדנים אם היה חולה במחלה. נוגדנים אלו משמידים את הגורם הזר ונשארים פעילים בגוף לאורך זמן.
 

החיסון גורם לגוף להפעיל את מערכת החיסון שלו ליצירת תגובת חיסון ספציפית נגד אותו מחולל מחלה החיידק או הוירוס. ניתן לראות שרמת כיסוי גבוהה של חיסונים הובילה להפחתה של 95-%100% בהופעת מחלות מדבקות שיש נגדם חיסונים (CDC ,1999). מחלת האבעבועות השחורות שהייתה ידועה כפטלית נעלמה מן העולם לגמרי הודות לכיסוי מסיבי כלל עולמי של החיסון כנגד מחלה זו בשנות ה 70 המוקדמות. מחלת הפוליו היא המחלה הבאה שמצפים שתעלם מן העולם לחלוטין תוך 5-3 שנים כאשר תושלם תכנית כיסוי החיסונים הללו בעולם השלישי.
    
ההיסטוריה מראה לנו את החשיבות שבחיסון כבר מילדות. לאורך השנים פיתחו חיסונים והם כוללים חיסונים חדשים ומשופרים נגד מחלות הגורמות לתמותה גבוהה כמו HIV/Aids, צהבת B, שחפת, חצבת ומחלות נשימתיות בעולם המתפתח. (WHO, 2000). ניתן להימנע מלחלות במחלות אלה ע"י מתן חיסון, וערך מוסף למתן החיסון שהוא מאט את התפרצות המחלה (CDC  2000a). בנוסף לכך, חיסון אינדיבידואלי של כל ילד עוזר בהגנה חיסונית לאוכלוסייה כולה. לדוגמא: בקנדה דווח על ירידה במקרי מחלת הדיפתריה מ 9000 מקרים ב 1924 ל 2 - 5 עד 1994. באותה מידה דווח בארה"ב ע"י  הרופאים על יותר מ 400,000 מקרים לשנה של חצבת, ועד 1995 מספר זה ירד ל 309  (isher ,1999).  בעצם, הסיבה העיקרית להתחיל בתכנית החיסונים בשלב מוקדם בחיים כבר בינקות היא על מנת למנוע את הישנות המחלה בחודשים הראשונים לחיים כמו:


    1. מחלות בדרכי נשימה עליונות - (URI Upper Respiratory Infection ): דלקת ריאות, דלקת קרום המוח ( Haemophilus Influenza Type b Hib), שעלת ו- RSV

    2. דלקת מעיים: Rotavirus, E. Coli, סלמונלה ושיגלה.
 

ככל שהתינוק צעיר יותר גבוהים הסיכויים לגישה למערכת הבריאות וקל יותר להשיג כיסוי חיסוני (רישפון, 2000).
    
    
התנגדות ההורים לחסן את ילדם
    
הדיון בקשר לכיסוי החיסוני קיים בגלל הסיכון שבמניעת מתן חיסונים. למעשה בארה"ב הכיסוי החיסוני בירידה בעקבות התנגדות הורים לחסן את ילדיהם עקב תופעות לוואי המיוחסות לחיסונים. בנוסף לכך כישלון של המערכת הבריאותית לדאוג לכיסוי רחב של החיסונים.

 

בעקבות כך ישנם התפרצויות של מחלות שכנגדם יש חיסונים (Carter & Bumpers, 2000b) לתוצאה זו יש השפעה בכל העולם, כמו באנגליה למשל הייתה התפרצות של מחלת השעלת בין 1979-1977. בארה"ב מקרי מחלת החצבת היו בעליה בשנים 1991-1989 וכן באירלנד במחצית הראשונה של שנת 2000 , וגם התפרצות הדיפתריה ברוסיה באותה שנה. מתוך אותם ילדים 2-%3% שחלו בדיפתריה מתו. נתונים נוספים מראים ש %25 מהילדים עם מחלת השעלת מתאשפזים ו %22 מפתחים דלקת ריאות, %3 מפתחים encephalopaty ולעיתים סובלים מפגיעה מוחית ואף מוות (Aap, 1999).
 

באותה מידה, מחלת צהבת B גורמת למוות של כמה אלפי אנשים בארה"ב מדי שנה כתוצאה מהתפתחות סרטן הכבד וצירוזיס. בדומה לכך %5 מהילדים עם דלקת קרום המוח מסוג Haemophilus Influenza Type b  ) Hib) ו-%50 מהשורדים סובלים מפגיעה נוירולוגית (Aap, 1999).
    
אנו צריכים להבין את תגובת החיסון. המינוח המתאים לתופעת לוואי של חיסון היא תגובת לוואי. תגובת לוואי של חיסון היא שקיימת הוכחה לכך שיש גורם מקשר בין התגובה לחיסון, לעומת תופעת לוואי שהיא המונח המועדף כל עוד אין הוכחה לגורם מקשר בין התגובה לחיסון. קיימות שלוש קטגוריות לתגובה חיסונית: מקומית - כאב, נפיחות ואודם באזור הזריקה. סיסטמה - חום, עייפות, כאב ראש, ולא מוגדר ואלרגיה - למרכיבי החיסון. בנוסף לכך יש מקרים של תופעות לא רצויות ולא צפויות לאחר החיסונים הגורמים במקרים מסוימים לתגובה בינונית ועד לתוצאה פטלית ( ,CDC 2000b).
    
הבה נחזור כעת לסיבה שבעקבותיה הורים מסרבים לחסן את ילדיהם. קיימת דאגה רבה סביב הסיכונים המיוחסים לחיסונים. המועצה האמריקאית לתופעות ותגובות לוואי לחיסונים - Vaccine Adverse Event Report System ) V.A.E.R.S). מקבלת בין 14,000 ל- 12,000 דיווחים של אשפוזים,   פציעות ומוות לאחר חיסונים כל שנה (Fischer,1999 ( לא כל הסיבות לכך שייכות לתופעות לוואי, חלק מהתגובות הן עלייה בתופעות אוטו אימוניות המשויכות לחיסונים כמו סוכרת נעורים המשויכת לחיסון צהבת B, ופגיעות נוירולוגיות כמו אאוטיזים המשויך לחיסון של ה Measles Mumps and Rubella ) MMR). יתרה מזו, התפתחות של תופעות אסמטיות כתוצאה מחיסונים (Alternative ,1999). כתוצאה מנתונים אלה, בצרפת היו הראשונים להגיב לתוצאות אלה בביטול החיסונים של צהבת B לילדי בי"ס כתגובה לדיווחים רבים של תופעות כמו ארטריטיס. 
    
בעקבות התגובה של צרפת הוציא ארגון הבריאות העולמי O.H.W דו"ח הממליץ לכל הארצות להמשיך ברוטינה של חיסוני הצהבת B, מכיוון שכל האנשים שחלו בצהבת B בעבר, הופכים לחולים כרונים וסובלים מבריאות לקויה, מחלות של הכבד עד סרטן הכבד (Fisher ,1999 ) לדוגמא: בחלק מאסיה ואפריקה מחלת צהבת B משפיעה על %5 - %20 מהאוכלוסייה. 

 

בארה"ב ובקנדה הישנות צהבת B היא פחות מ-%1 ומתוכם %95 מבריאים אך כל השאר הופכים לחולים כרוניים (Fisher ,1999). בנושא אחר שלטונות הבריאות הפדרליים בארה"ב שללו את הרעיון שסוכרת נגרמת ע"י חיסונים מכיוון שהמחקרים שנעשו בנושא, אינם מחקרים מדעיים ולא אומתו ע"י חוקרים אחרים ולכן אי אפשר להתחשב במידע זה (Collins, 2000). עובדות רבות אחרות הכוללות גורמים גנטיים וסביבתיים עשויים להשפיע על התפתחות סוכרת ולא לקחו זאת בחשבון. תלונה נוספת של הציבור היא בנושא עלייה בהישנות מחלת האאוטיזים כתוצאה מחיסון ה- MMR.
 

התשובה לטענה זו היא שהעלייה החדה במספרים קשורה לעליה במודעות של קיום המחלה, והידע לאבחן אותה שגורמת לעליה בתפוצת המחלה, ולאו דווקא גדילה בכמות החולים (Collins, 2000). למעשה, ד"ר פאול אופיט, המפקח על מחלות מדבקות מאוניברסיטת פנסילבניה הכריז שלא קיימת הוכחה המוכיחה את הקשר בין חיסון לאוטיזם (Carter & Bumpern,2000a). דוגמא נוספת למגפה, היא מגיפת החצבת בגנואה בשנת 1979 שגרמה לשיעור תמותה של %25 בילדים מתחת לגיל 3 שנים. (Fisher ,1999). אם התגובה לחיסון היא אסטמה מצטט פישר "עדיף לקבל אסטמה מאשר למות מחצבת".
    
    
תופעות לוואי ותגובת לוואי
    
מפרספקטיבה קלינית נושא בטיחות החיסונים מבחינת אמינות מדאיג את הציבור. ניסויים מדעיים הנוגעים לנושאי הבטיחות של הילד אינם מובנים לציבור הרחב והם דורשים הסבר במילים מובנות. חשוב מאד לגשש ולהבחין בחשש של הציבור בנוגע לחיסונים, ותגובות לא מצופות המתרחשות לאחר החיסון שלא ניתן להוכיח אם הן שייכות או לא שייכות כלל לחיסון עצמו. חשוב לעקוב אחר כל תגובה לאחר חיסון ולבדוק אותה על מנת לאפשר מתן תשובות לקהל ולהעניק הרגשה בטוחה לגבי החיסונים (CDC, 2000c).


כאשר מופיעה תופעה לא רצויה לאחר חיסון היא אולי קשורה לחיסון אך היא אינה מוכיחה את הקשר. למשל, מידע חדש במחקר שנעשה בקליפורניה במעבדת קופים מצא שיש קשר בין זיהום אוויר ואלרגיה ואסטמה. המסקנה ממחקר זה הראתה שחשיפה לשכבות האוזון גורמת לשינוי בריאות והשפעה היא ארוכת טווח (מעריב, 2001). זה מראה שהקשר בין אסטמה לחיסון קשה להוכחה.
    
על מנת להשיג רמת כיסוי חיסונית גבוהה, בארה"ב מתן חיסון הינו חוק מנדטורי .בכל מדינה בארה"ב קיימת מדיניות של חוק הדורש לחסן את התינוקות. סירוב לתת חיסון לילד מעכב את כניסתו לבית הספר, מונע ממנו ביטוח רפואי, ותעסוקה להורים. הורה יכול להיות מואשם בהזנחה אם אינו ממלא את החוק של חיסונים כנדרש (Fisher ,1999). בעקבות החוק הזה הועלו טענות אתיות ולגליות הנוגעות בזכות של הממשלה לחייב את כולם להתחסן. בישראל לא קיים חוק בנוגע לחיסונים ובשנים האחרונות מתגברת התופעה של הורים המתנגדים לחסן את ילדיהם. הכיסוי החיסוני בישראל הוא הגבוה בעולם בשיעור של %93 וזאת הודות למערכת המשומנת של בריאות הציבור, הפועלת לכיסוי חיסונים ומעקבים, ויש לקוות שתישאר במצב מצוין זה.
    
על אף העובדה שההורים ברובם המכריע נותנים חיסונים לילדיהם על פי תוכנית משרד הבריאות, רמת ההתעניינות של ההורים אודות הסיכונים הקשורים לחיסונים ותופעות לא רצויות הנגרמות לאחר חיסונים הולכת ועולה. הנושא האחרון אודותיו אדבר הוא הקושי להוכיח את הקשר שבין סיכונים הקשורים לחיסונים והמקרים של תופעות לא רצויות הקורות לאחר החיסונים.

 

נתונים מסוימים על תגובות לא רצויות שקרו בסמיכות לחיסונים הם קבוצה של מקרים אך הם לא מוכיחים קשר ישיר לחיסונים, אלא מבוססים על ההנחה שצריך ללמוד אותה יותר לעומק. פרסום כתבה בעיתון או מגזין גם כן לא מראה הוכחה. עד היום אין אפילו בדיקה אחת שנעשתה באופן מדעי היכולה להוכיח קשר בין חיסון לבין תגובה לא רצויה.
 

כל האינפורמציה שנאספה בהקשר לחיסונים לא נאספה בצור הנכונה והיא לא מדעית. על מנת להוכיח קשר ישיר יש צורך לקבל נתונים במספרים פנומנליים ולהשוות בין ילדים שקיבלו חיסונים ובין כאלה שלא קיבלו כלל ועד כה לא נמצאה דרך שתעשה זאת באופן מדעי (Fine & Chen, 1992). חוסר בנתונים הקשורים בתגובות לא רצויות לאחר חיסונים קשורים בקושי של מעקב אחר חיסונים. חיסונים נעשו מורכבים יותר. ז"א בזריקה אחת יש מס' חיסונים המצורפים יחד, ועם זאת גם פשוטים יותר, כלומר חיסונים של פפטידים בודדים, חלבונים ושרשראות של סוכרים, או קוקטיל של הכל ביחד. התגובה לחיסון מושפעת גם כן ע"י צורות רבות של תגובה חיסונית שבגוף של כל אחד וכתוצאה מכך, התגובה לחיסונים היא שונה באזורים שונים בעולם (Who, 2000).
    
    
סיכום
    
חיסונים נוצרו על מנת להפחית סבל, מחלות ותמותה ממחוללי מחלות שבעבר גרמו לשיעור תמותה גבוהה בקרב תינוקות. רמת כיסוי גבוהה של חיסונים הובילה להפחתה של 95 - 100 אחוז בהופעת מחלות מדבקות שיש כנגדם חיסונים. אנשים הבוחרים לא לחסון את ילדיהם, למעשה חושפים את ילדם והם בסיכוי גבוה לחלות במחלות שקיימות כנגדם חיסונים. עד כה מיליוני ילדים ואנשים בכל העולם חוסנו בחיסונים שונים עם השפעה אדירה על בריאותם ונחשבים לאנשים בריאים באופן כללי.
    
    
מקורות
    

     1. מעריב, (אפריל 4, 2001). קופים חשפו את הסיבות לאסטמה. מדע, עמ' .10
     2. רישפון, ש. (2000). סיכום הקורס המתקדם בווקסינולוגיה. 11 - 37 .משרד הבריאות, ירושלים.
     Aap. (1999). Thimerosal in Vaccines—An Interim Report to .3
     Clinicians. Pediatrics 104, (3) 570-574. Retrieved December 9, 2000
    from the World Wide Web: http://www.aap.org/policy/re9935.html
     .Alternative. (1999). How to be wise when you do immunize .4
     Alternative Parenting. Retrieved December 8, 2000 from the World
     :Wide Web
    http://www.alternativeparenting.com/health/whenimmunizing.asp
     Carter & Bumpers. (2000b). The immunization issue. Every child .5
     :by two. Retrieved December 7, 2000 from the World Wide Web
   http://www.ecbt.org/issue.htm
     Carter, & Bumpers. (2000a). Lack of Data Substantiating .6
     Connection between Vaccines and Autism Made Evident. Every
     child by two. Retrieved December 7, 2000 from the World Wide
    Web: http://www.ecbt.org/Burton.html
     .CDC. (1999). Answers questions on thimerosal and vaccines .7
     Immunization Action Coalition, 94. Retrieved December 8, 2000
     :from the World Wide Web
    http://www.immunize.org/genr.d/issue94.htm
     .CDC. (2000a). The Importance of Childhood Immunizations .8
     Centers for Disease Control and Prevention National Immunization
     :Program. Retrieved December 7, 2000 from the World Wide Web
    http://www.cdc.gov/nip/publications/fs/gen/importance.htm
     ,CDC. (2000b). General recommendations on Immunization .9
     ,Epidemiology and Prevention of Vaccine-Preventable Diseases 6
     :Retrieved December 24, 2000 from the World Wide Web .)2(
    /http://www.cdc.gov/nip/publications/pink
     CDC. (2000c). Vaccine Safety, (2000). Epidemiology and .10
     Prevention of Vaccine-Preventable Diseases 6, (17). Retrieved
     :December 24, 2000 from the World Wide Web
   /http://www.cdc.gov/nip/publications/pink
     Collins. (2000, April 7.). Parents tell congressional committee .11
     ,that vaccine sickened their children. The Philadelphia Inquirer
     :Retrieved December 7, 2000 from the World Wide Web
   http://www.ecbt.org/NBC.html#Philadelphia
     Fine & Chen. (1992). Confounding in Studies of Adverse .12
     :)Reactions to Vaccines. American Journal of Epidemiology 136, (2
     :Retrieved December 24, 2000 from the World Wide Web .121-135
   http://www.cdc.gov/nip/vacsafe/research/confound.htm
     .Fisher. (1999, summer). Shots in the dark. The Next City .13
     :Retrieved November 11, 2000 from the World Wide Web
    http://www.nextcity.com/contents/summer99/16shots.html
     :Ward. (2000). Vaccine adverse events in the new millennium .14
     is there reason for concern? Bulletin of the World Health
     :)Organization the International Journal of Public Health 78(2
     Retrieved January 19, 2001 from the World Wide . .205-215
Web: http://www.who.int/bulletin/pdf/2000/issue2/bu0266.pdf

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן