מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

הפחתת כאב בעת מתן חיסונים

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 23/11/2017
הפחתת כאב בעת מתן חיסונים

כל הדרכים להקלה על הכאב שחווים תינוקות בעת קבלת חיסונים. וגם: איך מודדים כאב בתינוקות?

תינוקות רכים רגישים לכאב ומושפעים ממנו. הודגם במחקרים כי תינוקות שעברו חוויות של כאב מגיבים יותר בחשיפה חוזרת לכאב. מניעת כאב בעת פעולה רפואית משפרת את תוצאי הפעולה ומחישה את ההחלמה. לאחרונה פרסם איגוד רופאי הילדים בישראל הנחיות קליניות להתמודדות בכאב בחדרי מיון.


הרחבת סל החיסונים שהינו דבר רצוי ומבורך כשלעצמו, מלווה בריבוי מספר מנות החיסון הניתנות לתינוקות ומעורר לעתים דאגה הורית לכאב הצפוי ממתן החיסונים ומריבוי הדקירות. נקיטת אמצעים להפחתת הכאב המיוחס לחיסונים חשובה כשלעצמה ואף עשוי להפחית דאגות הורים ולהסיר אחד מהמקורות להתנגדות הורים למתן חיסונים.

 

איך מודדים כאב בתינוקות?
פותחו כלים המעריכים אופי ומשך הבכי, הבעת פנים, צורת הנשימה, טונוס השרירים עם מדדים פיזיולוגים כגון צבע עור, דופק וכו' הנותנים אומדן מדיד ואובייקטיבי לכאב בתינוק. באמצעות כלים אלה ניתן לבחון דרכים שהוצעו להפחית את הכאב המיוחס לפעולות רפואיות חודרניות דוגמת חיסונים ודקירת עקב לבדיקות דם.

 
מה ניתן לעשות בכדי להפחית את הכאב הכרוך בחיסון?
להלן תמצאו אמצעים שהוכחו בעשרות מחקרים:

א. הנקה:
הנקה בעת מתן החיסון הוכחה כיעילה. לשימוש בהנקה כאמצעי להפגת הכאב והרגעת התינוק יש מרכיב של מתוק בפה ותוספת של מציצה וחוש המגע והריח שאף הם
מרגיעים.

ב. מתוק בפה:
הזלפת כמות קטנה של תמיסת סוכר* של 10-25% על מוצץ או ישירות בפה כ-2 דקות לפני מתן החיסון הוכחה כמועילה בהפחתת תגובות כאב בעת מתן חיסונים בתינוקות עד גיל שנה לפחות. השיטה כנראה משפיעה על ידי הפעלת נתיבי אופיאידיים במוח. השיטה יעילה, זולה, קלה לשימוש ולא מרדימה.

הוספת מציצה באמצעות הנקה או השיטה המקובלת של מוצץ, והחזקת התינוק ע"י ההורה מגבירים את השפעתו של הסוכר מאוד על ידי צוות המשתמש בה ומועדפת ע"י הורים.
 


ג. התנהגות הורית/צוות:
ידוע כי התנהגות הורים לפני ובעת מתן החיסונים משפיעים על תופעות הכאב אצל ילדיהם. בהפוך מהצפוי, דווקא ילדים שהוריהם מראים פחות מעורבות ישירה במתן החיסון מראים פחות תגובות כאב. הדגמה ו/או הדרכה הורים לפעולות של הסחת דעת או שימוש בהומור יכול להעביר להורים כלים להתמודדות המקטינה תגובות של כאב בילדיהם לעומת אימוץ גישה מתנצלת או תומכת יתר על מידה.

ד. הסחת דעת:
שירה, דיבור, עיסוק עם חפץ או משחק מתאים לגילו מסוגלים להפחית את תגובות
הכאב בעת מתן הזריקה.

ה. הכנה:
הכנת הילד לפני מתן החיסון יעילה בילדים מעל גיל שנתיים. עבור ילדים פחות מגיל 4
שנים, רצוי שההכנה תעשה סמוך לחיסון.
 
אלחוש מקומי
EMLA היא משחה המכילה תערובת של לידוקאין ופרילוקאין המיועדת למריחה לאלחוש מקומי לשיכוך כאבים. שיטה זו דורשת הערכות מראש) לפחות חצי שעה לפני החיסון).

היא יקרה יותר מהפעילויות שצוינו לעיל. יש מקום לשקול השימוש בילדים המביעים פחד מיוחד לקראת חיסון. תוארו תופעות לוואי כגון גירוי מקומי, הרגשת חום, חיוורון אדמומיות בעור ותגובה אלרגית.

אין להשתמש על עור עם פצעים או על הריריות, בתינוקות בני פחות משנה הנוטלים תרופות העלולות לגרום למטאהמוגלובינמיה כגון סולפה, בפגים אשר נולדו לפני 37 שבועות, ולפני חיסון ב.ק.ג.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן