מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

הולכים לגן: כל שלבי ההסתגלות

מאת: מיכל דותן | פורסם: 24/8/2019
הולכים לגן: כל שלבי ההסתגלות

כיצד להכין את הילד ליום הראשון בגן? מתי כדאי להשאיר אותו לבד ללא השגחתכם? כיצד תזהו שטוב לו במקום החדש? כיצד תעזרו לו להרגיש בגן כמו בבית? ועוד תשובות לשאלות המטרידות הורים רבים

גם אם חיכיתם ליום בו ילדכם יילך לגן, וגם אם אתם חולמים על לבלות במחיצתו עוד חודש-חודשיים בבית בשמחה, בכל מקרה היום הראשון בגן הולך להיות לא פשוט - גם לזאטוט ובמיוחד עבורכם.
 

והנה, היום הגדול קרב ובא, ורגע הפרידה קרוב מאי פעם. השבוע הראשון בגן הוא שבוע טעון רגשית, מבלבל ומתיש, שבסופו מגיעה תחילתה של תקופה חדשה שתספק הרבה רגעי אושר, גם לקטנים וגם לגדולים. בכדי לעזור לכם לעבור את הימים הראשונים בגן, ריכזנו עבורכם עצות שנתרמו על ידי הורים מנוסים וגננות חכמות, שכבר עברו את תהליך הפרידה פעמים רבות ויעזרו לכם לראות את האור שבקצה המנהרה.
 
בכדי לעשות סדר בדברים חלקנו את ההמלצות לשלושה חלקים: הכנה לגן, היום הראשון והשבוע הראשון.
הכנה לגן
 
אם זה מתאפשר, עדיף שהילד שלכם לא יגיע לגן לראשונה ביום הראשון ללמודים. רצוי להגיע איתו לביקור בגן לפחות פעמיים בטרם תתחיל שנת הלימודים שלו. בכל ביקור שכזה הראו לו את חצר המשחקים, את פינת הספרים, דאגו שיראה אתכם משוחחים עם הגננת ודאגו שגם לילד תהיה אינטראקציה מסוימת עם הגננת, הסייעות והילדים, כך שלא יהיו לו זרים לחלוטין ביום הראשון ללימודים.
 
בתקופת ההכנה ספרו לילד סיפורים לפני השינה העוסקים בגן, בילדים ובמשחקים.
 
אל תתחילו להעביר את הילד תהליך גמילה מחיתולים, בקבוקים או מוצץ בסמוך ליום הראשון בגן. הדבר עלול לגרום לרגרסיה ולערער את בטחונו.
 
בטרם תפתח שנת הלימודים, נסו לתפוס שיחה קצרה עם הגננת ולספר לה קצת על הילד: מה מרגיע אותו, מה מסעיר אותו, כיצד נראים הרגלי האכילה שלו, מה עוזר לו להרדם, מה הם המשחקים האהובים עליו ובכלל - כל דבר שיכול לסייע לגננות לעזור לילד לעבור את שלב ההסתגלות לגן בצורה חלקה ונעימה.
 
לפני היום הראשון ספרו לילד מה הוא עומד לעבור עליו מחר, גם אם הוא לא יבין הכל או יזכור - חשוב לנסות להעביר לו במילים את תהליך הפרידה, את חשיבותו של הגן, לספר לו על הגננת והמקום בו הוא עתיד לבלות את מרבית שעות היממה.
 
היום הראשון בגן

בתוך תיק הגן של הילד אל תשכחו להכניס גם מוצץ או חפץ מרגיע (משענת) שמשמש את הילד בבית (חיתול בד, בובה אהובה או כל חפץ אחר).
 
בטרם תצאו אל הגן הקפידו לתת לו לאכול דבר מה, כך שיגיע לגן שבע ורגוע (ההמלצה הטובה ביותר זה לתת לו בקבוק/הנקה במידה והילד עדיין יונק או אוכל תמ"ל).
 
הלבישו את הילד בבגדים קלים ונוחים כך שלא יהיה לו חם מדי, קר מדי, שלגננות יהיה קל להחליף לו חיתולים ושהוא יוכל להתנועע בהם בקלות (לטפס, לזחול וכו).
 
הקפידו לבחור בדרך אחת קבועה לגן, דרך שהילד יוכל לזהות במהרה בכל פעם שתעשו את דרכם לגן ובכך יכין את עצמו בכל פעם מחדש לקראת המפגש עם הגננת והילדים ומהפרידה מההורים. הסבו את תשומת לב הילד לעץ גדול שבדרך, לחנות בולטת, למעבר החצייה הקבוע בו תחצו את הכביש ועוד.
 
את יום הלימודים הראשון של הילד בגן רצוי שתבלו איתו. תשהו איתו במקום למשך שעתיים-שלוש, תאכלו איתו, תשחקו איתו בחצר ולאחר מספר שעות קחו אותו איתכם בחזרה הביתה.
 
אל תדחקו בילד לשחק במשחקים או להשתעשע עם ילדים – כל ילד מסתגל למקום ולחברה בקצב שלו ואין צורך להאיץ בו. להפך, אם כבר הסבו את תשומת ליבו למשחקים אהובים שיש בגן שגם אהובים עליו בבית ובכך תעזרו לו לפתח תחושות ביטחון מדברים שהוא מכיר, יודע, אוהב ומצליח גם בבית.
 
 
השבוע הראשון
 
ביום הלימודים השני בגן בלו עם הילד במקום כחצי שעה ואז היפרדו ממנו לשלום. חשוב מאוד לא להיעלם לילד, לא לברוח לו ובכך להכניס אותו לחרדת נטישה מיותרת. הסבירו לו בדיוק לאן אתם הולכים, מתי אתם חוזרים, מי ישמור עליו בזמן בו תיעדרו ובכל מקרה – אל תיצרו דרמה מיותרת: אל תבכו, אל תאחזו בו בצורה לא אופיינית, אל תתמהמהו בצאתכם מהגן ואל תעשו כל דבר כזה או אחר שיגרום לילד לתחושה שאם אמא ואבא פוחדים אז לו לבטח יש סיבה טובה לחשוש.
 
נסו להפריד בין הפחדים והחששות שלכם לאלה של ילדכם. אם הילד שמח ורגוע בגן אל תישארו שם במשך שעות רק מכיוון שאתם לחוצים ומפחדים לשחרר את האחיזה.

מהרגע בו אמרתם לו שלום וסיימתם את כל טקס הפרידה עליכם להסתובב וללכת במהרה - גם אם הילד בוכה וזועק שתחזרו. סביר להניח שאם תרימו טלפון לגננת כעבור 5 דקות תגלו כי הילד כבר רגוע, שמח ומשחק. לעומת זאת, אם תיפרדו, תחזרו לקול הבכי שלו, שוב תלכו ושוב תחזרו – תיצרו בלבול עמוק אצל הילד ולא תצליחו לבנות שגרת פרידה נכונה ובריאה.
 
לרוב לאחר שלושה ימים בהם תשאירו את הילד לבד בגן לחצי יום תוכלו כבר להשאיר אותו ליום שלם. כמובן שעליכם לשים לב לכך שהוא אכן מוכן לכך, התייעצו עם הגננת וסמכו על תחושת הבטן שלכם ושלה.
 
מיום ליום תגלו שהילד משתלב בגן בשמחה, שמח לראות את הגננת, הילדים והצעצועים החדשים ותכינו את עצמכם לכך שלא יעבור זמן רב עד שהוא אפילו יסרב ללכת הביתה או יקפוץ לזרועות הגננת כאילו והיא זו שילדה אותו.
 
זה בסדר גמור לשאול את הגננת בכל יום כמה הוא אכל, כמה ישן, האם היא שמה לב להתנהגות חריגה או לשאול כל שאלה אחרת שתעזור לכם לדעת מה עובר על הקטן שמבלה את רוב יומו בגן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן