מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


מידע כללי לטיפול בתינוק

תינוקות: מהלידה ועד גיל חודש

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 5/1/2015
תינוקות: מהלידה ועד גיל חודש

התינוק שלכם רק נולד ויש לכם בוודאי הרבה מאוד שאלות. לפניכם מידע מפורט אודות החודש הראשון לחייו של התינוק: מה וכמה עליו לאכול? כמה שעות ביממה עליו לישון? מה כדאי לדעת על הפגישות הראשונות בטיפת חלב? ומידע חשוב נוסף

שלח לחבר
הדפסה
Share
 
שינה
 
אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב אימהות לתינוקות היא, כמה שעות התינוק שלי צריך לישון? 
 
השינה היא צורך פיזיולוגי בדיוק כמו חמצן ומזון. השינה חיונית להתפתחות ולגדילה. לכן חשוב לוודא שהילדים שלנו ישנים מספיק ולא עייפים מדי במהלך היום.
 
בחודש הראשון אמור התינוק לישון בין 16-18 שעות ביממה אשר מחולקות על פני כל היממה.
 
תזונה
 
התינוק ניזון מחלב אם או מתחליף חלב. הוא אוכל כ-8 ארוחות ביממה.
 
קיימת נוסחה לחישוב כמות ממוצעת לארוחה, בנוסחה זו משתמשים בבית החולים בטיפת חלב, אך שוב, חשוב לזכור כי כל ילד שונה ולא תמיד תוצאות הנוסחה תואמים את שקורה במציאות.
 
הנוסחה לחישוב מזון לתינוק היא כזו - משקל הילד כפול 150 סיסי לחלק ל-8 ארוחות ביום. התוצאה המתקבלת היא הכמות אותה אמור הילד לאכול בכל ארוחה.
 
תינוקות אשר יונקים קשה לדעת מהי הכמות אותה הם אוכלים בכל ארוחה, במקרים של הנקה השקילה בטיפת חלב היא ללא ספק המדד הטוב ביותר לתזונה טובה. במידה וקיים חשש שהילד לא אוכל מספיק ניתן גם לשקול בטיפת חלב לפני ארוחה ולאחר ארוחה וכך ניתן לדעת פחות או יותר כמה אוכל.
 
זכרו, תינוק שאוכל טוב הוא תינוק רגוע שגם ישן טוב. במידה ותעמיסו כמות גדולה מדי של מזון על התינוק סביר להניח שיפלוט אותה ויחוש שלא בנוח בתום הארוחה.
 
תינוקות עד גיל 4 חודשים צריכים לאכול בכל 3 שעות. תינוקות יונקים לעתים זקוקים לארוחה בכל שעתיים-שעתיים וחצי, זאת מהסיבה הפשוטה שקשה לדעת כמה בדיוק אכלו בעת ההנקה ולעתים זקוקים לארוחה נוספת בטרם חלפו 3 שעות. תינוק שאוכל תמ"ל ויודעים בדיוק כמה אכל ושאכל כמו שצריך - אין צורך להאכיל בכל שעתיים אך גם חשוב שלא לפתוח פער הגדול יותר משלוש שעות.
 
בגילאי 10 ימים ושלושה שבועות עלולה להתרחש קפיצת גדילה, בימים אלו התינוק עלול להיות רעב יותר וריצה לאכול יותר, לעתים אף באופן משמעותי מאוד. לאחר שמסתיימת קיצת הגדילה הכמות שהוא ידרוש לרוב יורדת בחזרה.
 

 
התפתחות
 
תנועות ורפלקסים - בתקופה זו יש לתינוק תנועות לא רצוניות הנגרמות ע"י רפלקסים, תנועות אלה נעלמות עם הגדילה ועם התפתחות המוח בסביבות גיל 3 חודשים. ניתן לראות רעד בגפיים ובסנטר, ושהתינוק נבהל מרעשים פתאומיים. הושטת אצבע או חפץ לכף ידו של התינוק, תביא ללפיתתם ע"י התינוק. תנועות גפיים לא מכוונות גורמות לתינוק לשרוט עם ציפורניו את פניו ופניכם, אפילו שציפורניו רכות. גזירת הציפורניים לא תועיל כאן, כי הן גדלות בתוך יום-יומיים. אפשר להתגבר על בעיה זו על ידי הלבשתו בחולצה עם שרוולים ארוכים שיכסו את כפות ידיו, או להלביש לו גרביים או כפפות ידיים לתקופה זו. חשוב לאפשר לתינוק תנועות חופשיות על ידי לבוש נוח וקליל.
 
הקפידו להשכיבו על הבטן כבר מימיו הראשונים אפילו למספר דקות כאשר הוא ער, מספר פעמים ביום. אל תחכו שבועיים שלושה להיותו ערני לאורך זמן ואז להניחו על הבטן, כיוון שאז לא יהיה רגיל לתנוחה זו ויסרב לשכב על הבטן, דבר שיוביל לעיכוב בהתפתחות המוטורית.
 
שימו לב - כאשר אתם מחזיקים את תינוקכם כשראשו מונח על כתפיכם, לפעמים הוא מרחיק את ראשו מהכתף ואתם תומכים בו מאחורי ראשו - זה איננו מאמץ שמחזק את שרירי חגורת הכתפיים, כי הוא רק מזיז את צווארו ולכן תנועה זו לא מחליפה את השכיבה על הבטן. גם התנוחה שהתינוק שוכב עליכם, כשאתם על הגב, אינה "נחשבת". 
 
מבנה השלד שלנו באזור בית החזה הוא בשיפוע, ולכן לתינוק קל להרים את ראשו בתנוחה זו. תנוחה זו טובה מאוד לצורך מגע גוף והענקת חום ואהבה לתינוק, אך לא ממש עוזרת לחיזוק שרירי התינוק, ולכן לא מהווה תחליף לתרגול השכיבה על הבטן על משטח ישר.
 

התפתחות השפה

 
מלידה עד חודשיים - התינוק שומע ומגיב לקול. התינוק מחייך כתגובה לגירוי סביבתי כמו דיבור ומוזיקה נעימה. הוא יתחיל לגרגר ולהשמיע קולות ראשונים. חשוב להגיב לקולות באהדה ושמחה על מנת לעודדו להמשיך בכך.  
 
זכרו, בכי הוא דרכו של התינוק לתקשר עמכם. כאשר תינוק בוכה יכולים להיות לכך מספר סיבות: הוא רעב, עייף, לא נוח לו, קר לו ועוד.
 
מעקב טיפת חלב
 
לאחר הלידה, וסמוך ככל האפשר למועד החזרה הביתה (בין 7 ל-10 ימים לאחר הלידה) יש להגיע לביקור הראשון בתחנת טיפת החלב.
 
בביקור ראשון זה בתחנה יפתחו תיק לרך הנולד (בין אם במחשב או ברישום בתיק ידני).
 
בגיל חודש מבצעים מדידות שונות – של משקל, גובה היקף ראש וכמו כן מחסנים חיסון שני של צהבת B  בפעם השנייה.
 
 
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן