מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > תזונה תינוקות

תזונת התינוק המומלצת מהלידה ועד גיל חצי שנה

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 22/8/2017
תזונת התינוק המומלצת מהלידה ועד גיל חצי שנה

כל הפרטים על הנחיות משרד הבריאות לגבי תזונת תינוקות עד גיל חצי שנה: על חשיבותו של חלב האם לתינוק, על טעימות ראשונות של מזון מוצק - מתי להתחיל, מה מומלץ ומה הם המזונות שאסורים בשלב זה לאכילה

חלב אם הינו המזון הטוב ביותר לתינוק והמתאים לו ביותר. זאת משום שחלב האם מכיל חלבונים, סוכרים, שומנים, ויטמינים ומינרלים בכמות המדויקת הדרושה לתינוק ובסוגים הקלים לעיכול עבורו, אך גם רכיבים ביולוגיים פעילים כמו הורמונים, אנזימים, נוגדנים ותאים של מערכת החיסון.

 

בכך מספקת ההנקה הגנה מפני מחלות, לרבות מחלות אוטו-אימוניות, ומניעת התפתחות אלרגיות בשלב מאוחר יותר בחיים. מחקרים רבים מעידים על כך ששיעור הזיהומים במערכת העיכול ובדרכי הנשימה העליונות נמוך יותר בקרב תינוקות יונקים. היתרונות הבריאותיים של ההנקה רבים וחשובים מאד וצרה היריעה מכדי לפרטם.
 

איך תכינו לתינוק מזון יותר בריא ובהרבה פחות עבודה? לכתבה לחצו כאן
 

אם ההנקה אינה יוצאת לפועל, עומדים כיום לרשותנו המוצרים אשר נקראים על ידי משרד הבריאות ואנשי המקצוע "תרכובות מזון לתינוקות" או "תמ"לים".

הודות למחקר מקיף בן עשרות שנים, אשר עדיין נמשך, הרכב התמ"לים אשר נמכרים כיום טוב יותר מכפי שהיה בעבר.

ההמלצה הגורפת היא לתת לתינוק תמ"ל על בסיס חלב פרה, ורק אם מתגלה אלרגיה, יש להתייעץ עם רופא/ת הילדים. אל תבחרו תמ"ל אחר על דעת עצמכם.

על פי ההנחיות של משרד הבריאות ממאי 2009, בחלק ממקרי האלרגיות לחלב פרה הפתרון יכול להיות תמ"ל על בסיס חלבון סויה (תמ"ל צמחי) ארגון הבריאות העולמי (WHO) ממליץ על הנקה במשך שנתיים לפחות, כאשר בחצי השנה הראשונה חלב אם יהיה המזון היחיד ממנו ניזון התינוק.

על פי ההנחיות של משרד הבריאות ממאי 2009, אשר מבוססות על הנחיות האיגוד האירופאי לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד בילדים (ESPGHAN) אפשר להתחיל בטעימות של מזון מוצק לקראת גיל חצי שנה לא לפני גיל 17 שבועות ולא אחרי גיל 26 שבועות, כך שטכנית, ההנקה אינה בלעדית מרגע שנותנים גם את הטעימות, אך היא צורת ההאכלה העיקרית. (למשל - לא לתת עגבנייה לטיפול בעצירות לתינוק בן חודשיים) אם התינוק ניזון מתמ"ל, מומלץ גם כן להתחיל את הטעימות לקראת גיל חצי שנה, בדיוק כמו אצל תינוקות יונקים.

תזונת התינוק המומלצת מגיל חצי שנה ועד שנה - לכתבה המלאה
 
מתי מומלץ להתחיל להאכיל במזון מוצק ומדוע?

פרט לכמות קטנה של טעימות (1-2 כפיות קטנות, עד פעמיים ביום), התינוק יונק או מקבל תמ"ל. מטרת הטעימות לאפשר לתינוק חשיפה והיכרות עם מגוון סוגי מזון, ולא להחליף ארוחה של חלב אם. בנוסף, לא חייבים להתחיל בדיוק בגיל 17 שבועות אלא בתקופה שבין גיל 17 שבועות לבין 26 שבועות.

רק בגיל 6 חודשים יש להתחיל לתת לתינוק ארוחות מוצקים מלאות. לפני גיל זה מדובר בכמויות מזעריות בלבד

לקראת גיל חצי שנה, מערכת העיכול של התינוק בשלה כדי להתחיל להתמודד עם מזונות חדשים, וגם מבחינה התפתחותית קל לו יותר לצאת לדרך: בגיל זה, חלק מהתינוקות כבר יושבים, לרובם בקעו לפחות שתי שיניים, נעלם הרפלקס אשר בו הלשון דוחפת החוצה כפית או כלי אחר אשר מוכנסים לפה, וכן – רוב התינוקות מתחילים להתעניין בשקיקה במזונות שאוכלים שאר בני הבית.
 
 
מה נותנים כטעימות?
 
הטעימות יכולות להיות ממגוון מזונות כגון: בשר בקר, ביצים, הודו ועוף, דגים, קטניות "דגניים לתינוקות" מועשרים בברזל, ירקות ופירות.

חשוב לתת את הטעימות בנפרד ולא לערבב: קיימת חשיבות להפרדה בין המאכלים על מנת להרגיל את התינוק לטעמים ומרקמים שונים. בנוסף, השימוש במאכלים יחידים מקל על מציאת הסיבה לתגובה של אי סבילות למזון, אם תתרחש.
 
 
יש משהו שאסור לתת?
 
בניגוד להמלצות בעבר, לפיהן יש לדחות מתן מזונות הנחשבים כמחוללי אלרגיות מתוך מטרה להפחית את הסיכון לאלרגיה, ההנחיות החדשות ממליצות על מתן מגוון רחב של מזונות, כולל האלרגניים, דווקא בכדי למנוע אלרגיה.

כיצד תתכן הסתירה הזו? מסתבר שדווקא דחייה של מזונות עלולה להגביר את הסיכון לאלרגיה, בעוד שחשיפה אליהם מאפשרת הקטנה של הסיכון לאלרגיה. לכן אין צורך לדחות ביצים, דגים, טחינה, שקדייה ועוד. מוצרי חלב לא ממותקים ניתן לתת לאחר חשיפה לירקות, פירות, בשר, עוף, הודו וקטניות. דחיית מתן מוצרי החלב היא לא מטעמי אלרגיה הואיל ובישראל שכיחות האנמיה בקרב ילדים נחשבת גבוהה, ממליץ משרד הבריאות לדחות מתן מוצרי חלב, אשר מפריעים לספיגת הברזל מחד ודלים בעצמם בברזל מאידך. זו הסיבה גם לדחיית מתן חלב כשתייה לפני גיל שנה.

דבש יש לדחות לאחר גיל שנה, לא מטעמי אלרגיה אלא מטעמי חשש לזיהום בנבגי החיידק בוטולינום.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן