מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > גידול פגים

חוששים מלידת פג?

מאת: מערכת עמותת לה''ב | פורסם: 10/2/2019
חוששים מלידת פג?

הריונות רבים מלווים בהרבה סיבוכים, חששות ואפילו בסכנה לחיי האם או העובר שבבטנה. הורים רבים חוששים מלידת פג ומההשלכות של לידה בשבוע מוקדם. בואו לקרוא את תשובות המומחים לשאלות בנושא

הריונות רבים מלווים בהרבה סיבוכים, חששות ואפילו בסכנה לחיי האם או העובר שבבטנה. הורים רבים חוששים מלידת פג, מההשלכות של לידה בשבוע מוקדם ולא יודעים כיצד לנסות למנוע את הלידה המוקדמת וכיצד להתכונן ללידת פג. עמותת לה"ב - למען הפגים בישראל - רכזה עבורכם תשובות לשאלות נפוצות, בתקווה שיעזרו לכם להתכונן לעתיד הלא ידוע.

 

למעבר לאתר עמותת לה"ב - למען הפגים בישראל - לחצו כאן
 

מהי פגייה?

פגייה - או בשמה המלא - טיפול מיוחד בילוד ובתינוק - הינה המחלקה המעניקה את הטיפול הנדרש לילודים אשר זקוקים לטיפול מעבר לשיגרתי בלידתם.

8 אחוזים מהנולדים (כ-13,000 ילודים בשנה) נולדים טרם זמנם ונזקקים עקב כך לשירותי הפגיה.
בנוסף אליהם ישנם עוד 3 אחוזים מסך הנולדים (כ- 5000 ילודים בשנה) נזקקים לשירותי הפגיה עקב בעיות או מומים שהם.
סה"כ עוברים ב-24 פגיות ברחבי הארץ מעל 18,000 ילודים בשנה- מעל 11% מסך הנולדים בשנה.


מהו פג?


פג הינו ילוד אשר נולד טרם זמנו (שבוע 37 להריון ומטה) או שנולד במשקל לידה נמוך משני ק"ג.

 


מהו גבול החיות וגבול הטיפול?


גבול החיות הינו שבוע 22 להריון - למרות שהיו מקרים נדירים ביותר בעולם בהם נולדו פגים ושרדו כמה ימים לפניו (סוף שבוע 21).

חשוב לציין כי ברבים מהמקרים יום ההתעברות עצמו אינו ידוע בודאות ויתכן חישוב שגוי של שבוע הלידה.

בישראל- פגים שנולדו עד שבוע 22+6 לא נחשבים ברי חיות ומשרד הבריאות הנחה שאין חובה לטפל בהם באופן אינטנסיבי אלא אם מראים סימני חיות מובהקים.

פגים שנולדו משבוע 23 עד לשבוע 23+6 זכאים לנוכחות רופא ילדים בלידה - אם הוריהם מבקשים זאת.

החל משבוע 24 חייב להיות נוכח רופא ילדים בלידה ויש חובה לבצע כל פעולה להצלת החיים.

 

אני פוחד מילד פגוע - מה אני יכול לעשות בנדון?


הריון הינו תמיד "חתול בשק". אין הבטחות ואין ביטחונות.

לידת פג כמובן הינה "מסוכנת" יותר עקב אי בשלות הילוד והצורך בטיפולים אינטנסיביים (מי יותר ומי פחות).

גם כאן - מדובר על סטטיסטיקה. ישנם פגים שנולדו בשבועות מוקדמים אשר מצבם טוב ולמעלה מכך, וישנם ילדים שנולדו במועד אשר גורלם לא שפר עליהם.

עקרונית - ניתן להגיש בקשה לועדה להפסקת הריון אך פחד מפג ומילד פגוע (שאינה מגובה בהוכחות באחוזים גבוהים) עשויה שלא לעבור את הוועדה.

כך שהדבר הטוב ביותר שההורה יכול לעשות הינו להתפלל ולהמתין. כל רגע ברחם הינו משמעותי עד מאוד וההבדל, למשל, בין תחילת השבוע ה-24 להריון לבין סופו עשוי להיות כהבדל בין שמיים וארץ.

 

כיצד ניתן למנוע לידת פגים?

הדרך הטובה ביותר להמנע מלידת פגים (או להאריך את ההריון עד כמה שאפשר) הינה להיות במעקב הריון צמוד ולהשמע להוראות הרופא.
מלבד זאת - ישנם מספר מוצרים בשוק המנסים לגלות זיהום מוקדם או ירידת מי שפיר ובכך לאפשר גילוי מוקדם של הסכנה ללידת פגים- ולהארך לכך בהתאם (ע"י שמירת הריון, טיפול תרופתי במועד וכן הלאה).

 

מהן הסיבות ללידת פגים?

הסיבות האפשריות ללידת פגים הן רבות ומגוונות, ולא כולם ידועות לנו.
רעלת הריון, מבנה דו קרני של הרחם, זיהום ברחם, ירידת מי שפיר, הריון מרובה עוברים ועוד- כל אלו הינן סיבות אפשריות ללידת פגים.

 

כיצד לבחור פגייה?

זוהי שאלה מאוד קשה. הקרבה לבית הינה משמעותית- ביחוד אם יש למשפחה ילדים נוספים שעליה לטפל בהם. ישנם משתנים רבים בקביעת הפגיה המתאימה אך על פי רוב לא ניתן להערך אותם מראש.

בלתי אפשרי כמעט לבחור פגייה על סמך משתנה זה או אחר. אם כוח אדם- הרי האדם או האנשים הספציפיים עלולים להיות חולים או סתם לצאת לחופשה, אם בוחרים עקב אי צפיפות בפגייה - הרי זה גם נתון משתנה אשר אין לנו דרך לצפות אותו מראש.

עקב כך שלידת פגים אינה משאירה לנו, על פי רוב, זמן להתכונן מראש ללידה אנו ממליצים לנסוע לבית החולים בו מתבצע המעקב השוטף, או הרופא במעקב עובד בו, או הקרוב הביתה. 

במקרים נדירים ניתן להתכונן לפגות מראש ואז אנו ממליצים ליולדת העתידית לקחת את השאלון שלנו ולהציג אותו למספר בתי חולים. על סמך התשובות שתקבל תוכלו לקבל החלטה מושכלת יותר אך שוב - עקב ריבוי המשתנים ואי יכולת לצפותם אנו ממליצים לכל אחד להחליט מהם הדברים החשובים לו ביותר - ולהחליט לפיהם.

 

יש לי הריון שלישיה. האם להתכונן לשהות בפגיה?

התשובה היא הרבה יותר כן מאשר לא. אמנם ישנם מקרים בהם הריון שלישיה הסתיים במועד, אך הסיכויים לכך אינם גבוהים על כן אנו ממליצים לך להתכונן לשהות בפגייה.

 

אני בהריון תאומים. האם עלי להתכונן לשהות בפגייה?

התשובה היא כן- ולא. כן - כיוון שסטטיסטית הריון תאומים מסתיים בשבוע ה-35 להריון משמע- בפגייה. ולא - כיוון שהסטטיסטיקה מתאזנת. משמע - על כל הריון תאומים שמסתיים בשבוע ה-30, ישנו הריון תאומים שמסתיים בשבוע ה-40 ועל כן עשוי שלא להזדקק לשירותי הפגייה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן