מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > בריאות התינוק

המדריך להתגוננות ממחלות הגן

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 25/11/2018
המדריך להתגוננות ממחלות הגן

בנוסף לכל הדברים הטובים שהילדים שלנו מקבלים בגן הילדים ובמשפחתונים, הם חוזרים הביתה גם עם שלל מחלות ילדים. בכתבה זו תוכלו ללמוד קצת על מאפייני המחלות ודרכי הטיפול השונות

החוויה בגן מהנה ומעשירה, ובכל זאת ניתן לחזור משם עם שפע של מחלות ובעיות רפואיות. היכרות קצרה עם המחלות המידבקות השכיחות בגני הילדים יכולה לעזור להתגונן מפניהן, או לפחות לטפל בחולים ביעילות.
 

הצטננות היא אולי התופעה השכיחה ביותר. מאפייניה העיקריים הם נזלת מימית, שיעול וגודש באף, שלפעמים נלווים אליהם דמעת והתעטשות. היא עשויה להיות מלווה בחום גבוה, אבל יש ילדים שסובלים מהצטננות גם בלי חום.
 
להצטננות גורמים מינים רבים של נגיפים, ולכן בשנה הראשונה (עקב חשיפה) בגן הילד עלול לחלות כמה פעמים. ברוב המקרים אין צורך בטיפול מיוחד, פרט להקלה על התסמינים בעזרת משככי כאבים דוגמת נורופן לילדים, דקסמול קיד וכדומה.
 
אם הילד סובל מהצטננויות חוזרות ונשנות ומרבה להתעטש ולגרד בעיניים ובאף, יש לפנות לרופא ולבדוק אם מדובר בהצטננות או בנזלת אלרגית.
 
דלקות גרון הינה אחת התלונות השכיחות של ילדים. חשוב לבדוק אם כאב הגרון מלווה בנזלת, בשיעול, בחום לא גבוה ובגרון אדום מאוד. שילוב של הסימנים האלה מרמז כי הסיבה היא מחלה וירלית. אם כאב הגרון מלווה בחום גבוה, בריח רע מהפה, בדיבור גרוני ובתפליטים לבנים בגרון (ללא נזלת ושיעול) החשד הוא שמקור הדלקת הוא זיהום בחיידקים. במצב זה, יש לפנות לרופא לבדיקה.
 
דלקות עיניים - הסימנים העיקריים של דלקת עיניים הם עיניים אדומות, לעתים דומעות, הפרשה מוגלתית בחלק מהמקרים, כאב ואי נוחות.
 
דלקות עיניים הן מידבקות מאוד. יש לפנות לרופא כדי לקבל טיפול בטיפות או במשחת עיניים ולנקות את ההפרשות בעדינות. בגלל רמת ההדבקה הגבוהה, אין לשלוח לגן ילד הסובל מדלקת עיניים. וכמובן שיש לשמור על היגיינה, לרחוץ את הידיים היטב במים ובסבון אחרי הטיפול בילד ולנגב אותן במגבות חד פעמיות.
 

 
שלשולים, הקאות וכאבי בטן - לתופעות אלו יכולים להיות גורמים שונים, נגיפים, חיידקים או טפילים. כאבי בטן, שלשול והקאות עשויים להופיע בדרגות חומרה שונה. יש לעקוב אם הילד סובל מחום גבוה, לבדוק עד כמה הכאבים עזים ואת מצב מתן השתן. יש להקפיד על שתייה מרובה.
 
ברוב המקרים המחלה חולפת מעצמה בתוך כמה שעות עד כמה ימים. יש לשים לב בעיקר לכך שהילד אינו מתייבש, ולהקל על כאבי הבטן שלו. אם הילד אינו מצליח לשתות, או שותה ומקיא, יש לפנות לרופא. אם השלשול וכאבי הבטן נמשכים, יש לשלוח צואה לבדיקת טפילים, שכן זיהום מסוג זה שכיח מאוד בקרב ילדי הגן. יש להקפיד על רחיצת ידיים, שימוש במגבות נייר וחיטוי האסלות.
 
מחלת הפה והטלפיים - מחלת חום, שבה מופיעים פצעים כואבים בפה, בכפות הידיים ובכפות הרגליים. המחלה נגרמת על ידי נגיף ואין טיפול יעיל נגדה. הטיפול שניתן נועד להוריד חום ולמנוע כאבים. זו מחלה מאוד מידבקת, שבה הילד מתלונן על כאב בפה, מסרב לאכול, מזיל ריר ונראה סובל. המחלה נמשכת כמה ימים, ובהם יש להקפיד על שתייה (עדיפים משקאות קרים) הורדת חום והקלת כאבים.
 
אבעבועות רוח - בעבר המחלה הייתה שכיחה מאוד בחורף, אבל הופעתה הולכת ויורדת בשל חיסון שניתן לרוב הילדים (בגיל שנה בטיפת חלב ובכיתה א') המחלה מתחילה עם חום נמוך, שמלווה לפעמים בהצטננות. בשלב הבא מתחילים להופיע כתמים על הפנים, שהולכים ומתפשטים בכל הגוף, מתרבים במספרם ומשנים את צורתם לשלפוחיות קטנות שבתוכן נוזל. במשך כמה ימים מופיעים עוד ועוד נגעים, כתמים, שלפוחיות וגלדים. הפריחה מגרדת וגורמת לא מעט סבל לילדים קטנים.
 
הטיפול כולל תרופות להורדת חום ולמניעת גרד כמו פניסטיל ואריוס ומריחת העור בתכשירים מרגיעים כמו לוציו קלמין. מומלץ לרחוץ את הילד באמבטיה במים פושרים ולהימנע ממשחק בחול ובאבק, כדי למנוע את זיהום הפצעים. המחלה מופיעה בדרגות שונות של חומרה, מקלה עד קשה מאוד. היום אפשר לחסן את הילדים נגדה וכך למנוע את הופעתה.
 
סעפת (אימפטיגו) היא מחלה שבאה לביטוי בפצעים בעור, שנגרמים על ידי חיידקים. בדרך כלל יש לפצעים צבע דבש והם עלולים להופיע כפצע בודד, כקבוצת פצעים או על פני שטח גדול של העור. אם מדובר בפצע יחיד או בכמה פצעים בודדים, אפשר להסתפק במריחת משחה כמו בקטרובן, פוסידין וכדומה. אם הפצעים מפושטים, דרוש טיפול אנטיביוטי. בכל מקרה, כשיש חשד לאימפטיגו חשוב להגיע לבדיקת רופא.
 
מולוסקום קונטגיוזום היא מחלה שסימניה הם נגעים קטנים על פני העור, שנגרמים על ידי וירוס. בדרך כלל מופיע בתחילה נגע בודד. אם יש מזל, הוא נשאר בודד או שנוספים לידו נגעים מעטים. במקרים הפחות נעימים, התופעה מתפשטת על פני חלקים נרחבים של העור. היא נראית כיבלת קטנה, עגולה וחלקה.
 
בתחילת הדרך התופעה אינה גורמת לילד תחושות לא נעימות והבעיה העיקרית היא אסתטית. למרבה הצער, טיפול במשחות אינו יעיל נגד המחלה. בהמשך, חלק מהנגעים עשויים לעבור תהליך דלקתי ואז הם נראים כמו פצע מזוהם. בשלב זה הילד עשוי לחוש כאב. מערכת החיסון מגיבה על הזיהום, ובדרך כלל כל הנגעים נעלמים בעקבות התעוררותה. יש ילדים שסובלים חודשים ארוכים מהנגעים, אבל בסופו של דבר מחלימים. חשוב מאוד לרחוץ ידיים במים ובסבון לאחר טיפול בילד.

לסיכום

 
למרות כל המצבים הלא נעימים שתוארו כאן, חשוב לזכור שרוב המחלות שהילדים מביאים מהגן נגרמות על ידי נגיפים ואינן מסוכנות. ברוב המקרים הילדים מבריאים ללא סיבוכים וללא טיפול אנטיביוטי.

יש לשים לב למצב הכללי של הילד ולהקל עליו בעזרת תרופות ללא מרשם רופא להורדת חום, לשיכוך כאבים ולהפחתת גודש באף.

אם למרות הטיפול בתרופות אלה חומו של הילד אינו יורד ואם מצבו הכללי מעורר דאגה, ללא קשר לגובה החום, יש לפנות לרופא.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן