מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פנאי והפעלות > קיץ וחופש עם ילדים

המדריך להגנה על תינוקות מפני יתושים

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 25/11/2018
המדריך להגנה על תינוקות מפני יתושים

הקיץ הגיע ואיתו גם היתושים. הכנו עבורכם מדריך חשוב ובו כל מה שרציתם לדעת על דרכי מניעה ודרכי טיפול (טבעיות או אלטרנטיביות) מפני יתושים - וגם מידע חשוב על משמעות העקיצה אצל תינוקות וילדים

 

בהכנת הכתבה סייעה בלהה הראל גורן ארומתרפיסטית ודולה, בעלת "בייבי טבע"

 

עם הלחות, החום, הים והאבטיחים מגיע הקיץ הישראלי גם עם הרבה מאוד יתושים. ואכן, בשבועות האחרונים התחלנו להרגיש כי הקיץ כבר כאן, עם חזרתם של היתושים לחיינו בזמזום מרגיז ואיתם תופעת הלוואי מספר אחת - העקיצות.

 

שתיית מים ותינוקות: כל מה שחשוב שתדעו - לכתבה המלאה לחצו כאן
כינים: דרכי טיפול, מניעה וכל מה שרציתם לדעת בכלל - לכתבה המלאה לחצו כאן

 
עקיצת היתוש היא בעצם עקיצה של נקבת היתוש, העוקצת פונדקאים בעלי דם חם, כולל האדם, לשם השגת חלבון מתאים להתפתחות הביצים. עקיצות היתושים מטרידות ומגרדות ועלולות לאפשר העברת גורמי מחלה.

יתוש הבית המצוי (Culex pipiens) הוא המין הנפוץ והידוע ביותר מבין היתושים השייכים לסוג קולקס, וגורם לרוב מטרדי העקיצות ברחבי הארץ. אוכלוסיות גדולות של יתוש זה מתפתחות במים עשירים בחומר אורגני כגון מים מזוהמים בשפכים ובביוב לא מטופל.
 
למרות שהיתוש המצוי מהוה מטרד, הסבירות להעברת מחלות על ידי יתוש זה נמוכה.

הגרד שאנו חשים לאחר העקיצה הוא תגובת הגוף לחלבון או ארס המוחדר לגופנו, והוא זה שיוצר את התגובה האלרגית והתגובה הדלקתית המקומית. קיימים הבדלים בין אנשים שונים בחומרת התגובה או הרגישות לעקיצות. בילדים בד"כ התגובות המקומיות חמורות יותר.
 
במקרים מסוימים, בעיקר אצל ילדים, הנפיחות יכולה להיות משמעותיות ביותר, במיוחד אם היא נעשית באזורים רגישים כגון העיניים, השפתיים ועוד. יתכנו גם שלפוחיות גדולות.
 
עקיצת יתוש יכולה להביא, אצל ילד, אבל גם אצל מבוגר, לנפיחות קשה סביב העין שתגרום ממש לסגירתו של העפעף, או נפיחות ניכרת של אפרכסת, שפתיים או גפיים. מצבים אלה מבהילים, אך גם במקרים אלה לא תמיד יש הכרח בטיפול נרחב, אלא רק בשימוש במשחה או בג'ל מרגיע עד שהנפיחות תרד.
 
פעמים רבות, הופעה של נפיחות, אודם וחום מקומי נחשדות על ידי הורים ורופאים כזיהום מקומי, ולכן ניתן טיפול אנטיביוטי על ידי הרופא.
 
חשוב לציין, כי עקיצה פשוטה יכולה להתפתח לכדי זיהום. הסיבה לכך היא שכתוצאה מהגרד נוצר פצע שיכול להזדהם ולהפוך ל "אמפטיגו" (פצע מוגלתי) או לצלוליטיס) )זיהום תת עורי), שתי תופעות מצריכות התערבות רפואית ונטילת אנטיביוטיקה.
 
במרבית המקרים של נפיחות ללא כאב מקומי וללא עליית חם כללית מדובר בתגובה לעקיצה בלבד, והטיפול האנטיביוטי מיותר.

כמו כן, כשיש עקיצות מרובות קיים קשי להבדיל מאבעבועות רוח ומעקיצות על ידי חרקים אחרים.
 
הטיפול בתגובה האלרגית לעקיצת היתוש, בעיקר לגרד, יכול להיעשות על ידי מגוון תכשירים הנמצאים למכירה בבתי המרקחת - משחות הרגעה, ג'ל הרגעה ועוד. במקרים של עקיצות מרובות ניתן להשתמש גם בתרופות אנטי היסטמיניות דרך הפה הניתנות בהמלצת הרופא המטפל.
 
הטיפול הקונבנציונאלי:
1. טיפול והדברה מראש באזורים בהם ישנו פוטנציאל להתפתחות בית גידול ליתושים - שלוליות שלא יבשו, מקורות מים מטפטפים ועוד.
 
2. וידוא קיומן של רשתות תקינות בבית, שימוש בנורות כחולות ומריחת חומרים דוחי יתושים הקיימים בבתי המרקחת. רצוי לוודא כי החומרים השונים מותרים ומאושרים לשימוש, במיוחד בכל הקשור לילדים.
 
3. בטיולים ובפיקניקים במיוחד בלילה רצוי להימרח בחומרים דוחי יתושים וללבוש בגדים עם שרוולים ארוכים ולהשתמש בכילות במידת האפשר.
 
4. ישנם התקנים שמכניסים לתקע החשמל.  כדאי לשים הכי רחוק מהילד. ניתן לרסס את החדר, ולאוורר לפני כניסת הילד.

5. באם משתמשים במשחות למיניהן, חשוב שהמשחה לא תיכנס לעיניים, לאף או לפה. אל תמרחו משחה על פניו, או על אצבעותיו. הוא עלול למצוץ אותן, או לשפשף בהן את עיני. ניתן לברר בבית המרקחת אילו משחות מתאימות כגון פניסטיל ג'ל ועוד.

הטיפול האלטרנטיבי:
בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעת הנהירה אחרי הטבעי תוך הבנת היתרונות שתחום זה טומן בחובו.
 
חשוב לדעת שהתכשירים הטבעיים על בסיס שמנים, יעילים לשעתיים בלבד ולכן יש לחזור על המריחה בתדירות גבוהה.
 
1. המנעות ממריחה ישירה על העור: להמעיט בשימוש ישיר בתכשירים על העור העדין של התינוקות אלא אם כן מדובר בתכשירים טבעיים), לדבריה שימוש בשמנים אתריים במגע ישיר עשוי לגרום לגירויים ואדמומיות, אלא אם מקפידים לדלל אותם.
 
2. שמנים אתרים מפיצי ריח: רצוי להכין רקיחות למבערים שמפיצים ריח בכל הבית או בחדר. הרקיחות המומלצות הן על בסיס שמנים אתרים בשילוב מים. שילובים מומלצים לדוגמה הם גרניום ולוונדר, הדס וגרניום או סיטרונלה ללא שילוב עם שמן נוסף.
 
3.  צמחים דוחי חרקים: להניח בצמוד לדלת או על אדן החלון צמחים בעלי תכונות הרחקת חרקים, למשל גרניום רפואי או עשב לימון - לימון גראס.
 
4. טיפולים לאחר העקיצה:  ניתן להכין לבד רקיחות ביתיות להקלה על הכאב או הגירוד. חשוב להקפיד על כמויות מדויקות ומהילה נכונה של השמנים האתריים: 2  כפות שמן זית, טיפה שמן אתרי לוונדר, טיפה עץ התה, 2 טיפת גרניום. 2 כפות שמן זית, טיפה שמן אתרי לוונדר וטיפה גרניום.

את הרקיחות הנ"ל יש לערבב היטב ולמרוח באופן נקודתי על העקיצה. בנוסף, מומלץ להשתמש בחומץ תפוחים המרגיע ומקל על הגירוד.

עצות נוספות למניעת עקיצות יתושים:
מומלץ לגדל בזיליקום בגינה ליד הדלת או באדנית על אדן החלון- ריח הבזיליקום מרחיק את היתושים.
 
מרבית התכשירים לדחיית יתושים מכילים חומרים העלולים לגרום לתגובות קשות בעור, במיוחד בקרב תינוקות וילדים שהם בעלי עור עדין ורגיש במיוחד. לכן מומלץ להשתמש בתכשירים מיוחדים המותאמים לתינוקות, כדוגמת מוסקיטול שמן או ספריי: תערובת שמנים עדינים ומתאימים במינון לתינוקות וילדים, המיועדת למריחה על הבגדים, לריסוס על העור או לטפטוף באזור המיטה או האוהל, להרחקת יתושות ולמניעת עקיצות.
 
הכנת חליטת צמחים: שמים בכוס 1 כף רוזמרין ו-1 כף נפית החתולים ניתן להשיג בבתי טבע ושופכים מעל מים רותחים. ממתינים כחצי שעה, מסננים, מצננים, מוזגים למזוג לבקבוק ספריי ושומרים בקירור. ניתן להתיז באזור הרצוי או ישירות על הגוף.
 
ניתן להשתמש בשמנים ארומטיים המרחיקים יתושים: שמן לבנדר טהור ניתן לטפטף ישירות על הבגדים, על העור או לטפטף 2-3 טיפות על צמר גפן ולשים מתחת לכרית בלילה. אל חשש- השמן אינו מכתים את הבגדים או המצעים.
 
שמנים נוספים המתאימים להרחקת יתושים: שמן עץ התה, שמן אקליפטוס לימוני, שמן סיטרונלה, שמן גרניום ושמן עשב לימון- יש לוודא שהתכשיר יכיל יותר מסוג אחד של שמן, להגברת היעילות.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן