מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > בריאות התינוק

לעבור את ברית המילה בשלום

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 9/8/2015
לעבור את ברית המילה בשלום

ברית מילה עורכים לתינוק בהגיעו לגיל 8 ימים על פי המסורת הנהוגה אצל היהודים. מה עומד מאחורי המנהג היהודי, כיצד זה נעשה ומה הם דרכי הטיפול להתאוששות מהירה של התינוק

ברית מילה עורכים לתינוק בהגיעו לגיל 8 ימים על פי המסורת הנהוגה אצל היהודים. עמים אחרים גם מלים את ילדיהם בשלבים שונים בחייהם על פי אמונות דתיות או בגלל נימוקים בריאותיים. כיום משפחות רבות בוחרות שלא למול את בנם משום שהם מאמינים שזה טקס דתי בלבד ותהליך אלים  שצריך לחסוך מהתינוק. לדעתם לכשיגדל בנם יחליט אם למול את עצמו. הברית נעשית על פי החלטת ההורים, והיהודים לרוב מלים את בניהם על פי המסורת. סיבות אחרות אצל עמים אחרים למול את בניהם נובעות מנורמות חברתיות, הגינה, תרבות ובריאות. סיבות בריאותיות הן: סרטן הפניס, ירידה בהעברת מחלות מין, ומקרים לא שכיחים של דלקת בדרכי השתן שעשויים להימנע על ידי ביצוע ברית מילה.
    
הברית נעשית בדרך כלל על ידי מוהל מוסמך, ובשנים האחרונות החלו לבצע זאת גם רופאי ילדים. רופאי הילדים לרוב ממליצים לתת מנת תרופה נגד כאבים לפני הברית, וחלקם אף מרדימים מקומית את אזור החתך. לאחר הברית בודק הרופא שהחתך נקי ולא מדמם וכך משחרר את התינוק ובני משפחתו, ללא חבישה. המוהלים לעומת זאת משקים את התינוק בטיפות יין על מנת לטשטש ולהרגיע אותו, ולאחר הברית הם שמים אבקה ותחבושת על אזור החתך. הם מבקשים לא להוריד את החבישה עד ליום המחרת ואז באים לביקור נוסף לבדוק את התינוק. החלמת אזור חיתוך הברית נמשכת עד כשבוע.
    
חשוב שההורים יבדקו את התינוק מספר פעמים במשך השעות הקרובות לאחר הברית כדי לראות אם יש דימום כל שהוא, ואם התינוק עושה פיפי. במידה ויש דימום חזק, או אי מתן שתן יש לפנות בדחיפות לחדר מיון. צבע קצה הפניס לאחר הברית הוא אדום כהה, ולאחר מכן מתכסה המקום בשכבה צהובה תוך 24 שעות מהברית. שלב זה נמשך מספר ימים.

הברית הנו תהליך שגורם לכאב מקומי. כאב מתבטא באופן שונה אצל תינוקות הן מבחינה פיזיולוגית והן בהתנהגות. ניתן לתת תרופה נגד כאבים לאחר הברית על פי הדרכת רופא. לרוב פעם אחת מספיקה, ולאחריה התינוק רגוע בדרך כלל. תגובות אפשריות בעקבות הברית יכולות להתבטא בחוסר תיאבון בשעות הראשונות לאחר הברית, ועשיית קיבה בצבע ירוק. כדאי להחזיק את התינוק על הידיים ולאפשר לו יניקה ממושכת לצורך הרגעה. 

הטיפול: החלפת טיטול כל 3-4 שעות, שטיפת הפניס במים חמימים כלהחתלה, הימנעות מהפעלת לחץ על הפניס על ידי החיתול. אודם, נפיחות והפרשה במקום של הברית יכול להצביע על דלקת ואז יש לפנות לרופא ילדים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן