מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פנאי והפעלות > קיץ וחופש עם ילדים

כינים: דרכי טיפול ומניעה - כל מה שחשוב לדעת

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 25/11/2018
כינים: דרכי טיפול ומניעה - כל מה שחשוב לדעת

כל מה שרציתם לדעת על כינים: על הדרך בה הן עוברות מאדם לאדם, על תכשירי הטיפול הרפואיים השונים, על הדרכים הטבעיות לטיפול בבעיה ועל מיתוסים שונים שסובבים את הפרזיט השכיח ביותר בעולם

ישנן תופעות מרגיזות שלא עוזבות אותנו לעולם, כך קורה ששגם בעיית הכינמת ממשיכה להוות מטרד גם בימנו. במחקר שנעשה בשנים האחרונות נמצא שכ-75% מילדי ישראל היו נגועים בכינים לפחות פעם אחת בחייהם. הכינמת מדבקת וקשה למנוע אותה, מטרת כתבה זו היא לעזור לזהות נגיעות בכינים ולייעץ לכם כיצד לטפל בפעוט שבראשו נמצאו כינים ו/או ביצי כינים.

 

המדריך להגנה על תינוקות מפני יתושים - לכתבה המלאה לחצו כאן
שתיית מים ותינוקות: כל מה שחשוב שתדעו - לכתבה המלאה לחצו כאן


כינת הראש (pediculosis capitis)  היא פרזיט שכיח ביותר בכל העולם. שכיח יותר למצוא כינים בילדים בגיל 5 – 11 שנים, ויותר בילדות מאשר בבנים. אך תהיו בטוחים שגם פעוטות שמבלים את רוב שעות היום בגן – חשופים גם הם לכינים ומעבר לכך גם עלולים להדבק מאחיהם הגדולים.

 

  

 
כינים הינה סדרה של חרקים המונים כ-400 מינים. הכינים הן טפילים חיצוניים המוצצים דם של יונקים ועופות. אין להן כנפיים וגופן שטוח. לחלק מהמינים אין עיניים או שהן מנוונות. גפי הפה מורכבות משלושה דוקרנים: העליון משמש למציצה והתיכון להפרשת רוק. החדק נוצר מהשפה העליונה שעליה שיניים קטנות האוחזות בפונדקאי בעת המציצה. הכינה מותאמת לסוג פונדקאי מסוים, ונדיר למדי שזן אחד של כינה יהיה טפיל לכמה מיני יונקים.

ביצת הכינה החיה הינה מבריקה, צורתה עגלגלה וצבעה חום צהוב. בדרך כלל מטילה נקבת הכינה את ביציה בבסיס השיער במרחק של כ-3 מ"מ מעור הראש. כינה צעירה בוקעת לאחר 7-9 ימים ומשאירה מאחורה את הקליפה הריקה דבוקה לשיער. הקליפה הריקה נשארת דבוקה במשך כ-6 חודשים. ככל שהשיער צומח מתרחקת הכינה מעור הראש. לאחר 2-3 חודשים רחוקה הקליפה מעור הראש וניתן לראותה בקלות בעיקר על שיער כהה.
 
 
 
בדרך כלל עוברות כינים מאדם לאדם רק על ידי מגע של ראש בראש. מגע ראש בראש יתכן כאשר ילדים משוחחים, משחקים או בעת מגע פיזי קרוב בין הורים וילדיהם או בין אחים. לעיתים רחוקות תיתכן הדבקה באמצעות מסרקים, מברשות שיניים, מגבות, כובעים, בגדים או כלי מיטה משותפים. אין הדבקה באמצעות המים בברכות השחייה או באמצעות חיות בית כגון: כלבים וחתולים.

הסימן האופייני הוא גירוד הראש המתחיל כ-8 שבועות לאחר ההדבקה הראשונית. בעת העקיצה הכינה מזרימה לפצע רוק המכיל חומר מונע קרישת דם . חומר זה גורם לגירוי חזק ולתגובה הנראית לעיתים על עור הראש. לעיתים רחוקות יגרום הגירוד להתפתחות פצעים.

כינים בראש אינן מעבירות מיקרואורגניזמים או גורמי מחלות אחרות.

סירוק הוא הטיפול הבטוח ביותר

סירוק שיער רטוב עם מסרק דק המיועד לסילוק ביצים היא הדרך הנכונה והמהירה. יש להקפיד להתחיל הסירוק קרוב ככל האפשר לקרקפת. המרווח בין שיני המסרק צריך להיות 0.2  עד 0.3  מ"מ. יש לסרק את כל הראש לפחות פעמיים בכל סירוק. 
 
יש לבדוק את המסרק אחרי כל סירוק, לראות אם יש בו כינים חיות. (ניתן להיעזר בצמר גפן או בממחטת נייר רטובים וכן בזכוכית מגדלת לזהות האם זו כינה, ביצה, קשקש). הרטבת השיער במים לפני הבדיקה תקל על הסירוק.
 
ילד בעל שיער ארוך מסולסל או מקורזל קשה לבדוק באמצעות המסרק וניתן לבדקו באופן ידני ע"י הפרדת קבוצות שיער במרחקים של כשני ס"מ זו מזו ויש להקפיד לבדוק לפחות כעשר דקות.
 
העובדה שהכינה לא עוברת לראש אחר עד שבוע מבקיעתה, ולא מטילה ביצים עד 10 ימים, וכל הביצים בוקעות תוך שבוע מהטלתן מאפשרת להיפטר מהכינים (עד ההדבקה הבאה) על ידי סירוק רצוף של מספר ימים.  סירוק נמצא יעיל ב 38% לעומת תכשירים קוטלי כינים שהיו יעילים כפליים.
 
יש להשתמש רק בתכשירים קולטי כינים שקבלו אישור ממשרד הבריאות. יש לקרוא בתשומת לב את הוראות השימוש הנלוות לתכשיר ולהקפיד לנהוג לפיהן. את הטיפול מומלץ לעשות מעל לכיור כשהילד נשען עליו כך שימנע מגע חלקי גוף נוספים עם חומר הטיפול.
 
כאשר משתמשים בתמיסה, חשוב להרטיב את כל השיער. כאשר משתמשים בתרסיס, חשוב לרסס את בסיסי השיער סמוך לעור הראש. כל זאת לטיפול יעיל יותר בכינים ובביצה.

ניתן להשתמש במסרק כינים לאחר הטיפול בתכשיר קוטל כינים. המסרק יעיל להרחקת כינים מתות וחיות. ניתן להשתמש במסרק הכינים כטיפול אם מסרקים את הילד מידי יום ביומו במשך עשרה ימים.

 
 
דרכי טיפול ומניעה

ראשית חשוב להבהיר כי אסור להשתמש בנפט לטיפול נגד כינים. ויטמין B אינו יעיל להדברת ביצים.
 
מחוץ לגוף האדם מסוגלות כינים לחיות רק יום או יומיים. לכן רצוי לחטא בגדים, מגבות, כלי מיטה בהם משתמש הילד ע"י השארתם ללא שימוש במשך 3 ימים או לכבסם ב-60 מעלות במשך 30 דקות, או למסרם לניקוי יבש. מסרקים ומברשות אפשר לנקות בעזרת מברשת שיניים ישנה ולהשאירם בחוץ למשך 2-3 ימים, או להשרותם בתמיסת תכשיר קוטל כינים למשך 30 דקות.
 
יש לטפל בילד רק אם נמצאו בראשו כינים חיות ו/או ביצי כינים. יש לאחסן תכשירים להדברת כינים הרחק מהישג ידם של ילדים. יש היום עדיין העדפה ברורה לרכישת מוצרים תרופתיים, אך הנכונות להתנסות בטיפול הטבעי הולכת וגדלה. למרות שאין צורך במרשם רופא, אפשר לרכוש את התכשירים הרפואיים רק בבתי מרקחת, ואילו את התכשירים הטבעיים אפשר למצוא גם בבתי טבע. כדאי לדעת: רוב התכשירים נמכרים גם על-ידי קופות החולים במחירים מסובסדים (ראו מסגרת).
 
כמה דוגמאות לתכשירים רפואיים פופולריים:
 
פריודרם שמפו (רפא)
חפיף 10 (טבע)
כינקייר (מבית מורז)
כי-מט (מבית פיור-אויל)
ריזאלטס
צ'יק-צ'ק (כמיפל)
ניקיטה (תרו)
שמפו neem (הומגליל)
שמן רוזמרין (אלטמן)

ניפוץ כמה מיתוסים:
כינים קופצות או מתעופפות - לא נכון
ניתן להידבק בכינים בבריכה - לא נכון
שיער צבוע עמיד בפני כינים - לא נכון
עם ההידבקות בכינים חובה להרתיח את המצעים והבגדים - לא נכון
התכשירים הכימיים משמידים 100% מהכינים - לא נכון
טיפול אחד להשמדת כינים מספיק - לא נכון
ניתן להשתמש בנפט לטיפול בכינמת - לא נכון
שמן רוזמרין מונע הידבקות בכינמת - לא נכון
ההידבקות בכינמת אינה שונה בין בנים ובנות - לא נכון

מתכון סבתא להשמדת כינים
 
החומרים:
100 מ"ל שמן שקדים או כל שמן בסיס אחר בכבישה קרה
15 טיפות שמן אתרי רוזמרין
15 טיפות שמן אתרי לבנדר
5 טיפות שמן אתרי אקליפטוס
5 טיפות שמן עץ התה

אופן השימוש:
1. ערבבו את השמנים לשמן אחד ומרחו אותו על שיער לח.
2. סרקו את השיער במסרק צפוף.
3. שטפו את השיער.
חזרו על הטיפול במשך 3-4 ימים רצופים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן